Bevistalan väckt för försök till mord i Kungsbacka
24.3.2025 09:38:28 CET | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åklagare har i dag väckt bevistalan mot en person för försök till mord i samband med en skjutning i ett köpcentrum i Kungsbacka i oktober 2024. Bevistalan omfattar också grovt vapenbrott och grovt olaga hot vid samma tillfälle. Åklagaren är tillgänglig för media.
Personen som bevistalan gäller var 14 år vid gärningstillfället. Åtal har också väckts för medhjälp till försök till mord mot en då 15-årig person för delaktighet i händelsen.
Den 6 oktober sköts en butiksanställd man i 25-årsåldern inne i en butik i Kungsbacka söder om Göteborg. Han ådrog sig allvarliga skador men överlevde händelsen. Den misstänkta 14-åriga skytten greps av personer ur allmänheten.
– Det är anmärkningsvärt att en så ung person går in och skjuter inne i ett köpcentrum mitt på ljusa dagen. Polisen har gjort en omfattande utredning och i detalj kartlagt vad som hände inne på Kungsmässan men även till stora delar dagarna innan skjutningen, vilket gör att vi har en förhållandevis klar bild av händelseförloppet, säger Viktor Törneke, senior åklagare och förundersökningsledare.
Bevisningen består bland annat av filmer från övervakningskameror, ett stort antal vittnesuppgifter och chattkonversationer.
Ytterligare en 23-årig man är häktad för medhjälp till försök till mord, grovt vapenbrott och involverande av underårig i brottslighet för samma händelse. Den delen av ärendet ingår inte i dagens åtal eftersom de brottsmisstankarna hanteras tillsammans med andra misstankar mot 23-åringen vid Göteborgs tingsrätt.
Målnummer i Varbergs tingsrätt: B 2880–24.
Huvudförhandlingen startar den 4 april och beräknas pågå i cirka fyra dagar.
Läs mer om bevistalan
Kontakt
Senior åklagare Viktor Törneke är tillgänglig för media i dag kl. 10.30-11.30 på 010-562 54 89.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Tankfartygets befälhavare har begärts häktad15.3.2026 10:37:42 CET | Pressmeddelande
Under kvällen igår lördag beslutade åklagare att begära befälhavaren på fartyget Sea Owl 1 utanför Trelleborg häktad. Häktningsförhandlingen hålls i dag söndag. Åklagaren är tillgänglig för en kort kommentar på telefon senare i eftermiddag.
Befälhavare på tankfartyget utanför Trelleborg har nu anhållits13.3.2026 19:03:14 CET | Pressmeddelande
Åklagare har under kvällen i dag fredag beslutat att anhålla befälhavaren på tankfartyget Sea Owl 1 på sannolika skäl misstänkt för brukande av falsk urkund, grovt brott.
Befälhavare på tankfartyg utanför Trelleborg utreds för bl.a. misstanke om brott mot sjölagen13.3.2026 09:28:50 CET | Pressmeddelande
Under torsdagskvällen beslutade åklagare om husrannsakan ombord på ett tankfartyg vid namn Sea Owl 1 utanför Trelleborgs kust. Misstankarna gällde inledningsvis brott mot sjölagen och bristande sjövärdighet. I samband med att husrannsakan inleddes uppstod misstankar om ytterligare brott. Åklagare har idag fredag inlett en förundersökning mot befälhavaren på fartyget.
Dom i mål om synnerligen grovt narkotikabrott i Västerbotten12.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
I dag den 12 mars kl. 11 meddelar Umeå tingsrätt dom i ett ärende där tre män åtalats för bland annat synnerligen grovt narkotikabrott, grovt narkotikabrott, brott mot lagen om brandfarliga och explosiva varor, grovt brott, samt involverande av underåriga i brottslighet.
Tre personer begärda häktade för mordförsök i Stockholm11.3.2026 13:00:56 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt tre personer häktade på sannolika skäl misstänkta för försök till mord i samband med en skjutning i Fagersjö i södra Stockholm den 7 mars. En av de misstänkta begärs också häktad för grovt vapenbrott och de andra två för grovt skyddande av brottsling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum