Ny röntgenutrustning till Lindesberg och Karlskoga
23.4.2025 15:18:14 CEST | Region Örebro län | Pressmeddelande
Region Örebro län kommer snart att ha ny, modern röntgenutrustning på plats i Lindesberg och Karlskoga. Detta sedan hälso- och sjukvårdsnämnden i dag fattat ett så kallat tilldelningsbeslut för upphandling av två datortomografer.
Datortomografi är en form av röntgen som tar bilder av kroppens organ på en mer detaljerad nivå än vad som är fallet vid vanlig röntgen.
- Röntgenundersökningarna utgör en central del inom hälso- och sjukvården och med hjälp av de nya röntgenapparaterna i Lindesberg och Karlskoga förbättrar vi vår förmåga att upptäcka sjukdomar och skador hos våra patienter, säger Behcet Barsom (KD), ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden.
De nya utrustningarna kommer att ersätta befintliga datortomografer som blivit ålderstigna och nått sin tekniska livslängd.
- Sedan vi köpte de äldre utrustningar som nu ska tas ur bruk har det skett en hel del utveckling inom området. De nya datortomograferna har nya funktioner som ger förbättrade undersökningsmöjligheter vilket ger fördelar för både patienter och personal, säger Joakim Carlsson (S), vice ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden.
- Nu när vi har utsett en leverantör av datortomograferna är vår förhoppning att vi så snart som möjligt ska kunna få dem på plats och därefter i drift så att vi kan erbjuda den senaste tekniken till länets invånare, säger Anna Gunnarsson (C), ledamot i hälso- och sjukvårdsnämnden.
Kontakt
Behcet Barsom, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, telefon: 073-077 77 36
Joakim Carlsson, vice ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, telefon: 073-550 59 81
Anna Gunnarsson, ledamot i hälso- och sjukvårdsnämnden, telefon: 070-624 84 59
Nyckelord
Kontakter
Carl OlssonPressansvarig
Tel:019-6027548carl.olsson@regionorebrolan.seBilder
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Örebroläkare utsedd till vice president i internationellt samfund för vakenkirurgi i hjärnan29.1.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Patrick Vigren, överläkare inom neurokirurgi och neurologi, blev för en tid sedan invald som vice president i Mapping World Society of Awake Brain Mapping, WSAM, i samband med sällskapets bildande.
Nya deltagare utvalda till populärt kulturresidens i Tiveden29.1.2026 07:53:00 CET | Pressmeddelande
Nu är det klart vilka som får årets platser på Tivedstorps kulturresidens 2026. Förutom deltagare inom konst, litteratur, dans, film, cirkus och musik blir årets residens också en del av ett samarbete med konstbiennalen Open Art. "Det är roligt att Tivedstorp nu får en bredare roll i länets konstliv", säger Anna Lidberg, konstnärlig ledare.
Bromsa diabetes typ 1 innan den brutit ut är snart en möjlighet28.1.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Nya bromsmediciner är på gång inom diabetesvården. Det handlar om mediciner som kan bromsa och fördröja insjuknandet i typ 1-diabetes med flera år, om de sätts in i tid. Överläkare Frida Sundberg forskar på området, och hon ser utvecklingen som ett paradigmskifte när det gäller diabetessjukvården. Nu gäller att hitta sätt att fånga upp barn i riskzonen att utveckla sjukdomen.
I 20 år har palliativa enheten i Karlskoga stöttat i livets slutskede27.1.2026 09:00:00 CET | Pressinbjudan
Ett team som ger specialiserad palliativ vård där patienten befinner sig. Deras uppgift är att ge stöd och lindra lidande för patienter med livshotande sjukdomar, ge samt stöd till deras närstående. I år har enheten funnits i 20 år.
Region Örebro län redovisar positivt ekonomiskt resultat – återställer till stor del tidigare underskott26.1.2026 14:15:00 CET | Pressmeddelande
Region Örebro län redovisar ett positivt ekonomiskt resultat för året. Resultatet för 2025 uppgår till 679 miljoner kronor. Bakom resultatförbättringen ligger framför allt den sjunkande inflationen, som lett till lägre pensionskostnader, i kombination med sparåtgärder och effektiviseringar som genomförts under året.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

