Avgörande i ärende om försök till mord i Kungsbacka
8.5.2025 14:05:00 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
På fredag den 9 maj kl. 14 meddelar Varbergs tingsrätt beslut i ett ärende där åklagare väckt bevistalan mot en person för försök till mord i Kungsbacka i oktober 2024. Åklagaren är tillgänglig för media när domstolen har meddelat sitt avgörande.
Bevistalan omfattar också grovt vapenbrott och grovt olaga hot.
Tingsrätten kommer samtidigt att meddela dom mot en 15-åring som åtalats för medhjälp till försök till mord.
Målnummer i Varbergs tingsrätt: B 2880–24.
Pressmeddelande i samband med att bevistalan väcktes den 24 mars.
Det här är bevistalan
Den som är under 15 år och begår brott kan inte dömas till någon påföljd. I vissa fall kan polis eller åklagare ändå genomföra en utredning för att utreda vad som har hänt och ge socialtjänsten underlag för att kunna sätta in stöd- eller vårdinsatser. Vid särskilt allvarliga brott kan åklagaren begära att domstol prövar skuldfrågan genom så kallad bevistalan. Detta görs bara när åklagaren bedömer att det går att bevisa att personen begått brottet. Domstolen kommer då att ta ställning till om den unga personen begått brottet eller inte, men kommer inte att döma ut någon påföljd. Domstolens avgörande registreras inte i belastningsregistret.
Kontakt
Senior åklagare Viktor Törneke är tillgänglig för media den 9 maj kl. 16-17 på 010-562 54 89.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
En pojke häktad för förberedelse till mord i Söderhamn15.10.2026 16:59:43 CEST | Pressmeddelande
En 17-åring häktades i dag av Hälsinglands tingsrätt på sannolika skäl misstänkt för förberedelse till mord i Söderhamn. Brottsmisstanken har en koppling till en gymnasieskola i Söderhamn.
Uppdaterat: En person begärd häktad för förberedelse till mord i Söderhamn15.10.2026 10:31:09 CEST | Pressmeddelande
Uppdateringen gäller tid för häktningsförhandling. En 17-årig pojke har begärts häktad på sannolika skäl misstänkt för förberedelse till mord i Söderhamn. Pojken har varit anhållen sedan i måndags.
Uppdatering i ärende om misstänkta brott på Sigtunaskolan15.10.2026 10:24:06 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har anhållit två personer misstänkta för brott på Sigtunaskolan. En person är misstänkt för misshandel och en person är misstänkt för misshandel och olaga tvång. Totalt är fem personer misstänkta i utredningen.
Uppdatering i ärende om grov våldtäkt mot barn i Järfälla15.10.2026 09:54:56 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag begärt förlängd åtalstid till den 12 november i ett ärende om misstänkt grov våldtäkt mot barn i Järfälla kommun. En person är sedan den 18 september häktad.
Åklagaren kommenterar uppgifter i ärende om försök till mord i Jönköping14.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Förundersökning pågår i det ärende där en skottlossning skedde i Hovslätt den 24 september. En 39-årig man är sedan den 28 september häktad misstänkt för försök till mord, grovt vapenbrott, grovt olaga hot, grovt hemfridsbrott och två fall av grovt barnfridsbrott. Efter medieuppgifter om hanteringen av kontaktförbud i ärendet lämnar åklagaren en kommentar och är tillgänglig för media.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum