Prisbelönta Lisa Röstlund återvänder till Aftonbladet
Aftonbladet stärker sin grävredaktion med en av Sveriges mest meriterade undersökande journalister. Lisa Röstlund återvänder till tidningen som reporter i grävgruppen, efter några år på Dagens Nyheter där hon gjort uppmärksammade granskningar inom bland annat sjukvård, klimat och skogsbruk.

– Vi är så otroligt glada över att välkomna Lisa tillbaka till Aftonbladet. Hon är en av Sveriges bästa grävare och det känns som en ynnest att hon vill jobba hos oss, säger Karin Schmidt, redaktionschef.
Lisa Röstlund har under sin karriär inte väjt för att granska känsliga och komplexa ämnen. Hon har gjort avtryck med granskningar av hedersförtryck, vårdskandaler och klimatpolitik. Tillsammans med Anna Gustafsson belystes turerna kring Nya Karolinska i granskningen Konsulterna – kampen om Karolinska, som blev både bok och nominerades till Stora journalistpriset och Guldspaden.
– Jag ser fram emot att bidra till en starkare miljö- och klimatbevakning – och till grävande journalistik i en tid då hela världen gungar. Att få göra det för Aftonbladets stora och breda publik är både ett stort ansvar och en stor ära, säger Lisa Röstlund.
2022 tilldelades Röstlund Guldspaden för sin bok Skogslandet – en granskning, som rörde upp starka känslor i debatten om den svenska skogspolitiken. Hennes senaste verk, Norgeparadoxen, ges ut i dagarna och går till botten med hur den norska oljeindustrin påverkar både klimatet och samhällsekonomin.
Med återkomsten till Aftonbladet återvänder Lisa till en redaktion och en journalistik som ligger henne varmt om hjärtat.
– Det känns oerhört fint att få komma tillbaka till Aftonbladet. Det är en redaktion som kombinerar snabb, vass nyhetsjournalistik med riktigt tunga gräv. Jag vet vilken kraft som finns här – både journalistiskt och mänskligt – och det känns otroligt inspirerande att få bli en del av det igen, säger Lisa Röstlund.
Lisa Röstlund börjar sitt arbete som reporter på Aftonbladet i augusti.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Karin Schmidt, redaktionschef. Telefon: 070-162 24 59. E-post: karin.schmidt@aftonbladet.se.
Nyckelord
Kontakter
Petter OvanderCommunications ManagerSchibsted, Sverige
Tel:+46 70 268 26 64petter.ovander@schibsted.comBilder

Länkar
Oberoende journalistik – det är vårt uppdrag
Mediekoncernen Schibsted har några av Nordens starkaste varumärken i portföljen, som Aftonbladet, Svenska Dagbladet, VG, Aftenposten, Bergens Tidende, Stavanger Aftenblad, Omni, E24 och Podme.
Varje dag använder nästan sju miljoner människor våra redaktionella medier för att bli uppdaterade, engagerade och underhållna – genom text, ljud, bilder och video. Förtroendet från våra användare är helt avgörande för oss. Och för att upprätthålla det förtroendet är vi fokuserade på fakta, verifierbarhet och transparens.
Våra 2700 anställda är baserade i Oslo, Bergen, Stavanger, Stockholm, Helsingfors, Kraków och Gdańsk. Och vi är beroende av dem alla för att lyckas, genom nära samarbete över redaktioner, produkt- och teknologimiljöer och prenumerations- och annonsenheter.
Det som började som Christian Schibsteds lilla boktryckeriverksamhet i dåvarande Christiania (Oslo) 1839, är idag ett av Nordens ledande medieföretag. Vår journalistik har informerat folk, byggt gemenskap, avslöjat maktmissbruk och stärkt demokratier i nästan tvåhundra år. Våra demokratier är beroende av oberoende journalistik. Det är vårt uppdrag.
Följ Schibsted
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schibsted
Aftonbladet storsatsar: Rohwedder och Cantwell i nya politiska roller10.6.2025 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Inför riksdagsvalet nästa år förstärker Aftonbladet sin politiska bevakning. My Rohwedder kommer att vara inrikespolitisk kommentator i en ny satsning på video och unga. Målet: att nå ut till en yngre publik och göra politik begriplig, engagerande och relevant. Samtidigt kommer Oisin Cantwell att kliva in som inrikespolitisk kommentator med fokus på text.
Linnea Henriksson och Emil Hansius leder Rockbjörnen från Gröna Lund22.5.2025 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Artisten Linnea Henriksson och Youtube-profilen Emil Hansius leder årets Rockbjörnen från Gröna Lunds stora scen. I år får Rockbjörnen också ett eget intervjuprogram, ”I logen”, där Linnea Henriksson möter artistkollegor för samtal om passionen till musiken, drömmar och vad de inte kan vara utan i logen.
”Det händer något som kullkastar precis allt”20.5.2025 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Kändisen och entreprenören Per Holknekt stämde spelbolaget som tjänat pengar på hans missbruk. I SvD:s nya poddserie skildras den turbulenta rättsprocessen – som slutar med en oväntad vändning.
Podme lanserar ljudböcker i Sverige och Finland15.5.2025 09:38:30 CEST | Pressmeddelande
Podme breddar sitt ljudutbud och inkluderar ljudböcker, med lansering i Sverige och Finland i slutet av juni. Satsningen är ett strategiskt och kunddrivet steg som bygger vidare på Podmes redan starka position inom premiumpoddar, och är ett resultat av det stora intresse som visats från varumärkets över 350 000 betalande abonnenter.
Podme announces audiobook launch in Sweden and Finland15.5.2025 09:38:30 CEST | Press Release
Podme is expanding its audio offering to include audiobooks, launching in Sweden and Finland at the end of June. The move is a strategic and customer-driven step that builds on Podme’s existing strengths in premium audio and comes in direct response to strong interest from the brand’s more than 350,000 paying subscribers.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum