Svenska Ishockeyförbundet

Tre Kronor Legends bidrar med över en halv miljon till Börje Salmings ALS-stiftelse och NHL Alumni

Dela

Matchen mellan Tre Kronor Legends och NHL Alumni under Beijer Hockey Games, drog in över en halv miljon kronor till Börje Salmings ALS-stiftelse och NHL Alumni. Under ”En kväll för Börje” räcktes en check över från Svenska Ishockeyförbundet till stiftelsen.

”En kväll för Börje” fyllde Berns Salonger för tredje året i rad. Syftet med galan är att hedra minnet av Börje Salming och lyfta behovet av forskningsmedel i kampen mot ALS. Återigen en väldigt lyckad kväll, där hockeysverige samlades och Svenska Ishockeyförbundet kunde överlämna en check till stiftelsen.

Under Beijer Hockey Games i då nyöppnade Avicii Arena i februari spelade Tre Kronor Legends mot NHL Alumni till förmån för Börje Salmings ALS-stiftelse.

Tre Kronor Legends mönstrade Henrik Lundqvist i målet och bland spelarna ska nämnas Nicklas Lidström, Jonathan Ericsson, Mats Sundin, Ulf Dahlén, Henrik Sedin, Mikael Samuelsson och Henrik Zetterberg.

Mikael Samuelsson var en av dom som satte ihop det svenska laget:

– Alla var väldigt positiva och det tog inte lång stund innan vi fått ihop femton spelare som såg fram emot att spela ihop. Kommer man hem från New York och Vancouver som Henke Lundqvist och Henrik Sedin, så förstår nog alla att Tre Kronor satt sina spår såväl hos spelare och ledare som publik, säger Mikael, som njöt under matchens gång:

– Att få spela inför 5000 var roligt, och för oss på isen var det så många härliga stunder blandat med allvar under korta sekvenser. Alla som jag har pratat med i efterhand vill gärna att det ska bli till en tradition att spela om upplägget är på denna nivå, säger Mikael.

NHL-Alumni ställde upp med bland andra Jari Kurri, Esa Tikkanen, Patrik Elias, Ville Nieminen och Sami Kapanen, samt Pekka Rinne i målet.

Under galan ”En kväll för Börje” stegade Christer Plars, Generalsekreterare för Svenska Ishockeyförbundet upp på scenen för att dela ut bidraget till stiftelsen tillika överskottet från matchen i februari, summan 561 910 kr. Fördelades mellan ALS-stiftelsen och NHL Alumni som har sina välgörenhetsprojekt.

– Legendsmatchen var en magisk kväll fylld av känslor, gemenskap och en enorm kärlek till Börje, säger Karin Karlström från Börje Salmings ALS-stiftelse. Att se hockeyfamiljen, supportrar och legendarer samlas för att hedra hans arv och samtidigt bidra till kampen mot ALS var otroligt starkt. Det visar vilken påverkan Börje hade, inte bara som spelare utan också som människa. 

– Börjes kamp mot ALS var tuff, men han inspirerade oss alla att aldrig ge upp – och den här kvällen bevisade att vi tillsammans kan göra skillnad. Stödet och engagemanget vi såg under Legendsmatchen ger oss kraft att fortsätta hans viktiga arbete genom stiftelsen, säger Karin Karlström.

Nyckelord

Länkar

Sveriges mest engagerande idrott

Svensk ishockey – vi vill vara Sveriges mest engagerande idrott. Vi ska ha en föreningsishockey av högsta kvalitet och samtidigt tävla om att vara bäst i världen. Vi vill skapa passion och glädje i vardagen. Svensk ishockey ska beröra på ett positivt sätt.

Svensk ishockey ska vara en samlande kraft och bidra till att bygga vårt framtida samhälle. Vårt ansvarstagande handlar om att vi är öppna och inkluderande för alla som vill och ger alla samma förutsättningar att lyckas. Vi vill utveckla hela människan och inte bara idrottsprestationen.

Ishockey är en av Sveriges mest framgångsrika idrotter, med flertalet VM- och OS-medaljer. Våra landslag är bland världens mest framgångsrika i historien. Det ska vi fortsätta vara.

Svenska Ishockeyförbundet bildades den 17 november 1922 och har varit medlem i Riksidrottsförbundet sedan starten och i Internationella Ishockeyförbundet sedan 1912. Vi är ett av Sveriges största idrottsförbund med 399 föreningar i 22 distrikt och drygt 81 000 spelare och domare. 2 868 lag samsas i 369 ishallar runtom i landet.

Om Svenska Ishockeyförbundets pressmeddelanden 
Den som vill ändra, lägga till eller ta bort e-postmottagare meddelar detta till info@swehockey.se

Följ Svenska Ishockeyförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Ishockeyförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye