Bonnier News avyttrar Vi i Villa – CAPE Media ny ägare
24.4.2025 14:30:00 CEST | Bonnier News | Pressmeddelande
Bonnier News avyttrar Vi i Villa, Sveriges ledande villamagasin. Ny ägare blir CAPE Media, som sedan 2013 har ansvarat för delar av magasinets annonsförsäljning.

Bonnier News, genom Tidnings AB Marieberg, och CAPE Media har ingått en överenskommelse om avyttring av Vi i Villa som distribueras gratis till 1,6 miljoner svenska hushåll. De senaste åren har en stark digital plattform byggts upp av nuvarande ägare och sajten har årligen 14 miljoner besökare.
– Vi i Villa är ett starkt och väletablerat varumärke med en imponerande räckvidd på den svenska marknaden. Genom försäljningen säkerställer vi att varumärket får en ägare med rätt förutsättningar för att vidareutveckla dess potential. För Bonnier News är detta ett strategiskt steg som ligger helt i linje med vår ambition att ytterligare stärka fokus på vår kärnverksamhet – att accelerera tillväxten inom våra digitala, prenumererade nyhetstjänster, säger Alexander Lydecker, Chief Operating Officer (COO), på Bonnier News.
Affären innebär att CAPE Media, som sedan 2013 har ett väl etablerat samarbete kring tidningens annonsförsäljning, köper samtliga aktier i Vi i Villa.
– Vi har jobbat med Vi i Villa länge och känner produkten väl vid det här laget. Det gör att vi nu känner oss trygga i att vi kan utveckla produkten på rätt sätt och ta den in i framtiden. Under åren har många idéer vuxit fram och vi ser verkligen fram emot att kunna förverkliga många av dem nu. När vi inledde samarbetet med Vi i Villa var det ett uppdrag som gjorde det möjligt för oss att bevisa en
affär vi trodde starkt på. Det har varit avgörande i vår resa dit vi är idag. Därför känns det här köpet extra roligt nu, säger Tobias Björkman, vd CAPE Media.
Kontakter
Alexander LydeckerCOOBonnier News
Tel:073-518 60 92alexander.lydecker@bonniernews.seTobias BjörkmanVdCAPE Media
Tel:070-215 66 43tobias.bjorkman@capemedia.seMed över 2.000 journalister är Bonnier News Sveriges ledande nyhetsaktör och Nordens största mediekoncern. Bland våra cirka 200 varumärken finns en rad av Sveriges största och mest välkända tidningar. Vår journalistik når varje dag ut till en publik bestående av 6 miljoner läsare, användare, lyssnare och tittare. Vi är stolta förvaltare av familjen Bonniers tradition av oberoende publicistik sedan 200 år och har deras uppdrag att förädla och utveckla vår roll i det svenska samhället.
Följ Bonnier News
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bonnier News
Bonnier News utser Nadra Mechouk till ny ansvarig för Business Transformation6.10.2026 13:12:00 CEST | Pressmeddelande
Nadra Mechouk blir ny ansvarig för området Business Transformation inom Bonnier News kommersiella verksamhet. Hon tar därmed över ansvaret efter Dilem Güler som i november lämnar företaget. – Jag ser mycket fram emot detta nya uppdrag. Det känns spännande, utmanande och framför allt otroligt kul, säger Nadra Mechouk.
Bonnier News växlar upp handbollssatsningen – lanserar Handbollspodden och studiosändningar23.9.2026 15:30:00 CEST | Pressmeddelande
I samband med premiären av Handbollsligan släpper Bonnier News, Gota Media och Erna Media en ny podd – Handbollspodden. Podden leds av handbollsprofilen Robin Nilsson och premiäravsnittet gästas av bland andra legendaren Staffan Olsson.
Bonnier News lanserar +allt Finland23.9.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Bonnier News lanserar nu +allt Finland som ger läsarna tillgång till nyheter, sport, kultur och nöje från hela Svenskfinland och Sverige. – Vi gör det enklare än någonsin för läsare i Finland att ta del av ett komplett nyhetsutbud med nationellt innehåll och det starka svenska +allt-innehållet, säger Tove Stenquist, Area Lead Subscription Sales på Bonnier News.
Expressen och flera lokalmedier sänder hela Hockeyettan – från premiären till jakten på Hockeyallsvenskan22.9.2026 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Samarbetet kring livesänd sport mellan Bonnier News, Gota Media och Erna Media fortsätter att växa. Tillsammans sänder de samtliga matcher i Hockeyettan på den gemensamma livesportplattformen. Satsningen omfattar hela resan från premiärerna i september till den sista avgörande matchen i jakten på en plats i Hockeyallsvenskan.gress mall
Gustav Martinpelto ny chefredaktör på Södra Dalarnes Tidning18.9.2026 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Gustav Martinpelto blir ny chefredaktör och ansvarig utgivare för Södra Dalarnes Tidning. Den tidigare opinionsjournalisten tillträder den 5 oktober och efterträder då Linda Eriksson Storbacka. – Jag ser verkligen fram emot att fortsätta Södrans resa tillsammans med den grymma redaktionen, säger han.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum