Västlänken utför spårarbeten i Almedal i sommar
20.5.2025 08:31:43 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande
Mellan den 9 juni och 20 augusti 2025 kommer Västlänken att utföra arbeten längs med järnvägsspåren i Almedal. Det innebär att järnvägssträckan i Almedal växelvis kommer stängas av helt, och växelvis ha ett spår öppet under perioden. Detta påverkar Västkustbanan och Kust till kustbanan.

Arbetena innebär att vi ska lägga om de två befintliga järnvägsspåren i Almedal till nya lägen. Det behöver göras för att kunna ansluta Västkustbanan till Västlänkens nya spår och på sikt öka tillgängligheten för resande med tåg i hela Västsverige.
För att påverka tågtrafiken så minimalt som möjligt genomför vi arbetet under sommaren, då färre reser och tågtrafiken är mindre intensiv.
-I Almedal bygger vi Västlänkens södra anslutning och sommarens arbeten är en förutsättning för att kunna slutföra det. Efter sommaren har vi ett färdigt slutläge i Almedal och vi kan därmed driftsätta ett nytt läge för Västkustbanan och Kust till kustbanan. Vi har planerat och förberett oss väl och försökt att se till att arbetena ska störa så lite som möjligt, säger Sara Högström, Projektledare Trafikverket.
Arbetena innebär att tågtrafiken mellan Mölndal och Göteborg samt Mölnlycke och Göteborg kommer att påverkas. Vi gör vårt bästa för att effektivisera arbetet och minimera bullerstörningar under tiden. Dessa arbeten är en viktig pusselbit för att underlätta resandet i Göteborg och hela Västsverige.
Som resenär bör du planera din resa och räkna med längre restid. Förstärkt buss- och spårvagnstrafik kommer att sättas in av Västtrafik till följd av arbetena.
För information om byte av färdsätt och ersättningsbussar uppmanas resenärer att kontakta Västtrafik samt respektive tågbolag.
Läs mer om arbetena i Almedal: Spårarbeten i Almedal – tågtrafiken påverkas - www.trafikverket.se
Västtrafiks pressmeddelande: Pressmeddelande | Västtrafik
Kontakter
För mer information
Sara Högström, Projektledare Trafikverket, 010-125 99 18
Jonny Bergström, Byggledare mark Trafikverket, 070-0804949
Trafikverkets presstjänst, 0771-31 15 00, öppettider vardagar klockan 08.00-16.30
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Trafikverket och Polisen i samarbete efter kabelstölder vid vägar i Västsverige8.10.2026 13:03:11 CEST | Pressmeddelande
Kabelstölder vid vägbelysning har drabbat flera statliga vägar i Västsverige den senaste tiden. Stölderna leder till släckt belysning, vilket skapar otrygghet och försämrar trafiksäkerheten. Trafikverket och Polisen uppmanar därför allmänheten att vara uppmärksam på misstänkta aktiviteter och avvikande beteenden.
Pressträff med Trafikverkets generaldirektör vid Strömsundsbron8.10.2026 10:54:39 CEST | Pressmeddelande
Strömsundsbron på E45 i jämtländska Strömsund skadades den 30 september när en tung transport körde över den. Bron är sedan dess avstängd för trafik. Intensivt arbete pågår för att åtgärda konsekvenserna av detta. Vid pressträffen berättar generaldirektör Roberto Maiorana om senaste nytt och om samarbetet för att lösa behovet av resor och transporter under reparationen. Trafikverkets experter finns på plats för att informera om ersättande färjetrafik, broreparation, omledningsvägar och bortforsling av fordonet. Jämtlands landshövding och kommunstyrelsens ordförande i Strömsund finns också på plats för att berätta om regionala och kommunala perspektiv på situationen och resultat av pågående samarbete. Medverkande: Roberto Maiorana, generaldirektör Trafikverket, Helena Eriksson, regional direktör Trafikverket, Marita Ljung, landshövding i Jämtland, Susanne Hansson, kommunstyrelsens ordförande i Strömsund, Mattias Dejke, säkerhetsdirektör Trafikverket. På plats finns även experter inom un
Första delen av E4 Förbifart Stockholm öppnar den 6 december7.10.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 6 december öppnar Trafikverket sträckan Häggvik-Hjulsta på E4 Förbifart Stockholm. Öppningen är en viktig milstolpe för ett starkare transportsystem i en växande region.
Trafikverket bjuder in till presskonferens om Strömsundsbron6.10.2026 10:14:22 CEST | Pressinbjudan
Trafikverket jobbar brett i flera olika konstellationer efter brohaveriet på E45 i Strömsund. Bärgning av lastbilen som står på bron, få till en fungerande omledning samt driftsättning av beredskapsfärjetrafiken.
Beredskapsfärja över Vattudalen i Strömsund2.10.2026 15:14:55 CEST | Pressmeddelande
Trafikverket vill sätta in en beredskapsfärja (en pontonfärja) över Vattudalen efter avstängningen av Strömsundsbron.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum