Ärenden på regionala utvecklingsnämndens möte 22 maj
Den regionala utvecklingsnämnden träffas för sammanträde 22 maj. Här är en sammanfattning av några ärenden som tas upp.

Flera ärenden rörande Konstmuseet i Norr
Nämnden kommer att fatta beslut om ett yttrande om uppsiktsplikten och besluta om åtgärder för att förbättra rutinerna i hanteringen av kommunalförbundet. Nämnden ska även behandla årsredovisningen för Konstmuseet i Norr.
Bolagiseringen av Swedish Lapland Visitors Board
För att långsiktigt stärka och utveckla besöksnäringen i Norrbotten föreslås att Region Norrbotten tar ett utökat ansvar för den regionala besöksnäringsverksamheten genom att bilda ett helägt bolag som övertar verksamheten i Swedish Lapland Visitors Board ekonomisk förening. Syftet är att stärka besöksnäringen och samordna insatser för hållbar utveckling och ökad attraktionskraft. Bolaget ska fungera som en regional samverkansplattform och DMMO (Destination Management and Marketing Organisation).
Remiss: Ny miljöbedömning
Region Norrbotten är positiv till förslagen i SOU 2024:98 som syftar till att stärka näringslivets konkurrenskraft, öka investeringsviljan och främja en effektiv industriell klimatomställning. Regionen stödjer förslaget om en prövningsmyndighet men varnar för att en centraliserad modell kan minska förståelsen för lokala förhållanden. Därför föreslår regionen en tät dialog med lokala aktörer och upprättande av regionala kontor.
Stärkt kapacitet för hållbar näringslivsutveckling i Norrbotten
Projektet "Stärkt kapacitet för hållbar näringslivsutveckling i Norrbotten" är i linje med den regionala utvecklingsstrategin och syftar till att stärka entreprenörskap och företagande i hela Norrbotten. Projektet ska skapa en fördjupad samverkan som anpassar stödstrukturer efter lokala och regionala behov.
Förslaget är att regionala utvecklingsnämnden beslutar att bevilja 8 000 000 kr i medfinansiering till projektet. Medlen anvisas ur statliga 1:1 medel och Region Norrbottens villkor för projektstöd ska följas.
Framtidens äldreomsorg
Projektet "Framtidens äldreomsorg" syftar till att utveckla och implementera digitala lösningar för att stärka äldreomsorgen, särskilt i glesbygdsområden. Målet är att öka den digitala kompetensen hos äldre och vårdpersonal, främja samarbete mellan aktörer, förbättra livskvaliteten för äldre och arbetsmiljön för personalen samt bidra till en jämlik äldreomsorg i regionen. Projektet är förenligt med den regionala utvecklingsstrategin och stärker strukturerna för smarta samhällen.
Förslaget är att regionala utvecklingsnämnden beviljar 3 795 379 kr i medfinansiering från statliga 1:1 medel och att Region Norrbottens villkor för projektstöd ska följas.
Nyckelord
Kontakter
Johannes Sundelin (S)Regionala utvecklingsnämndens ordförande
Tel:073-046 22 33johannes.sundelin@norrbotten.seAnette Winblad von WalterKulturchef
Tel:073-068 65 03anette.winblad-von-walter@norrbotten.seMonica LejonEnhetschef, näringsliv och samhälle
Tel:070-387 37 52monica.lejon@norrbotten.seLänkar
Om Region Norrbotten
Region Norrbotten arbetar för dem som bor och verkar i Norrbottens län. Vi styrs av invånarna genom allmänna politiska val. Region Norrbotten är länets näst största arbetsgivare. Vi har cirka 7 400 anställda, varav de flesta arbetar inom hälso- och sjukvården.
Region Norrbotten bedriver hälso- och sjukvård och tandvård. Vi jobbar med näringslivsfrågor, samhällsplanering och kultur. På så sätt skapar vi förutsättningar för en god livsmiljö här i Norrbotten.
Följ Region Norrbotten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Norrbotten
Pia Näsvall lämnar Region Norrbotten – går till Region Västerbotten19.6.2025 09:15:00 CEST | Pressmeddelande
Hälso- och sjukvårdsdirektör Pia Näsvall har beslutat att gå vidare till en ny tjänst i Region Västerbotten. Hon tillträder rollen som hälso- och sjukvårdsdirektör där, med ett delvis annat uppdrag och innehåll än den nuvarande tjänsten i Norrbotten.
Svar på regeringens brev angående tornedalingar, kväner och lantalaiset18.6.2025 13:00:00 CEST | Debatt
Till Kulturdepartementet, Kulturminister Parisa Liljestrand.
Nu blir sjukvårdsinsatserna i skärgården bättre12.6.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
När en olycka sker eller någon blir allvarligt sjuk i skärgården kommer ambulanssjukvården och Sjöräddningssällskapet att samverka för att nå den som drabbats. Avtalet har precis trätt i kraft och gäller under årets isfria del.
Säkra vintervägar och hotellutveckling – här är projekten som får EU-medel11.6.2025 08:09:58 CEST | Pressmeddelande
Trafiksäkerhet, fler hotellsängar, smart resursanvändning och höjd kompetens inom omsorgen. 16 projekt i länet kommer att få dela på över 160 miljoner kr från EU-fonder. Region Norrbotten medfinansierar flera av dem.
Malmbana, mineralrush och markkonflikter – heta frågor på Norra Scen i Almedalen10.6.2025 08:08:14 CEST | Pressmeddelande
Hur säkrar vi konkurrenskraft och säkerhet i Europa? Vem ska ta risken när industrin ställer om? Hur kan vi hantera konflikter kring markanvändning? Välkomna till Norra Scen i Almedalen – här möts de viktigaste perspektiven, från gruvan till rymden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum