Stark signal om konkurrenskraftiga avtal när Stena Bulk flaggar svenskt
Stena Bulk, ett av Transportföretagens stora medlemsföretag, har idag meddelat att de kommer att registrera fyra eller fem av sina stora tankfartyg under svensk flagg. Det är ett välkommet tillskott till den svenska handelsflottan, som kommer att stärka svensk sjöfart, svensk beredskap och den svenska sjöfartens attraktivitet för unga som är intresserade av en karriär inom sjöfarten.

– Det är ett glädjande besked och en tydlig signal om att de svenska kollektivavtal som Sjöfartens Arbetsgivareförbund tecknar är konkurrenskraftiga på den internationella marknaden. Arbetet med att behålla och utveckla avtal som ger goda förutsättningar för svensk sjöfart fortsätter i årets avtalsrörelse, säger Annika Nordin, förhandlingschef, Sjöfartens Arbetsgivareförbund.
Sjöfartens arbetsgivareförbund företräder 75 medlemsföretag som har totalt cirka 6 000 anställda inom svensk sjöfart. Just nu pågår förhandlingar om kollektivavtal för manskap inom sjöfarten med Seko, kollektivavtal för befäl med Sjöbefälsföreningen och Tjänstemannaavtalet för transportföretagen med Unionen och Sveriges Ingenjörer.
Kontakter
Seth ÖrbrinkPressansvarig, Transportföretagen
Tel:072-3266020seth.orbrink@transportforetagen.seTransportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Krafttag mot arbetslivskriminalitet viktigt för seriös taxibransch9.1.2026 14:56:26 CET | Pressmeddelande
Transportföretagen välkomnar regeringens uppdrag till Upphandlingsmyndigheten och Ekobrottsmyndigheten om att stärka arbetet mot arbetslivskriminalitet i offentliga upphandlingar. Det är ett viktigt steg för att säkerställa att offentliga medel går till seriösa företag som följer lagar och avtal.
Inrikesflyget fortsatt långt under normala nivåer9.1.2026 10:10:05 CET | Pressmeddelande
Swedavias färska helårsstatistik för 2025 visar på ökningar i flygtrafiken, både inrikes och utrikes jämfört med 2024. Dock ligger inrikesflyget fortsatt långt under nivåerna före pandemin, och den uppmätta tillväxten bygger till stor del på jämförelser med ett mycket svagt utgångsläge.
Regeringen hörsammar drönarbranschens larmsignaler19.12.2025 09:40:03 CET | Pressmeddelande
Transportföretagen välkomnar att regeringen nu ger Transportstyrelsen i uppdrag att tydliggöra sitt arbete för säker drönaranvändning och samverkan mellan myndigheter. Det är ett viktigt besked för en bransch som länge efterfrågat just bättre samordning, mer ändamålsenliga regler och snabbare processer.
Rätt fokus från regeringen: välj inte bort flyget – ställ om!18.12.2025 15:48:24 CET | Pressmeddelande
Transportföretagen Flyg välkomnar regeringens beslut att sextio myndigheter ska redovisa hur de säkerställer färdmedelsneutrala tjänsteresor samt om de har köpt in hållbart flygbränsle. Beslutet är ett viktigt och naturligt nästa steg i regeringens arbete för att stärka flyget som en central del av Sveriges transportsystem – och samtidigt driva på flygets klimatomställning.
Alternativ finansiering: Nog med utredningar - nu behövs verkstad!15.12.2025 14:36:02 CET | Pressmeddelande
Idag tog infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson emot Utredningen av Effektivitetsvinster genom alternativa former för organisering och finansiering av statlig transportinfrastruktur. Det är ett deluppdrag av regeringens fokusering på frågan om alternativa finansierings- och organiseringsformer av transportinfrastrukturen. Transportföretagen är mycket positiva till regeringens ambition. Sverige står inför en betydande underhållsskuld som måste hanteras samtidigt som infrastrukturen också måste utvecklas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum