En kväll för kvinnohjärtat i Luleå!
11.4.2025 10:58:19 CEST | Alexandra - för Kvinnor & Hälsa | Pressmeddelande
Inspiration, kunskap och mycket glädje blir det när 1,6 & 2,6miljonerklubben bjuder in till årets Woman in Red i Luleå! Den 23 april kan alla stödja den viktiga forskningen på kvinnors hälsa och kvinnohjärtat.

I över 25 år har 1,6 & 2,6miljonerklubben arbetat för kvinnors hälsa och livkvalitet. Insamlingsstiftelsen "Kvinnor & Hälsa" har under åren samlat in närmare 10 miljoner kronor till forskningen.
Under mars och april genomför vi kampanjen "Woman in red" , WIR, över hela landet. I elva städer runt om i Sverige hålls kunskapsfyllda event med fokus på kvinnohälsan. Alla pengar går till insamlingsstiftelsen.
23 april är det dags för Luleå!
Det blir en kväll fylld av inspiration, glädje och gemenskap med fokus på kvinnors hälsa. Genom att delta bidrar alla till den avgörande forskningen på kvinnohjärtat – ett hjärta som förtjänar all vår uppmärksamhet och omsorg. Tillsammans gör vi skillnad!
Ur programmet:
Stress, skratt och hälsostrategier – ett föredrag om kropp och själ!
Anitha Risberg är Medicine Dr i fysiologi, lärare och forskare vid LTU, samt författare till boken "Stress, Prestation och Återhämtning". Anithas främsta intresse är kvinnors hälsa och hormoner och kommer att berätta vad vi kan själva kan göra för att må bra.
Den viktiga helhetshälsan
Katarina Fallholm – kvällens andra förläsare är välkända Luleå-profilen Katarina Fallholm, som också är föreningens ambassadör. Hon kommer att berätta om de viktiga livsstilsverktygen, om olika vägar att hitta balans för att må bra.
Härlig underhållning med Siw och Catrin
Siw Öhman firar 30 år på revycenen och Catrin Sjögren har nästan lika många år på musikscenen i olika konstellationer.
Datum: Onsdagen den 23 april
Tid: 18.00 – 21.30 ca
Plats: Hotell Savoy, Storgatan 59, Luleå
Vill ni intervjua någon av deltagarna eller bevaka kvällen, hör i första hand av er till Katarina Fallholm, katarina.fallholm@telia.com
Kontakter
alexandra charles
alexandra@1.6miljonerklubben.comanna liljebergKommunikatör1,6 & 2,6 miljonerklubben
Tel:0706673406anna.liljeberg@1.6miljonerklubben.comBilder


Om oss
1,6 miljonerklubben grundades 1998. Det är en ideell organisation och vår vision är att alla kvinnor ska ha bästa tänkbara livskvalitet och hälsa. Vi arbetar med folkbildning och opinionsbildning, främst genom vår tidning, seminarier och webbinarer. En viktig del är stipendieverksamheten. Genom Kvinnor & Hälsas 90-konto samlar vi in pengar till forskare som arbetar utifrån ett genusmedicinskt perspektiv.
Följ Alexandra - för Kvinnor & Hälsa
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alexandra - för Kvinnor & Hälsa
Mental Health Evening tillbaka för nionde året: Jonas Gardell, Lisa Nilsson, Malou von Sivers om det goda samtalet2.10.2026 12:03:26 CEST | Pressmeddelande
När någon mår dåligt kan ett samtal göra stor skillnad, men många känner sig osäkra på vad de ska säga eller göra. Den 5 oktober samlas Jonas Gardell, Lisa Nilsson, Malou von Sivers, Ullakarin Nyberg, Karin Adelsköld och Ångestpodden på Intima Teatern i Stockholm för en kväll om hur vi kan finnas där för varandra när livet är svårt.
Nära 29.000 namn överlämnade: östrogenbristen har blivit en valfråga28.8.2026 11:58:44 CEST | Pressmeddelande
Nära 29.000 personer står bakom Östrogenmarschens krav på en trygg och långsiktig tillgång till ordinerade hormonläkemedel. På onsdagen överlämnade Alexandra Charles och professor Helena Kopp Kallner namninsamlingen och kraven till socialminister Jakob Forssmed på Regeringskansliet. Samtidigt har klimakterievården och bristen på hormonläkemedel tagit plats i valrörelsen.
Över 26 000 kräver trygg tillgång till östrogen när Östrogenmarschen möter socialministern25.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
På onsdag den 26 augusti träffar Alexandra Charles och professor Helena Kopp Kallner socialminister Jakob Forssmed för att följa upp den återkommande bristen på östrogenläkemedel. Med till mötet tar de Östrogenmarschens namninsamling, som nu har samlat över 26 000 underskrifter.
Över 22 600 bakom kraven – Östrogenmarschen genomförd i Almedalen25.6.2026 11:33:50 CEST | Pressmeddelande
Över 22 600 personer har nu skrivit under namninsamlingen för trygg tillgång till östrogenläkemedel. Under onsdagen genomfördes Östrogenmarschen i Almedalen där ett hundratal deltagare samlades för att uppmärksamma de återkommande bristerna på hormonläkemedel och behovet av en långsiktigt trygg läkemedelsförsörjning.
Östrogenmarschen, 100 000 frakturer och ojämlik vård: Alexandra för Kvinnor & Hälsa belyser kvinnors hälsa i Almedalen18.6.2026 12:02:30 CEST | Pressmeddelande
Hur kan vården bli mer jämlik? Varför dröjer diagnoser och behandlingar fortfarande för många kvinnor? Och vilka investeringar krävs för att förbättra folkhälsan och minska belastningen på vården? Det är några av de frågor som Alexandra – för Kvinnor & Hälsa lyfter under Almedalsveckan 2026 genom seminarier, möten och aktiviteter om bland annat diabetes, obesitas, osteoporos, klimakteriet och glaukom. På onsdagen genomförs också Östrogenmarschen – en manifestation för trygg tillgång till kvinnors ordinerade läkemedel.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


