Göteborg & Co AB

Boule-SM till Göteborg 2026 – tusentals spelare deltar

Dela

Den 5–11 juli 2026 avgörs Boule-SM i Göteborg. Med Slottsskogsvallen som huvudarena förväntas runt 2000 spelare att delta i tävlingarna. SM blir också startskottet för Boule-VM som kommer till Göteborg och Scandinavium 2027.

Ung person spelar boule inför en publik.
Foto: Malin Gustavsson

– Nu välkomnar vi ännu mer boule till Göteborg, den här gången till Slottsskogsvallen för Boule-SM 2026. Den perfekta uppladdningen inför VM året efter, säger Sara Brankell, Key Account Manager på Göteborg & Co.

Huvudarena för Boule-SM blir Slottsskogsvallen, som är en central plats för boulespelare i Göteborg. Den 5–11 juli 2026 förväntas runt 2000 boulespelare i alla åldrar att delta i tävlingarna. Boule är en inkluderande sport med spelare från alla generationer, där förbundets medlemsregister löper mellan 7 och 98 år.

– Vi är oerhört glada över att få arrangera Boule-SM i Göteborg. Staden erbjuder fantastiska faciliteter och en härlig atmosfär som kommer att bidra till att göra detta till ett minnesvärt evenemang för alla deltagare och åskådare, säger Mattias Thorell, evenemangs- och tävlingsutvecklare på Svenska Bouleförbundet.

Under mästerskapet tävlas det om 28 SM-guld i 4 mixedtripplar, 1 generationstrippel, 5 mixeddubblar, 6 singlar, 6 tripplar och 6 dubblar. Mästerskapet är öppet, vilket innebär att alla som är medlemmar i en SBF-ansluten förening och har en tävlingslicens kan vara med och tävla.

– Boule-SM 2026 i Göteborg kommer att bli en fantastisk upplevelse och en perfekt uppvärmning inför Boule-VM 2027. Vi ser fram emot att välkomna spelare och fans till en vecka fylld av spännande matcher och gemenskap, säger Tommy Gustafsson, generalsekreterare på Svenska Bouleförbundet.


Läs mer om Boule-VM i Göteborg 2027

För mer information, vänligen kontakta:

Mattias Thorell, evenemangs- och tävlingsutvecklare, Svenska Bouleförbundet.

E-post: mattias.thorell@svenskboule.se

Tommy Gustafsson, generalsekreterare, Svenska Bouleförbundet

E-post: tommy.gustafsson@svenskboule.se

Kontakter

Bilder

Ung person spelar boule inför en publik.
Foto: Malin Gustavsson
Ladda ned bild

Om oss

Göteborg & Co:s mål är att få fler att upptäcka och välja Göteborg.
Det görs genom att i bred samverkan leda och driva utvecklingen av Göteborg som hållbar destination, så att alla som lever och verkar här gynnas av en växande besöksnäring.

Göteborg & Co är moderbolag i klustret Turism, Kultur & Evenemang där Liseberg, Got Event och Göteborgs Stadsteater ingår. Göteborg & Co är en del av Göteborgs Stad.

Ladda ner bilder från vår mediabank.

Följ Göteborg & Co AB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Göteborg & Co AB

Göteborgs Kulturkalas 28–30 augusti utökar området i centrum – Bob Hund gör sin sista göteborgsspelning, även Seinabo Sey, Silvana Imam, Marcus & Martinus och Y4ska klara23.4.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande

Göteborgs Kulturkalas släpper nu de första artisterna för 2025. Ikoniska rockbandet Bob Hund gör sin sista göteborgsspelning på den stora scenen vid Kungstorget. Klara är även Seinabo Sey, Silvana Imam, Marcus & Martinus och Y4ska. En nyhet för i år är att det tillkommer nya festivalområden i centrala stan när Kulturkalaset genomförs 28–30 augusti.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye