Anmälningarna till Diskrimineringsombudsmannen fortsätter att öka
24.4.2025 08:03:00 CEST | Diskrimineringsombudsmannen | Pressmeddelande
Anmälningar om diskriminering till DO fortsätter att öka. Det visar årets anmälningsstatistik som DO tagit fram. De största procentuella ökningarna för 2023–2024 rör anmälningar om diskriminering som har samband med religion eller annan trosuppfattning samt etnisk tillhörighet. Anmälningar om diskriminering som har samband med funktionsnedsättning är fortsatt vanligast.
Årets statistikrapport som DO publicerar idag visar att DO 2024 tog emot fler anmälningar om diskriminering än någonsin. Under 2023–2024 ökade det totala antalet anmälningar från 4 607 till 5 182, vilket motsvarar en ökning med 12 procent. Antalet anmälningar om diskriminering ökade för samtliga sju diskrimineringsgrunder mellan åren 2023 och 2024.
Anmälningar om diskriminering som har samband med etnisk tillhörighet eller religion ökar mest
De största procentuella ökningarna under 2023–2024 rör anmälningar om diskriminering som har samband med diskrimineringsgrunderna religion eller annan trosuppfattning respektive etnisk tillhörighet. Antalet anmälningar som rör religion eller annan trosuppfattning har ökat från 377 till 489 anmälningar (30 procent). Antalet anmälningar som rör etnisk tillhörighet har ökat från 1293 till 1570 per år (21 procent).
Av anmälningarna om diskriminering inom arbetslivet 2024 handlar också den största andelen om diskriminering som har samband med etnisk tillhörighet, följt av diskriminering som har samband med funktionsnedsättning och därefter kön.
En majoritet (57 procent) av anmälningarna om trakasserier 2024 handlar om diskriminering som har samband med etnisk tillhörighet.
"Vi har beslutat att under de kommande åren, i vårt främjande arbete, prioritera insatser för att motverka och förebygga rasism och diskriminering som har samband med etnisk tillhörighet och religion eller annan trosuppfattning. Den anmälningsstatistik som vi nu tagit fram förtydligar ytterligare vår bild av att diskriminering inom dessa områden är ett allvarligt samhällsproblem", säger diskrimineringsombudsman Lars Arrhenius.
Stort mörkertal trots ökat antal anmälningar
Den statistik som presenteras i den här rapporten utgår från anmälningar om diskriminering till DO. Det faktiska antalet fall där individer upplever att de utsatts för diskriminering i samhället är betydligt högre. Representativa enkätundersökningar tyder på att minst 500 000 personer upplever sig diskriminerade varje år. Att det inte finns någon direkt korrelation mellan anmälningar och den verkliga förekomsten av diskriminering visar bland annat anmälningarna om sexuella trakasserier som i anmälningsstatistiken faktiskt minskar.
"Det här motsvaras inte av det som framkommit i enkätundersökningar där förekomsten av sexuella trakasserier fortfarande är oroväckande hög. Varför det ser ut så är svårt att säga, men jag vill uppmana den som utsätts för sexuella trakasserier att också anmäla det till DO", säger diskrimineringsombudsman Lars Arrhenius.
Nyckelord
Kontakter
Maria Swanljung
Tel:0736625833maria.swanljung@do.seFölj Diskrimineringsombudsmannen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen
Rättad version: Kommunens särskilda krav för assistanshundförare var diskriminering8.10.2026 11:36:22 CEST | Pressmeddelande
Ängelholms kommun krävde att en person som har assistanshund skulle vara ekonomiskt ansvarig för sin hunds nedsmutsning för att kunna följa med på utflykter inom ramen för kommunens dagliga verksamhet. Enligt DO har det varit fråga om diskriminering som har samband med funktionsnedsättning.
Diskriminering när uthyrningsföretag noterade etnisk tillhörighet om familj i bokningssystemet17.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Det var diskriminering när ett företag som erbjuder bostäder för uthyrning, skrev en kränkande notering i sitt bokningssystem om en kvinna och hennes son med koppling till etnisk tillhörighet. DO begär nu att företaget betalar 35 000 kronor vardera till kvinnan och hennes son.
Securitas diskriminerade arbetssökande genom tillämpning av uniformspolicy10.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Säkerhetsbolaget Securitas diskriminerade en arbetssökande kvinna genom tillämpningen av en uniformspolicy. Kvinnan, som bär hijab, fick under rekryteringen veta att det inte var möjligt för henne att bära hijab tillsammans med bolagets uniform eftersom det skulle stå i strid med uniformspolicyn.
Avslutande av konsultuppdrag för gravid kvinna var diskriminering8.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
En kvinna som arbetade som konsult hos läkemedelsbolaget McNeil AB blev diskriminerad när hennes uppdrag avslutades efter att hon berättat om sin graviditet. DO begär nu att bolaget betalar 75 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.
Åldersdiskriminering när man nekades teckna banktjänster2.9.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Det var fråga om åldersdiskriminering när bankföretaget NNAV Holding 2 AB (tidigare Rocker AB) nekade en man att uppgradera sitt abonnemang för banktjänster. Den bedömningen gör DO och begär nu att bolaget ska betala 20 000 kronor i diskrimineringsersättning till mannen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum