Vattenläcka på Södra Strandgatan – arbete pågår med att laga vattenledningen
En stor vattenläcka har orsakat stora skador på Södra Strandgatan i centrala Jönköping. Detta påverkar drygt 15 fastigheter. Södra Strandgatan är avstängd mellan Museirondellen och Slottsbron.

– En vattenläcka kommer aldrig lägligt och vi känner med de drabbade, flera av de som nu är drabbade drabbades dessutom under förra sommarens skyfall. Vi vet ännu inte varför läckan uppstod. Det och hur lång tid det tar att åtgärda beror på vad vi hittar när vi gräver, säger Roger Rohdin, avdelningschef VA, Jönköpings kommun.
Vad har hänt?
Ett stort hål har uppstått på bussgatan på Södra Strandgatan. Vägen är avstängd mellan Juneporten och Museirondellen i centrala Jönköping. Hålet är cirka tio meter brett och sträcker sig över hela gatans bredd.
Orsaken är en läcka på en av kommunens huvudvattenledningar. Den är nu avstängd mellan Juneporten och Museirondellen och vattnet är omkopplat via andra ledningar. Den ledning som är avstängd leder inte vatten direkt till fastigheter. Det finns inga serviser kopplade till den avstängda delen.
Hur påverkas fastigheter och trafik?
- Cirka 15 fastigheter har fått vattenskador. Vatten har runnit in i bland annat garage och fastigheter.
- Räddningstjänsten är på plats och suger ut vatten ur byggnader.
- Flera sugbilar används för att leda bort vattnet.
- Vägen är avspärrad mellan Juneporten och Museirondellen.
- Busstrafiken är omledd
Vad händer nu?
Fyra räddningsstyrkor arbetar på plats. Vattnet pumpas bort. Förberedelser pågår för att gräva upp marken och undersöka hur ledningen är skadad. Det behöver göras en geoteknisk bedömning innan vägen kan öppnas för trafik igen. Hur lång tid arbetet tar är svårt att uppskatta på men arbetet är påbörjat.
– Vi beklagar för de skador som vattnet orsakat och hänvisar fastighetsägarna att ta kontakt med sina försäkringsbolag, Thomas Bergholm, direktör Tekniska kontoret.
Senaste uppdateringarna kring vattenläckan hittar du på www.jonkoping.se
Nyckelord
Kontakter
Roger Rohdin
Avdelningschef VA
036-105152
roger.rohdin@jonkoping.se
Erik BergerKommunikationsstrateg press och kris
Tel:036-10 57 22Tel:072-57 49 400erik.berger@jonkoping.seBilder

Jönköpings kommun
I Jönköpings kommun arbetar omkring 13 000 medarbetare för att ge våra drygt 147 000 invånare välfärd och service av hög kvalitet. Läs mer om våra verksamheter på kommunens webbplats.
Följ Jönköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Jönköpings kommun
Pressinbjudan: Vinnare av Naturvårdspriset 202515.5.2025 10:22:18 CEST | Pressmeddelande
Naturvårdspriset delas ut årligen till personer eller organisationer i Jönköpings kommun med hjärta och engagemang för biologisk mångfald. Årets vinnare presenteras under firandet av Biologiska mångfaldens dag i Folkets park i Huskvarna på söndag 18 maj.
Kommunen utreder misstänkt matsmitta efter konferens14.5.2025 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Miljö- och hälsoskyddskontoret i Jönköpings kommun har inlett en utredning efter att omkring 70 personer av cirka 200 deltagare insjuknat i samband med en konferens i Science Tower i Jönköping.
Invasiv plattmask hittad i Jönköpings kommun12.5.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Jönköpings kommun har fått in ett fynd av den invasiva arten Obama nungara, även kallad den sydamerikanska plattmasken eller lövplattmask. Fyndet har gjorts vid plantering i en av kommunens parker och har bekräftats av länsstyrelsen.
Jönköpings kommun är på väg mot en ny trafikstrategi8.5.2025 11:21:20 CEST | Pressmeddelande
Nu finns ett förslag till trafikstrategi för Jönköpings kommun. Strategin visar hur kommunen vill utveckla ett effektivt och hållbart trafiksystem för framtiden. Under remisstiden, som pågår till 31 augusti 2025, kan både myndigheter och allmänheten ta del av förslaget.
Kommunen prisas för arbete med begripligare språk5.5.2025 12:25:47 CEST | Pressmeddelande
Jönköpings kommun vinner Klarspråkskristallen för sitt pedagogiska och metodiska klarspråksarbete. Målet är att förenkla språket i information och kommunikation. Syftet är i förlängning att ge bättre service till invånarna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum