Skog i Sorsele får stå kvar genom nytt projekt
29.4.2025 09:02:32 CEST | Luleå stift, Svenska kyrkan | Nyheter
Skog och mark i Luleå stift har tecknat ett avtal med företaget Eken Financing Value Added Forestry AB för att arrendera ut skogsmark till ett certifierat kolkreditsprojekt. Läs mer om vad det innebär.

Skog och mark i Luleå stift har under flera år intresserat sig för hur skogen kan generera klimatnytta och långsiktig ekonomisk avkastning genom andra inkomstkällor än avverkningar. Därför har ett avtal tecknats med Eken, där Skog och mark arrenderar ut skogsmark till ett certifierat kolkreditprojekt.
– Vi har länge sett behovet av nya intäktskällor som en del i att säkerställa ett hållbart och lönsamt skogsbruk i framtiden. Med ny kunskap, teknik och affärsmodeller kan vi ta steg bort från den polariserade debatten om skogen – mot något mer konstruktivt, säger Anders Landström, stiftsjägmästare på Luleå stift
Erik Ottosson, vd på Eken, säger att avtalet är en bekräftelse på att det finns en fungerande, kvalitetssäkrad modell för att ta betalt för klimatnytta och en väg framåt för ett mer mångfacetterat svenskt skogsbruk.
– Luleå stift har varit framåtblickande från starten och att Skog och mark i Luleå stift blev den skogsägare som skrev det första arrendeavtal som gått in i Ekens certifierade kolkreditprojekt känns extra roligt, säger han.
Läs mer om projektet på Luleå stifts webbplats
. . .
OM NATURBASERADE KOLKREDITER
Kolkrediter skapas genom att skog fortsätter växa och lagra in kol. Istället för att avverka träd som växer, får skogen generera inkomster när den fortsätter växa och binda in kol, en kolinlagring som företag vill betala för.
När skogen får växa blir stammarna grövre vilket ökar timmerandelen. Timret blir till långlivade produkter så som plan och brädor som binder kolet efter avverkning.
Nyckelord
Kontakter
Anders LandströmStiftsjägmästareLuleå stift
Tel:0920-26 47 56anders.landstrom@svenskakyrkan.seLänkar
Följ Luleå stift, Svenska kyrkan
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Luleå stift, Svenska kyrkan
Möt Mikael Winninge i Förändringsresan5.10.2026 20:22:56 CEST | Nyheter
I säsongens andra avsnitt samtalar biskop Åsa Nyström med Mikael Winninge, översättningsdirektor på Svenska Bibelsällskapet. De möts när NT 2026 just lanserats och pratar om just den nya översättningen och bibelforskning.
Luleå stift del i Power Circles nätverk5.10.2026 15:05:28 CEST | Nyheter
Luleå stift har blivit partner i energiorganisationen Power Circles nätverk. Syftet är att stärka arbetet med hållbar energi och mobilitet samt att utbyta erfarenheter med andra aktörer inom energiområdet.
Om detta ber jag – barns böner på sju språk29.9.2026 11:00:54 CEST | Nyheter
Barn och unga från Norrbotten och Västerbotten har satt ord på sina tankar, sin tro, oro och tacksamhet. Resultatet är "Om detta ber jag", en bönbok med texter på svenska, meänkieli och samiska språk som lyfter barns röster och speglar livet i norra Sverige.
Nio unga provar ett år i Svenska kyrkan11.9.2026 09:50:37 CEST | Pressmeddelande
Nu börjar traineeåret för nio unga vuxna i Haparanda, Boden, Luleå, Norrfjärden och Umeå! Under året följer de olika verksamheter i Svenska kyrkan för att få erfarenheter inom församlingslivet. Traineeprogrammet vänder sig till unga vuxna och ger möjlighet att utforska arbetsuppgifter som musik och ledarskap.
Domkapitlet sammanträder efter att dom meddelats mot präst8.9.2026 14:11:20 CEST | Pressmeddelande
Den 6 oktober samlas domkapitlet i Luleå stift till ett extrainsatt sammanträde. Detta efter att Luleå tingsrätt i dag meddelat dom mot den präst som i mars åtalades för grovt barnpornografibrott.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum