Jennifer Williams i världscupsfinal
11.4.2025 19:00:02 CEST | Gymnastikförbundet | Pressmeddelande
Med en strålande bomserie tog sig idag Jennifer Williams till sin andra världscupsfinal i bom.

Under den andra kvaldagen på världscupen i kvinnlig artistisk gymnastik i Osijek i Kroatien var det dags för Jennifer Williams och Elina Grawin, Eskilstuna GF, att tävla i bom och fristående.
Fristående var den första grenen och Jennifer körde en lite förenklad serie. Några steg i landningarna och steg utanför ytan ledde till dyra avdrag. Som helhet var det en bra serie, där den huvudsakliga målsättningen var att komma igång med tävlandet igen. Poängen 12.300 räckte till en snöplig nionde plats, precis utanför finalen som första reserv.
Jennifer har en bomserie fullspäckad med svåra kombinationer och hon fick till en fantastisk serie utan stora misstag. Med den höga poängen 13.800 var hon tredje bästa gymnast i kvalet och hennes svårighetspoäng (6.2) var överlägset högst.
- Det var så kul att komma igång med tävlingar igen efter långt uppehåll. Jag har känt mig säker på min bomserie hela säsongen och känner mig nöjd med min prestation idag trots att jag var lite nervös. Är taggad på att visa upp mig igen på söndag, säger Jennifer.
Elina hade en tuffare tävling idag. Friståendet började väldigt bra, men sedan kom hon helt fel i en piruett och hade även ett fall i sista längan. Det var helt enkelt inte hennes dag på friståendegolvet. Problemen fortsatte på bom där hon tyvärr föll på upphoppet. Utöver fallet var det en mycket fin serie som Elina visade upp.
Jennifer Williams
Bom: 13.800
Fristående: 12.300
Elina Grawin
Bom: 11.400
Fristående: 9.933
Alla resultat hittas via appen Elevien.
Alla finalerna kommer livestreamas på figtv.sport
Finaltider
Lördag, kl 15.10-18.40: Finaler i hopp och barr för damerna och fristående, bygel och ringar för herrarna
Söndag, kl 14.10-17.40: Finaler i bom och fristående för damerna och hopp, barr och räck för herrarna.
Nyckelord
Kontakter
Lotta DarlinMarknad- och kommunikationschef
Tel:0708-912107lotta.darlin@gymnastik.seLänkar
Svensk Gymnastik - Rörelse hela livet
Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med 237 000 aktiva medlemmar i 924 föreningar över hela landet. Gymnastikförbundets vision är Rörelse hela livet. Till vår hjälp har vi en verksamhetsidé som tydliggör vårt gemensamma uppdrag och uttrycker kärnan i verksamheten; Svensk Gymnastik möjliggör för alla att träna, tävla och uppleva rörelseglädje. Rörelse är vårt språk.
Följ Gymnastikförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gymnastikförbundet
Daniel Johnson välkomnas som generalsekreterare för Svenska Gymnastikförbundet29.9.2026 13:11:12 CEST | Pressmeddelande
Gymnastikförbundets styrelse har rekryterat Daniel Johnson till rollen som generalsekreterare. Han tillträder under slutet av året.
Silver och brons i Westlunds första finaler27.9.2026 20:24:28 CEST | Pressmeddelande
Emelie Westlund stod för en stark finalinsats i världscupen i artistisk gymnastik under söndagen. Efter fina serier och en höjning från kvalet i både barr och fristående lämnar hon Paris med två medaljer.
Dubbla världscupfinaler: Emelie Westlund finalklar även i fristående26.9.2026 20:20:02 CEST | Pressmeddelande
Under lördagsförmiddagen tog sig Emelie Westlund vidare till karriärens första världscupfinal i barr under världscupen i artistisk gymnastik i Paris. Lite senare i friståendekvalet visade hon upp ännu en fin serie och säkrade dagens andra finalplats.
Emelie Westlund klar för sin första världscupfinal26.9.2026 15:04:01 CEST | Pressmeddelande
Emelie Westlund har tagit sig vidare till karriärens första världscupfinal i artistisk gymnastik. Efter en stark insats i kvalet säkrade hon en finalplats i barr.
Värdefull erfarenhet för juniorlaget på JEM20.8.2026 20:50:49 CEST | Pressmeddelande
Tre av fyra juniorer gjorde mästerskapsdebut under veckans junior-EM i manlig artistisk gymnastik i Zagreb, Kroatien. Det blev ingen perfekt tävling den här gången, men värdefull erfarenhet samlades.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum