Turbulent omvärld tynger industrin – låg tillväxt att vänta i Sverige och globalt
Svensk industri och ekonomi påverkas fortsatt kraftigt av en osäker global omvärld. Det visar en ny konjunkturrapport från Teknikföretagen och Industriarbetsgivarna.

Inflation och räntor har fallit tillbaka, men nu håller i stället stor global osäkerhet till följd av nya handelshinder och geopolitiska spänningar tillbaka konjunkturåterhämtningen.
– Vi ser hur en rad samverkande faktorer – från turbulent amerikansk politik inriktad på protektionism till en fortsatt svag tillväxt i Europa – får en negativ inverkan på global handel och på global ekonomi i stort. Det slår direkt mot exportindustrin och dämpar återhämtningen i svensk ekonomi, säger Erik Spector, chefekonom på Teknikföretagen.
I rapporten framgår att svensk BNP-tillväxt förväntas bli 1,4 procent 2025, vilket är lågt efter flera år med nästintill nolltillväxt. Tillväxten väntas öka något 2026 och uppgå till 2,3 procent, men återhämtningen hämmas av svag efterfrågan från omvärlden och fortsatt osäkerhet.
– Att tillväxten i svensk ekonomi och industrin väntas öka mot slutet av året drivs av att vi varit i en lågkonjunktur en längre tid och att den ekonomiska politiken har och väntas bli mer expansiv. Riksbanken väntas sänka räntan två gånger under det andra halvåret i år, säger Kerstin Hallsten, chefekonom på Industriarbetsgivarna.
Rapporten pekar också på ökade risker för störningar i leverantörskedjor och på de finansiella marknaderna. En kraftigare inbromsning i världshandeln eller finansiell oro kan snabbt förvärras och slå mot industrins återhämtning.
– Industrin är robust, men inte immun mot störningar i den globala handeln eller i finanssystemet. Skulle dessa risker materialiseras kan konsekvenserna bli betydande för både produktion och sysselsättning, fortsätter Kerstin Hallsten.
Försvarsindustrin har till skillnad från övrig industri en hög tillväxt. Men den utgör fortfarande en liten del av total industrin och bidraget till investeringstillväxten är därmed begränsat.
– Tillväxten i de totala investeringarna begränsas till 1,2 procent 2025, men väntas ta mer fart och växa med 3,6 procent 2026 när osäkerheten för den ekonomiska utvecklingen blivit mindre och räntan sänkts ytterligare. Detta driver på produktionen i industrin, säger Erik Spector.
Sammantaget bedömer Teknikföretagen och Industriarbetsgivarna att återhämtningen i svensk industri blir långsam. Vissa branscher visar vissa tecken på att börja vända upp, men bilden är splittrad och osäkerheten är mycket stor. Sysselsättningen väntas öka svagt under 2025, trots stigande arbetslöshet.
Länk till webbinariet där rapporten presenteras.
Titta på seminariet i efterhand.
Nyckeltal, årstillväxt i procent:
2025 |
2026 |
|
Produktion industri total |
2,1 |
2,8 |
Produktion teknikindustri |
2,0 |
5,4 |
Produktion basindustri |
-1,3 |
1,3 |
BNP Sverige |
1,4 |
2,3 |
BNP Euroområdet |
0,9 |
1,0 |
BNP USA |
0,9 |
0,7 |
Nyckelord
Kontakter
Per BraconierPresschef
Tel:+46 70-534 51 66per.braconier@teknikforetagen.seLänkar
VI ÄR TEKNIKSVERIGE
Den svenska teknikbranschen driver innovation, skapar arbetstillfällen och banar väg för framtidens hållbara lösningar. Tillsammans är vi en kraft att räkna med.
Följ Teknikföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Teknikföretagen
Teknikföretagen i Almedalen18.6.2025 08:37:13 CEST | Pressmeddelande
Snart inleds årets Almedalsvecka. Teknikföretagen arrangerar ett flertal seminarier med utgångspunkt i behovet av en stärkt konkurrenskraft för Sverige och för svensk teknikbransch.
Teknikföretagen och Techarenan i nytt samarbete – satsar på ökad kunskapsdelning i techbranschen17.6.2025 09:49:37 CEST | Pressmeddelande
Tech Forward, ett initiativ av Teknikföretagen, fördjupar nu samarbetet med Techarenan för att stärka kunskapsdelningen i techbranschen. Som första gemensamma satsning lanseras samtalsformatet Cirklar – ett nytt forum för fördjupade diskussioner mellan etablerade industriröster och morgondagens techledare, med premiär under Almedalsveckan 2025.
Teknikföretagen välkomnar inriktningen på regeringens nya industristrategi12.6.2025 16:21:23 CEST | Pressmeddelande
Teknikföretagen välkomnar regeringens initiativ till en ny industristrategi som ska ge förutsättningar för en växande teknikledande och fossilfri industri som ökar Sveriges konkurrenskraft och motståndskraft.
Teknikföretagen välkomnar försvarsindustristrategi12.6.2025 12:03:17 CEST | Pressmeddelande
Teknikföretagen välkomnar regeringens försvarsindustristrategi. Det är positivt att regeringen har tagit fram en strategi för detta viktiga område.
Återhämtningen i teknikindustrin tappar tempo11.6.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Orderingången minskar för teknikindustrin under andra kvartalet 2025, jämfört med föregående kvartal. Återhämtningen som inleddes under hösten i fjol har tappat tempo. Det visar Teknikföretagens konjunkturbarometer för årets andra kvartal.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum