Nytt världscupsbrons till Jennifer Williams
11.5.2025 18:08:32 CEST | Gymnastikförbundet | Pressmeddelande
Under helgen har finalerna under världscupen i artistisk gymnastik i Bulgarien avgjorts. Jennifer Williams (Eskilstuna GF) lyckades prestera ett mycket fint fristående i söndagens final och tog med det hem karriärens andra världscupsmedalj.

Jennifer har nya program i både bom, barr och fristående i år och har med det också höjt sin svårighetsnivå i grenarna. Det tar alltid lite tid att bli säker på allt, men redan nu i början av den olympiska cykeln har Jennifer gjort fina resultat. Idag blev det brons efter att hon visat upp ett strålande fint fristående i finalen. Dagens medalj blir Jennifers andra världscupsmedalj i karriären och den första i fristående. Detta endast en månad efter den första medaljen som Jennifer vann i bom under världscupen i Kroatien i mitten av april.
– Det kändes bra idag och jag är glad att jag gick igenom mitt nya fristående här i Varna både i kvalet och i finalen. Det var också en skön revansch efter övriga kval här som inte riktigt gick min väg, säger Jennifer.
Resultatet i damernas fristående:
Guld: Nola Matthews, USA, poäng 13.300
Silver: Charlize Moerz, Österrike, poäng 12.933
Brons: Jennifer Williams, Sverige, poäng 12.733
Två finaler för Malmögymnasten Melander
Luis Il-Sung Melander (GK Motus-Salto) hade tagit sig vidare till två finaler under veckans tävlingar. Under lördagen tävlade han i ringfinalen och levererade en fin serie. Tyvärr föll han i avhoppet och med poängen 12.200 slutade han på åttonde plats. I dagens barrfinal var Luis på väg mot en riktigt fin placering, men han hade tyvärr en miss i en av övningarna som räknas som ett fall vilket kostade på poängen som blev 12.100. Med det slutar Luis sjua. Trots missarna är det stora steg framåt för Luis att ta sig vidare till två finaler under samma tävling och den erfarenheten är värdefull framåt.
Resultatet i herrarnas ringar:
Guld: Adem Asil, Turkiet, poäng 14.100
Silver: Van Khanh Phong Nguyen, Vietnam, poäng 13.566
Brons: Daniel Villafane, Argentina, poäng 13.333
Resultatet i herrarnas barr:
Guld: Ferhat Arican, Turkiet, poäng 14.300
Silver: Nils Dunkel, Tyskland, poäng 13.533
Brons: Khabibullo Ergashev, Uzbekistan, 13.000
Nyckelord
Kontakter
Sara AttermalmKommunikatör
Tel:073- 868 23 95sara.attermalm@gymnastik.seBilder


Svensk Gymnastik - Rörelse hela livet
Gymnastikförbundet är en av Sveriges största idrottsorganisationer med 237 000 aktiva medlemmar i 924 föreningar över hela landet. Gymnastikförbundets vision är Rörelse hela livet. Till vår hjälp har vi en verksamhetsidé som tydliggör vårt gemensamma uppdrag och uttrycker kärnan i verksamheten; Svensk Gymnastik möjliggör för alla att träna, tävla och uppleva rörelseglädje. Rörelse är vårt språk.
Följ Gymnastikförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Gymnastikförbundet
Tre finalplatser säkrade på junior-EM i truppgymnastik14.10.2026 22:28:46 CEST | Pressmeddelande
Den första av fyra tävlingsdagar på EM och JEM i truppgymnastik i Esbo, Finland är avklarad och under onsdagen stod juniorernas kval på programmet. De svenska lagen levererade starka insatser och samtliga tre säkrade platser i fredagens finaler.
Följ EM i truppgymnastik och VM i artistisk gymnastik13.10.2026 18:23:58 CEST | Pressmeddelande
Under veckan avgörs EM i truppgymnastik i Finland. Samtidigt inleds VM i artistisk gymnastik i Nederländerna till helgen. Här är mer info om de båda mästerskapen.
Daniel Johnson välkomnas som generalsekreterare för Svenska Gymnastikförbundet29.9.2026 13:11:12 CEST | Pressmeddelande
Gymnastikförbundets styrelse har rekryterat Daniel Johnson till rollen som generalsekreterare. Han tillträder under slutet av året.
Silver och brons i Westlunds första finaler27.9.2026 20:24:28 CEST | Pressmeddelande
Emelie Westlund stod för en stark finalinsats i världscupen i artistisk gymnastik under söndagen. Efter fina serier och en höjning från kvalet i både barr och fristående lämnar hon Paris med två medaljer.
Dubbla världscupfinaler: Emelie Westlund finalklar även i fristående26.9.2026 20:20:02 CEST | Pressmeddelande
Under lördagsförmiddagen tog sig Emelie Westlund vidare till karriärens första världscupfinal i barr under världscupen i artistisk gymnastik i Paris. Lite senare i friståendekvalet visade hon upp ännu en fin serie och säkrade dagens andra finalplats.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum