Diskriminering när region inte tillhandahöll teckenspråkstolk för hjärtpatient
Det var diskriminering i form av bristande tillgänglighet när en döv patient som akut lagts in på Akademiska sjukhuset i Uppsala inte fick tillgång till teckenspråkstolk. Den bedömningen gör DO och begär nu att regionen ska betala diskrimineringsersättning till patienten.
Det var i maj förra året som det upptäcktes att den aktuella personen hade en akut hjärtsjukdom och därför skrevs in på Akademiska sjukhuset i Uppsala följande dag, vilket var en fredag. Personen, som är döv, begärde att få en platstolk för de läkarsamtal som skulle hållas, och sjukhuspersonalen uppgav att de hade ringt och sökt tolk. Trots det fanns inte någon tolk tillgänglig under hela helgen, vare sig på plats eller på distans. När personen själv i efterhand hörde sig för med Tolkcentralen i Uppsala uppgav de att sjukhuset inte gjort någon tolkbeställning för de aktuella datumen.
Region Uppsala medger att rutinerna har brustit och att personen inte har fått någon tolk för de aktuella datumen. Enligt regionen har sjukhuset inte gjort några försök till tolkbokning för de aktuella datumen.
Enligt DO innebär underlåtelsen att tillhandahålla tolk att regionen har diskriminerat personen i form av bristande tillgänglighet. DO begär därför att Region Uppsala betalar 40 000 kronor i diskrimineringsersättning till personen.
– Det är oerhört viktigt att en person som är i behov av teckenspråkstolk får detta. I denna situation handlar det om en person som har fått ett besked om ett akut sjukdomstillstånd, vilket givetvis skapar oro. Det är allvarligt att personens möjlighet till information då försvåras genom att tolk inte tillgodoses, säger Sandra Danowsky, jurist på DO:s rättsenhet.
Regionen har nu till den 13 maj på sig att betala ersättningen. Därefter kan DO komma att lämna in stämningsansökan till tingsrätten.
DO 2025/3274
Nyckelord
Kontakter
Clas LundstedtPressansvarig
Foto: Hans Alm
Följ Diskrimineringsombudsmannen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen
Skola gjorde inte tillräckligt för att stoppa trakasserier som hade samband med ålder13.1.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
En elev på en skola i norra Sverige blev i över ett års tid utsatt för trakasserier som har samband med elevens ålder. Enligt DO har kommunen, som är ansvarig för skolan, inte gjort tillräckligt för att utreda vad som har hänt eller att vidta åtgärder för att få stopp på trakasserierna. DO begär nu att kommunen ska betala 45 000 kronor i diskrimineringsersättning till eleven.
En arbetsgivare gjorde inte tillräckligt för att utreda och åtgärda trakasserier på arbetsplatsen12.1.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
DO bedömer att en livsmedelsbutik har brustit i arbetsgivarens skyldighet att utreda och åtgärda trakasserier. Ärendet handlar om att en kränkande bild på en anställd, skapats och spridits bland medarbetarna. Bilden har uppfattats som rasistisk både av den anställda som blivit utsatt och av andra medarbetare.
DO avstyrker lagförslag om migrations- och asylpakten9.1.2026 10:07:58 CET | Pressmeddelande
Diskrimineringsombudsmannen, DO, avstyrker i ett remissvar förslag på hur svensk rätt ska anpassas till EU:s migrations- och asylpakt. DO uppmanar därtill regeringen att skyndsamt utöka diskrimineringslagens skydd till att fullt ut omfatta offentlig verksamhet.
Trakasserier när chef uttryckte sig kränkande om anställd18.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering när en chef inför andra anställda uttryckte sig hotfullt och kränkande om en man, trots att mannen själv inte var där. Den bedömningen gör DO och stämmer nu arbetsgivaren för trakasserier som har samband med etnisk tillhörighet.
Diskriminering att välja bort arbetssökande med migrän16.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering som har samband med funktionsnedsättning när Västra Götalandsregionen valde bort en arbetssökande med hänvisning till att hon har migrän. Den bedömningen gör DO och begär nu att regionen ska betala 75 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum