Nya löneavtal inom handeln: ”Arbetsfred och förutsägbarhet i en orolig tid”
4.4.2025 10:00:00 CEST | Svensk Handel | Pressmeddelande
Svensk Handel och Handelsanställdas förbund har idag tecknat nya kollektivavtal för butiksanställda och för arbetare inom lager och e-handel. Avtalen följer industrins märke.

– Efter tuffa och svåra förhandlingar har vi levererat avtal på märket. Det ger arbetsfred och förutsägbarhet i en i övrigt orolig tid. Samtidigt tvingas vi konstatera att märkesnivån är hög och mycket utmanande för många av handelns företag, säger Sofia Larsen, vd på Svensk Handel.
Det är Detaljhandelsavtalet samt Lager- och e-handelsavtalet som nu omförhandlats mellan Svensk Handel och Handelsanställdas förbund. Detaljhandelsavtalet för butiksanställda är det största kollektivavtalet på den privata arbetsmarknaden och omfattar över 160 000 anställda. Totalt omfattar de två avtalen cirka 200 000 anställda inom handeln.
– Handeln är en av näringslivets största arbetsgivare och det första jobbet för nästan var fjärde svensk. I de nya avtalen höjs ingångslönerna som gäller vid nyanställning mindre än övriga löner vilket är viktigt för branschens möjligheter att även fortsatt vara en jobbmotor för Sverige, säger Ola Axelsson, förhandlingschef på Svensk Handel.
Sverige är ett handelsland och handeln är av Sveriges viktigaste tillväxtmotorer. Branschen är en central del av den svenska ekonomin genom dess bidrag till jobbtillfällen, skatteintäkter och innovation. Handeln står för 11 procent av BNP och bidrar årligen med 360 miljarder kronor i skatteintäkter till statskassan. 20 procent av alla arbetande unga arbetar inom handeln och nästan var fjärde arbetande svensk hade sin första anställning i branschen.
Det samlade avtalsvärdet för vart och ett av de två kollektivavtalen är på märket, 6,4 procent, fördelat på 3,4 procent första året och 3,0 procent år två.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder


Länkar
Om Svensk Handel
"Vi är en positiv samhällskraft som skapar förutsättningar för handelns företag att nå sin fulla potential"
Svensk Handel är bransch- och arbetsgivarorganisationen som driver handelns frågor för parti-, detalj- och e-handeln. Vi förbättrar villkoren för närmare 8 500 handlare i Sverige.

Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Ny rapport: Så kan handeln minska kostnaderna med upp till 88 procent21.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Handeln har stor potential att sänka sina kostnader och samtidigt minska sin klimatpåverkan. En ny rapport från Svensk Handel visar att förändrade förpacknings- och leveranslösningar kan minska kostnaderna med upp till 88 procent inom den del av värdekedjan där varor levereras till handelns lager.
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm19.5.2026 15:51:42 CEST | Pressmeddelande
Länsstyrelsen har idag beslutat att upphäva Stockholms stads beslut om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Beslutet välkomnas av handels- och besöksnäringen, som länge har påtalat de negativa konsekvenserna av att införa miljözonen.
Två nya ledamöter till Svensk Handels styrelse19.5.2026 10:55:59 CEST | Pressmeddelande
Vid Svensk Handels årsstämma under tisdagen valdes Minna Carlberg, Sales Market Manager på H&M Sverige AB, och Anders Engström, vd på Alewalds Sport Aktiebolag, in i Svensk Handels styrelse.
Försiktig uppgång för modehandeln i april13.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Försäljningen inom modehandeln ökade svagt i april. Enligt Svensk Handels Stilindex steg försäljningen av kläder med 1,3 procent jämfört med samma månad i fjol, medan skohandeln ökade med 1,1 procent.
Svagt första kvartal för second hand men tecken på ökat intresse29.4.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Second hand-försäljningen uppgick till drygt en miljard kronor i mars, en minskning med omkring 12 procent jämfört med samma månad i fjol. För årets första kvartal som helhet föll försäljningen med nära 15 procent, enligt Svensk Handels Pre Loved-indikator.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum