Äntligen dags för Kulturnatt!
22.4.2025 08:00:00 CEST | Stockholms stad | Pressmeddelande
Nu på lördag den 26 april är det äntligen dags för Kulturnatt Stockholm – en kväll när närmare 200 kulturverksamheter över hela stan öppnar sina dörrar och bjuder in till en helkväll av upplevelser. Natten är fylld till både bredden och höjden med saker att se, höra och göra. Alla ställen som deltar är öppna minst kl. 18.00-24.00 och allt är helt gratis att besöka!

Små gallerier och stora institutioner, gamla favoriter och nya guldkorn, från norr till söder – allt får plats på Kulturnatten. Under kvällen kan du till exempel
- uppleva hur biologiska processer översätts till ljud och bild på Tekniska museet
- utforska AI-konst på Hjorthagens Medborgarhus
- göra din egen lapptäcksruta som en del av ett stort fredskonstverk på Studio K18
- dricka kokkaffe och träffa utrotningshotade öländska dvärghöns på Kristinehovs Malmgård
- fira att tunnelbanan fyller 75 år med visningar och livemusik på Spårvägsmuseet
- utforska mystikens värld i en nedsläckt Maria Magdalena kyrka.
Du kan även lära dig spela bridge hos Bridgeklubben S:t Erik, se vackra teaterkostymer på Livrustkammaren och lära dig historien om gin under en rundtur på Stockholms Bränneri. I Stadshuset kan du höra konserter med Stockholms Indiekör, bandet Trummor & Orgel och Stadshusorgeln – Skandinaviens största piporgel som dessutom fyller 100 år i år.
Alla evenemang som är en del av Kulturnatten har öppet minst kl. 18.00 till 24.00. För den som inte blir mätt på kultur bara för att klockan slår midnatt bjuder dessutom flera av Skeppsholmens kulturverksamheter på ett storslaget kulturprogram ända till kl. 02.00. För den som är trött i benen går det dessutom gratis Kulturnattsbussar i skytteltrafik mellan T-Centralen och Skeppsholmen hela kvällen.
Den som vill maxa sin Kulturnatt rekommenderas att lämna väskan hemma för att öka chanserna att komma in överallt.
Fakta om Kulturnatten
Var: Hela Stockholm.
När: Lördagen den 26 april, alla verksamheter har öppet kl. 18.00–24.00. På Skeppsholmen fortsätter Kulturnatten till kl. 02.00.
Hur: Allt har fri entré.
Se hela programmet på: www.kulturnattstockholm.se
Kulturnatt Stockholm har som syfte att visa upp Stockholms breda kulturliv, bidra till en ökad kännedom om kulturutbudet och sänka trösklarna för stockholmare att stiga in i en värld man kanske inte alltid är bekant med. Kulturnatten arrangeras av alla de deltagande verksamheterna, och Stockholms stad står för samordningen och marknadsföringen av evenemanget.
2024 hade Kulturnatten totalt 240 000 besök. Mer än hälften av besökarna var då hos en kulturverksamhet för första gången under Kulturnatten.
På Skeppsholmen efter midnatt
När: Flera verksamheter har öppet kl. 18.00-02.00.
Verksamheter som har öppet efter midnatt: ArkDes, Eric Ericsonhallen, Moderna Museet och Skeppsholmsgården.
Hur: Allt har fri entré.
Gratis Kulturnattsbussar går mellan T-Centralen och Skeppsholmen under hela kvällen. Se tidtabell på kulturnattstockholm.se/kulturnattsbuss
Om polisens väskförbud
Polisens väskförbud påverkar vissa evenemang under Kulturnatten. På de flesta evenemang kan besökare ta med en väska om den är mindre än en A4-sida (cirka 20×30 cm).
På vissa evenemang råder dock totalt väskförbud. Läs exakt vad som gäller på varje enskilt evenemangs sida på kulturnattstockholm.se.
Nyckelord
Kontakter
Anna BerglundProjektledare, Kulturnatt
anna.berglund@extern.stockholm.seCamilla JaraKommunikationsansvarigEvenemangsavdelningen, Stockholm stad
Tel:0761231974camilla.jara@stockholm.seEvenemangsavdelningen är en del av kulturförvaltningen och genomför uppdrag där Stockholms stad är arrangör eller samarbetspartner. Avdelningen planerar, arrangerar och genomför evenemang varje år exempelvis Kulturfestivalen och Kulturnatt Stockholm. Kungsträdgårdens löpande verksamhet ingår även i uppdraget.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Sanna Wolk och stiftelsen 1000 möjligheter får Katarina Taikon-priset 20262.10.2026 16:06:27 CEST | Pressmeddelande
Vid en ceremoni i Stadshuset idag tillkännagavs pristagarna av årets Katarina Taikon-pris, Stockholms stads pris som hyllar insatser för mänskliga rättigheter. I år går priset till Sanna Wolk och stiftelsen 1000 Möjligheter.
Slussens nya bussterminal klar för nästa fas2.10.2026 14:00:06 CEST | Pressmeddelande
Efter åtta år och 330 000 kubikmeter utlastat berg har Stockholms stad lämnat över bussterminalen i Katarinaberget till Region Stockholm. Övertagandet innebär att Trafikförvaltningen kan påbörja stora delar av arbetet med att förbereda anläggningen och verksamheten för trafikstart.
Pressinbjudan: Sex år av Slussenbygget fångat i akvarell – Välkommen på vernissage onsdag 7 oktober29.9.2026 13:42:10 CEST | Pressinbjudan
Under sex år har konstnären Elisabeth Biström följt omvandlingen av Slussen genom sina akvareller. Nu visas hennes konst upp i Slussenrummet. Stockholms stad vill med utställningen ge den historiska stadsomvandlingen av Slussen ett nytt perspektiv där människorna och arbetet bakom byggplanken lyfts fram i konsten.
Pressinbjudan: Utdelning av Katarina Taikon-priset 202628.9.2026 13:00:00 CEST | Pressinbjudan
Den 2 oktober delar Stockholms stad ut Katarina Taikon-priset i Stockholms stadshus. Priset uppmärksammar och belönar människorättsförsvarare som genom sitt arbete stärker och skyddar de mänskliga rättigheterna i Stockholms stad.
Han är ny rektor på Thorildsplans gymnasium28.9.2026 09:29:39 CEST | Pressmeddelande
Christian Eklöv Hagman är ny rektor på Thorildsplans gymnasium. Han har sammanlagt 18 års erfarenhet som skolledare, närmast från Gustavsbergs gymnasium där han varit rektor i sex år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum