Han är Arlas nya mejerichef
22.4.2025 08:00:00 CEST | Arla | Pressmeddelande
Hervé Currat är ny mejerichef på Arlas mejeri i Östersund.
– Det ska bli jättespännande att få arbeta i detta stora bondekooperativ. Jag ser verkligen fram emot att leda Arlas nordligaste mejeri, säger Hervé Currat.

Hervé Currat kommer närmast från Jämtkraft i Östersund, där han arbetade som kvalitetschef och avdelningschef. Han har en masterexamen i elektroteknik från EISI University i Schweiz och har tidigare haft roller inom både processindustri och försäljning, bland annat på ÅF Industry, PRC Engineering och B&R Industriautomation.
– Jag är både stolt och förväntansfull över möjligheten att få leda Östersunds mejeri. Det är en spännande utmaning att, tillsammans med teamet, fortsätta utveckla verksamheten med fokus på kvalitet, hållbarhet och innovation, säger han.
Hervé Currat har ett stort engagemang för kvalitet, livsmedelssäkerhet och ny teknik. Han brinner särskilt för att skapa en trygg och hälsosam arbetsmiljö.
– Hervé är en mycket erfaren och engagerad ledare, och en perfekt match för rollen som mejerichef i Östersund. Vi ser fram emot att dra nytta av hans breda kompetens och starka driv, säger Søren Jensen, ansvarig för Arlas mejerier i Sverige och Finland.
Hervé bor i dag i Åre med sin familj, men planerar att flytta till Östersund i samband med sin nya roll. Han rapporterar direkt till Søren Jensen.
Fakta om Arla Östersund
Runt Storsjön och i Jämtland finns cirka 65 Arlagårdar som levererar sin mjölk till Östersunds mejeri, Arlas nordligaste. Anläggningen tar emot cirka 70 miljoner kilo mjölk per år och har funnits på samma plats sedan 1956. I dag arbetar cirka 55 personer på mejeriet som sedan 2015 fokuserar helt på hårdost. Totalt ystas 18 olika varianter, exempelvis de populära och milda ostarna i serien Arla Familjefavoriter såsom Jämtgård och Storsjö samt Edamer och Gouda. Dessutom produceras två smakrika ostar för Arla Unika, Guldklimp och Koryfé, som används av stjärnkockar både i Sverige och Danmark.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comOm oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 7 600 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 164 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Flera nyheter från Arla på väg ut i butik5.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Nästa vecka kommer flera nya produkter från Arla till butikernas mejerikylar. Bland nyheterna finns en ny smak från Yalla!, milda påläggsostar från Castello samt tillskott inom både laktosfritt och protein.
Nytt samarbete mellan Arla och Agronod minskar dubbelarbete för lantbrukare2.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Arla och Agronod inleder ett nytt samarbete för att förenkla vardagen för lantbrukare genom att möjliggöra återanvändning av data mellan klimatberäkningsverktygen FarmAhead och Agrosfär.
Hon är ny chef för Arlas mejeri i Kallhäll2.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Sanna Rue Boson är ny chef för Arlas mejeri i Kallhäll i nordvästra Stockholm. Hon tillträdde i går, den 1 februari, och tog därmed över ansvaret för Sveriges största mejeri sett till antal medarbetare.
Mjölkpriset till bönderna sänks i februari30.1.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Arla justerar mjölkpriset till bönderna nedåt i februari. Ersättningen för ekologisk mjölk ligger kvar på samma nivå.
Kocken tipsar: så håller du matbudgeten i januari21.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Det brukar heta att januari är årets fattigaste månad. Med ett par dagar kvar till löning delar Karolina Sparring, kock och matinspiratör på Arla, med sig av sina bästa tips för hur hushållen kan sänka matkostnaderna – utan att tumma på smak eller näringsinnehåll.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum