SM-guld till Pixbo IBF och Hammarby IF IBF
21.4.2025 20:26:09 CEST | Svensk Innebandy | Pressmeddelande
Junior-SM i Växjö är slut. Efter tre intensiva dagars matchspel kunde Pixbo IBF och Hammarby IF IBF lämna turneringen som svenska mästare.

SM-guld till Pixbo IBF
JSM-finalen mellan Täby FC och Pixbo IBF spelades inför välfyllda läktare i Fortnox Arena. Publiken fick se en taktisk kamp i den första perioden som också slutade mållös.
Det dröjde till drygt halva matchen var spelad innan Pixbo kunde ta ledningen genom Olivia Jonsson. När periodvisslan ljöd i mittenakten hade de rödvita en tvåmålsledning som de därefter aldrig släppte.
Slutresultat 5-1 förkunnade att Pixbo IBF lämnar Junior-SM som mästare. Efter slutsignal var det en lycklig Ida Finn i Pixbo som försökte summera sina tankar.
– Det är helt obeskrivligt att få vinna det här guldet. Det här laget är som en familj och att få göra det med dem, det kan inte bli bättre, säger Ida Finn.
– Vi har så jäkla bred trupp och alla är så duktiga. Hela laget kämpar igenom hela matcherna. Stort lag, stort hjärta.
Om matchen så menar Finn att Pixbo växte sig in och blev bättre och bättre.
– Finalen var lite tröttsam, lite velande och inte någon som ville göra mål och så. Men jag tycker att vi tar tag i det sen och visar vart skåpet ska stå.
Pixbo kan nu lämna Junior-SM i Växjö som svenska mästare. Bakom segerreceptet ligger kollektivet Pixbo, menar Finn.
– Vi har kämpat i alla matcher och jobbat som ett lag och det är så vi har vunnit matcherna. Vi steppade upp från första matchen, det har bara blivit bättre.
All star team DJ 18
Målvakt: Sonya Fredriksson, Täby FC
Back: Olivia Pehrson, IBK Lockerud Mariestad
Forward: Ella Henningsson, GS 86 AIF/Munkfors IBK
Matchfakta
Täby FC – Pixbo IBF 1-5 (0-0, 1-3, 0-2)
Första perioden
-
Andra perioden
0-1 (08.42) Olivia Jonsson (Ida finn)
1-1 (16.24) Engla Helmersson (Hanna Lööw)
1-2 (16.54) Elsa Dehre
1-3 (18.22) Moa Pettersson (Rebecka Oertle)
Tredje perioden
1-4 (12.22) Ida Finn (Moa Pettersson)
1-5 (19.43) Liza Berglund
SM-guld till Hammarby IF IBF
Finalen mellan Hammarby IF IBF och RIG Umeå IBF blev en dramatisk match. Lagen följdes åt i målprotokollet under ordinarie tid och det krävdes till slut straffar för att kora vinnaren.
Väl där klev Hammarbys Dylan Jonsson fram och satte den avgörande straffen i den femte straffrundan.
Efter slutsignal försökte lagkapten Vilmer Carling summera vad guldet betydde för de grönvita.
– Otroligt, det är obeskrivligt. Vi har tagit oss igenom en ganska svår säsong med mycket utspridda spelare i olika lag. Vi har inte kunnat haft så mycket träningar men ändå står vi här som mästare. En sån perfekt saga och ett perfekt slut på den här resan med det här gänget, säger Vilmer Carling.
Men även om det blev ett perfekt slut så startade Hammarby matchen svagt, menar Carling.
– Första perioden går vi ut väldigt krystat. Det känns som att vi går in som förlorare, vi är inte alls med. Men någonstans i periodpaus säger vi till varandra att ta tag i det här. Vi må vara underdogs men vi har alltid en chans att vinna matchen, och det ser vi till att vi gör också när vi går in. Sen tycker jag att vi har matchen relativt under kontroll.
Hammarby lämnar nu Växjö som mästare och för Vilmer Carling personligen betyder guldet väldigt mycket.
– Det är svårt att sätta ord på det men det är ett minne för livet. En stämpel på att vi är ett otroligt bra innebandylag.
All star team
Målvakt: Rasmus Hedberg, RIG Umeå IBF
Back: Joel Lundell, Rosersberg Arlanda IBK
Forward: Oliver Mendoza Nyberg, RIG Umeå IBF
Matchfakta
Hammarby IF IBF – RIG Umeå IBF 5-4 e.s (0-2, 2-0, 2-2, 1-0)
Första perioden
0-1 (06.38) Oliver Mendoza Nyberg (Sebastian Arnlund)
0-2 (11.00) Sebastian Arnlund (Victor Jensen)
Andra perioden
1-2 (06.56) Wiggo Andersson (Ted Di Luca)
2-2 (19.15) Rasmus Notlöv (Tore Kvint)
Tredje perioden
3-2 (01.47) Rasmus Notlöv (Ville Yrjölä Kuortti)
3-3 (07.00) Sebastian Arnlund (Victor Jensen)
3-4 (16.37) Lucas Hägglund (Oscar Envall)
4-4 (17.09) Alex Di Luca (Viktor Brenklert)
Förlängning
-
Avgörande straff
5-4 Dylan Jonsson
Bilder
Media som vill skriva om Junior-SM i Växjö är välkomna att hämta bilder från Svensk Innebandys bildbank. Ange fotografens namn samt Svensk Innebandy som fotocredd.
Nyckelord
Bilder

Innebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 112 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
Här är herrlandslagets trupp till VM-genrepet: "Lite nytt blod in i gruppen"1.10.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Med VM runt hörnet har det blivit dags för herrlandslagets genrep. Det här när Sverige ställs mot Finland och Lettland i en ny trenationsturnering. Här är Sveriges trupp till VM-genrepet.
Välkommen till upptaktsträffen för Svenska Superligan säsongen 2026/273.9.2026 16:42:25 CEST | Pressmeddelande
Svenska Innebandyförbundet bjuder in till den årliga upptaktsträffen för SSL-säsongen 2026/27. På plats finns representanter från samtliga SSL-lag.
Här är herrlandslagets trupp till Euro Floorball Tour: ”Ska bli lite krispigare"24.8.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sveriges herrlandslag kliver in i landslagssäsongen 2026/27 mot tuffast möjliga motstånd. Det här i form av fyrnationsturneringen Euro Floorball Tour som samlar Sveriges, Finlands, Tjeckiens och Schweiz herrlandslag under tre intensiva dagar. För blågult är det här de näst sista landskamperna innan VM i december.
Första damlandslagstruppen under nya förbundskaptenen: ”Fysiken kommer att vara viktig”21.8.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter sommaren väntar den första samlingen för Peter Hörnsten som ny förbundskapten för damlandslaget. Nu presenterar Hörnsten sin första trupp inför Euro Floorball Tour i Schweiz – med en tydlig ambition att bygga vidare på det fysiska spelet och sätta grunderna i försvarsspelet.
Här är U19-herrarnas trupp till Finnkampen: "Brukar vara fin atmosfär kring matcherna"17.8.2026 15:00:33 CEST | Pressmeddelande
Den 5-6 september rivstartar U19-herrlandslaget med dubbla landskamper på hemmaplan. Det här när Hägerneholmshallen blir spelplatsen för rivalmötet Finnkampen. Kom och se blågult på hemmaplan i Stockholm.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum