Invigning av den medeltida miljön i Dekanhuset!
12.5.2025 07:36:40 CEST | Kulturen i Lund | Pressmeddelande
Pressvisning!
Dekanhuset flyttades till Kulturen i Lund 1908 och har sedan dess satt en medeltida prägel på Kulturens friluftsmuseum. Men ovanvåningen har under många år stått tom och oanvänd.
Fram till nu.
Den 16 maj 2025 invigs en medeltida miljö med handtillverkade möbler och andra inredningsdetaljer. Besökarna kommer då kunna se hur det såg ut då präster levde i huset på 1500-talet.

Möblerna är tillverkade av Kulturens timmerman Olof Andersson, som använt sig av medeltida metoder, svarv och handverktyg, och det mesta av materialet kommer från träd som han har fällt i skogen. Olof Andersson har detaljstuderat både medeltida bilder som bevarade möbler, och sedan tillverkat medeltidsmöblerna. Det finns en stol, skrivpulpet, ett matbord med en framdukad medeltida middag, ett skåp, en säng och en bänk där ryggstödet är vändbar, precis som på medeltiden!
Kulturens textilkonservator Åsa Tornborg har sytt upp miljöns olika textilier med tyger, där några har mönster från medeltida förlagor och har tillverkats i England. Det är ett draperi, kuddar, och sängkläder och i sängens sänghimmel finns en vacker röd sidenbrokad.
Tanken med den medeltida miljön är att skildra hur det kan ha sett ut då olika präster bodde i huset på 1500-talet. Bland annat levde dekanen Torben Bille här, som senare blev Danmarks siste katolske ärkebiskop!
Den 16 maj öppnar miljön för allmänheten. Det blir guidade visningar, en liten grupp i taget, och då bjuds även journalister in för att se den nya medeltida miljön med sina unika, handtillverkade möbler och textiler. På plats finns projektledare Gunilla Gardelin och timmerman Olof Andersson, som kan svara på frågor om projektet.
Tid: 16 maj 2025 klockan 12.00
Plats: Kulturen i Lund
Kontakter
Johan RominKommunikatör
Tel:0765-35 04 85Tel:0760-24 51 10johan.romin@kulturen.comBilder












Länkar
Om Kulturen i Lund
Kulturen i Lund är ett kulturhistoriskt museum i centrala Lund med friluftsmuseum, historiska hus, utställningar, verksamhet för barn och ett stort antal experter inom byggnadsvård, historia, arkeologi och utställningsproduktion. Kulturen grundades 1882 av Georg Karlin och friluftsmuseet öppnade 1892. Kulturen är ett fristående museum som ägs av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige.
Följ Kulturen i Lund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kulturen i Lund
Medeltida grovkök invigs i Dekanhuset på Kulturen i Lund17.9.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Lördagen den 26 september invigs ”Dekanens grovkök” i det medeltida Dekanhuset på Kulturen i Lund. Grovköket kompletterar prästbostaden på Dekanhusets andra våning, som museet invigde i höstas. I rummet intill grovköket invigs samtidigt en mindre utställning med titeln ”Lunds försvunna kyrkor – byggnadsdetaljer och gravmonument”. Förhandsvisning för press fredagen den 25 september kl 10.00 (anmälan krävs).
Kulturen presenterar ny partner för Östarps gästgivaregård16.9.2026 10:00:11 CEST | Pressmeddelande
Kulturen har tecknat ett samarbets- och hyresavtal med Torna Hällestad Lanthandel AB, som tar över verksamheten på Östarps gästgivaregård. Här kommer Lanthandeln att driva restaurang och anordna konferenser, event och bröllop med mera.
Kulturen bygger om – ett nytt sekel för Vita huset15.9.2026 09:09:53 CEST | Pressmeddelande
Kulturen påbörjar nu arbetet med en omfattande och varsam ombyggnad av Vita huset, museets huvudbyggnad på Kulturen i Lund, för att skapa bättre förutsättningar för framtidens utställningar och publika verksamhet. Först ut är återställandet av Vita husets karaktäristiska smidesräcken.
Donationer på 24 miljoner kronor stärker Kulturens framtid9.7.2026 09:56:44 CEST | Pressmeddelande
Kulturen i Lund har den senaste tiden tagit emot fyra större donationer och testamenten som tillsammans uppgår till ca 24 miljoner kronor. Gåvorna visar ett starkt engagemang för Kulturens verksamhet och innebär ett betydande tillskott som skapar förutsättningar för att utveckla samlingar, forskning och publika aktiviteter.
Premiär 23 juni för årets Lekfulla tidsresor!18.6.2026 07:45:00 CEST | Pressmeddelande
Den 23 juni är det premiär för årets Lekfulla tidsresor på Kulturen i Lund! I år får publiken följa med till tre olika tidsepoker, där den röda tråden är Slaget vid Lund. Spelas tisdag till torsdag, två föreställningar per dag, under perioden 23 juni till 9 juli.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum