Ny rektor på Hökarängsskolan
2.4.2025 10:40:25 CEST | Stockholms stad | Nyheter
Bassem Jerbi blir ny rektor på Hökarängsskolan. Han är en erfaren och prisad rektor som bland annat arbetat i Hjulsta, Vega och Östberga.

2018 utnämndes Bassem Jerbi till årets rektor i Stockholms stad när han arbetade på Östbergaskolan. De senaste åren har han arbetat som rektor på Vega skola i Haninge kommun. Efter sommarlovet återvänder han till Stockholms stad för att bli rektor i Hökarängen.
– Jag har alltid haft ett gott öga till Hökarängsskolan. Det är en stabil och spännande skola som har utvecklats och tagit stora kliv, de har gjort en resa som jag vill fortsätta driva tillsammans med mina anställda. Att personalen trivs är en viktig faktor och det förstår jag att man gör på Hökarängsskolan med tanke på den låga personalomsättning som skolan har, säger Bassem Jerbi.
Bassem Jerbis drivkraft är att få se barn lyckas och förverkliga sina drömmar.
– Barnen är vår framtid och kan jag vara med och ge dem goda förutsättningar att få en bra start i livet, så är det min skyldighet att göra det.
Träffade Astrid Lindgren i sitt nya hemland
Bassem Jerbi kom till Sverige som sjuåring på 1980-talet. Hans första bostadsort blev Vimmerby.
– Jag fick en fantastisk start i mitt nya hemland. Min första skola hette Astrid Lindgrens skola och jag fick också äran att träffa Astrid Lindgren.
Efter några år i Vimmerby flyttade Bassem till Norrköping där han tillbringade den större delen av sin uppväxt i förorten Hageby. Där gjorde en lärare i SO stort avtryck.
– Jag hade en fantastiskt bra SO-lärare på högstadiet. Han gav alla elever en chans att lyckas och ett tålamod som var beundransvärt. Jag tror att det omedvetet ledde in mig på lärarbanan efter gymnasiet.
Bassem Jerbi blev först lärare i SO och svenska och fortsatte sedan till att bli rektor. Han är utbildad på Lärarhögskolan i Stockholm och har även gått rektorsprogrammet på Stockholms Universitet.
Fakta
Bassem Jerbi börjar arbeta på Hökarängsskolan i augusti 2025. Tidigare rektor Fatima Messili arbetade på Hökarängsskolan i sju år innan hon lämnade Stockholms stad för ett nytt uppdrag. Robert Staby är tillförordnad rektor på skolan.
Hökarängsskolan har 100 medarbetare och 550 elever från förskoleklass till årskurs nio.
Nyckelord
Kontakter
UtbildningsförvaltningenPresskontakter: Matilda Asp och Lena Parkvall
Utbildningsförvaltningen i Stockholms stad är Sveriges största kommunala förvaltning, med närmare 16 000 medarbetare och cirka 170 kommunala grundskolor och gymnasieskolor.
Förvaltningen ansvarar för och driver kommunal förskoleklass, grundskola, anpassad grundskola, skolbarnsomsorg, gymnasieskola och anpassad gymnasieskola. Förvaltningen svarar för övergripande uppföljning av alla skolformer oavsett anordnare.
Bilder

Utbildningsförvaltningen i Stockholms stad är Sveriges största kommunala förvaltning. Vi arbetar för att ge alla barn i Stockholm en bra utbildning. Elevernas förutsättningar, motivation och lärande är vårt fokus. Utbildningsförvaltningen.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Stockholms stad är redo att snöröja15.10.2026 13:30:28 CEST | Pressmeddelande
Mellan 15 oktober och 15 april varje år har Stockholms stad beredskap för att snöröja och bekämpa halka, dygnet runt, vardag som helg, på över 4 000 gator och vägar i staden. Högst prioritet har platser där många människor rör sig.
Årets lärare kombinerar språk och matematik15.10.2026 12:55:09 CEST | Pressmeddelande
Hanna Persson på Skarpnäcks skola får utmärkelsen Årets lärare på grundskolan. Priset delas ut i Stockholms stadshus den 19 november.
Kistaborna får vara med och forma torget vid tunnelbanan13.10.2026 11:11:32 CEST | Pressinbjudan
Hur kan platsen utanför tunnelbanans södra entré i Kista mer trivsam? Nu kan kistaborna vara med och påverka. Lördagen den 17 oktober hålls en informationsträff och workshop på Kista bibliotek om medborgarbudget.
Succéfestivalen Funkamix är tillbaka – barn och unga med funktionsnedsättning formar höstlovet13.10.2026 06:50:00 CEST | Pressmeddelande
Den 27 oktober är det dags för Funkamix i Skärholmen – en kostnadsfri festivaldag fylld med kultur, fritid och sport för barn och unga i åldern 7– 25 år med funktionsnedsättning.
Ny ljusinstallation på Stadsgårdskajen8.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu finns ljusinstallationen urVAL på Stadsgårdskajen, utanför Fotografiska. Installationen är ett samarbete mellan Stockholms stad och Fotografiska och är en del av ett större arbete där flera aktörer utvecklar kajen med konst och kultur.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum