Podme lanserar ljudböcker i Sverige och Finland
15.5.2025 09:38:30 CEST | Schibsted | Pressmeddelande
Podme breddar sitt ljudutbud och inkluderar ljudböcker, med lansering i Sverige och Finland i slutet av juni. Satsningen är ett strategiskt och kunddrivet steg som bygger vidare på Podmes redan starka position inom premiumpoddar, och är ett resultat av det stora intresse som visats från varumärkets över 350 000 betalande abonnenter.

– Vi har undersökningar där abonnenter visat tydligt att de både är intresserade av och villiga att betala för en kombinerad tjänst med poddar och ljudböcker. Så den här satsningen är egentligen ett direkt svar på vad våra kunder vill ha, säger Martina Göransson, vd för Podme.
– Som en del av Schibsted bidrar vi också till en större ambition: att skapa Nordens ledande mediedestination. Med ett växande fokus på ljud och video inom hela koncernen spelar Podme en nyckelroll i att utveckla ljudlandskapet på ett hållbart sätt.
Det nya ljudbokserbjudandet blir tillgängligt genom ett nytt abonnemang, Premium Total, till ett pris på 189 kr/månad i Sverige. Premium Total inkluderar obegränsad tillgång till ljudböcker, samt tillgång till hela Podmes bibliotek av exklusiva, reklamfria poddar.
– Vi är väldigt glada över det positiva mottagandet från flera av Sveriges ledande förlag och är stolta över att redan från start kunna erbjuda ett brett och kvalitativt ljudboksutbud. Det finns en gemensam vilja att få marknaden att växa – och här ser vi stor potential i våra podcastlyssnare, som redan har ett invant beteende att lyssna på ljud. Det gör steget till ljudböcker både naturligt och spännande, säger Nicolas Leon, Country Manager Sweden på Podme.
Ljudbokserbjudandet kommer att vara fullt integrerad i den befintliga Podme-appen och ge Podmes premiumkunder en smidig och enhetlig lyssnarupplevelse. Sverige och Finland blir de första marknaderna att lansera det nya ljudbokserbjudandet i juni. Podme undersöker aktivt möjligheterna att introducera ljudböcker i Norge senare i år. Norge är fortsatt en viktig marknad för Podme.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Hedvig Engnell, marknadschef, Podme Sverige. Telefon: 070-363 53 92. E-post: hedvig@podme.com.
Nyckelord
Kontakter
Petter OvanderCommunications ManagerSchibsted, Sverige
Tel:+46 70 268 26 64petter.ovander@schibsted.comBilder


Länkar
Oberoende journalistik – det är vårt uppdrag
Mediekoncernen Schibsted har några av Nordens starkaste varumärken i portföljen, som Aftonbladet, Svenska Dagbladet, VG, Aftenposten, Bergens Tidende, Stavanger Aftenblad, Omni, E24 och Podme.
Varje dag använder nästan sju miljoner människor våra redaktionella medier för att bli uppdaterade, engagerade och underhållna – genom text, ljud, bilder och video. Förtroendet från våra användare är helt avgörande för oss. Och för att upprätthålla det förtroendet är vi fokuserade på fakta, verifierbarhet och transparens.
Våra 2700 anställda är baserade i Oslo, Bergen, Stavanger, Stockholm, Helsingfors, Kraków och Gdańsk. Och vi är beroende av dem alla för att lyckas, genom nära samarbete över redaktioner, produkt- och teknologimiljöer och prenumerations- och annonsenheter.
Det som började som Christian Schibsteds lilla boktryckeriverksamhet i dåvarande Christiania (Oslo) 1839, är idag ett av Nordens ledande medieföretag. Vår journalistik har informerat folk, byggt gemenskap, avslöjat maktmissbruk och stärkt demokratier i nästan tvåhundra år. Våra demokratier är beroende av oberoende journalistik. Det är vårt uppdrag.
Andra språk
Följ Schibsted
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schibsted
101 litteraturkännare har sagt sitt: Kerstin Ekman är bäst19.9.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Vem är Sveriges främsta nu levande författare? SvD Kultur har låtit 101 författare, kritiker, forskare och litteraturkännare säga sitt. Och svaret är – Kerstin Ekman. Nu lanseras en stor litteratursatsning med experternas topp 20, nya vägar till svensk litteratur och möjlighet för läsarna att själva utmana listan.
Schibsted skalar upp retail media tillsammans med TV418.9.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Schibsted utökar sitt retail media-erbjudande genom samarbetet med TV4. Nu kan retailers använda sin egen kund- och försäljningsdata för att hitta och nå relevanta målgrupper på Schibsteds sajter och TV4 Play – och mäta effekten hela vägen till försäljning. Tillsammans når Schibsted och TV4 9 av 10 svenskar varje vecka.
SvD växlar upp förändringsarbetet – Charlotte Arndt får nyckelroll17.9.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
SvD ska bli snabbare på att omsätta idéer i handling och bättre på att förändras i takt med läsarnas behov. Tidningen har byggt om organisationen för att göra utveckling till en del av det dagliga arbetet. Nu får Charlotte Arndt en nyckelroll för att öka kraften i förändringsarbetet och stärka SvD:s förmåga att utvecklas.
SvD passerar 158 000 – ökar över 60 procent på två år10.9.2026 07:01:00 CEST | Pressmeddelande
Allt fler väljer Svenska Dagbladet. På bara två år har antalet digitala prenumeranter gått från 98 000 till över 158 000 – en ökning med över 60 procent. Den starka tillväxten innebär att SvD redan i augusti nådde målet för hela 2026.
Sportbladet storsatsar på internationell fotboll – lanserar Fotboll Calling3.9.2026 12:09:34 CEST | Pressmeddelande
Sportbladet lanserar Fotboll Calling, en ny podd om internationell toppfotboll med ambitionen att bli Sveriges största inom området. I den nya podden samlas två av Sportbladets etablerade poddar, Sillypodden och Premier League-podden, under ett gemensamt namn. Det första avsnittet släpps idag, den 3 september.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum