Kulturen i Lund

Pressinbjudan till en av Sveriges största arkeologiska utgrävningar!

Dela

Vid kvarteret Grynmalaren i centrala Lund sker just nu en av Sveriges största arkeologiska utgrävningar. Utgrävningen pågår strax söder om Mårtenstorget i Lund, inför ett planerat husbygge. 

Arkeologerna har hittills gjort många intressanta fynd, några som kan gå tillbaka till tiden för Lunds grundande för 1 000 år sedan. Bland annat flera benbitar med runor!

– Vi hoppas kunna kartlägga spåren av de människor som bodde i Lund under medeltiden, säger Sebastian Boström, arkeolog vid Kulturen i Lund.

Nu bjuds media in till den arkeologiska utgrävningen!

Arkeologerna Sebastian Boström och Linnea Lidh vid Kulturen i Lund gräver ut kvarteret Grynmalaren
Arkeologerna Sebastian Boström och Linnea Lidh vid Kulturen i Lund gräver ut kvarteret Grynmalaren Foto: Johan Romin Kulturen

Det är ett fyndrikt område. Efter några veckors utgrävning har arkeologerna grävt fram flera intressanta fynd: benfragment med inristade runor, skor från medeltiden, spelpjäser, mynt, knappar och mycket annat. Föremål som nu ska undersökas närmare.

Den arkeologiska undersökningen vid Lilla Tvärgatan och Grynmalaregatan utförs på uppdrag av Länsstyrelsen i Skåne som ett samarbetsprojekt mellan Kulturen i Lund, Arkeologerna vid Statens historiska museer och Sydsvensk Arkeologi AB, där Kulturen är huvudman för projektet. Lunds kommun har beslutat att det ska uppföras ett seniorboende på tomten. 

Nu bjuds media in till platsen för att följa arbetet, träffa arkeologerna och se de fynd som gjorts hittills! Vid intresse, kontakta kommunikatör Johan Romin, kontaktuppgift nedan.

Den arkeologiska utgrävningen ska pågå fram till hösten 2025.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Förhoppningsvis kan utgrävningen vid kvarteret Grynmalaren ge mer kunskap om det tidiga Lunds historia
Benbit med runinristning
Foto: Johan Romin Kulturen
Ladda ned bild
Benbit med runor
Benbit med runor
Foto: Johan Romin Kulturen
Ladda ned bild
Arkeologen Sebastian Boström, Kulturen i Lund
Arkeologen Sebastian Boström, Kulturen i Lund
Foto: Johan Romin Kulturen
Ladda ned bild
Arkeologerna Sebastian Boström och Linnea Lidh vid kvarteret Grynmalaren
Arkeologerna Sebastian Boström och Linnea Lidh vid kvarteret Grynmalaren
Foto: Johan Romin Kulturen
Ladda ned bild
Fynd från kvarteret Grynmalaren
Fynd från kvarteret Grynmalaren
Foto: Johan Romin Kulturen
Ladda ned bild
Arkeologen Sebastian Boström
Arkeologen Sebastian Boström
Foto: Johan Romin Kulturen
Ladda ned bild
Ett fynd. En kam från medeltiden
Ett fynd. En kam från medeltiden
Foto: Johan Romin Kulturen
Ladda ned bild

Länkar

Om Kulturen i Lund

Kulturen i Lund är ett kulturhistoriskt museum i centrala Lund med friluftsmuseum, historiska hus, utställningar, verksamhet för barn och ett stort antal experter inom byggnadsvård, historia, arkeologi och utställningsproduktion. Kulturen grundades 1882 av Georg Karlin och friluftsmuseet öppnade 1892. Kulturen är ett fristående museum som ägs av Kulturhistoriska föreningen för södra Sverige.

Följ Kulturen i Lund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Kulturen i Lund

Formgivaren Sven Fristedt har avlidit19.6.2025 09:58:28 CEST | Pressmeddelande

Konstnären och textilformgivaren Sven Fristedt har hastigt avlidit i sitt hem i Simrishamn. Sven Fristedt föddes i Stockholm 1940 och var en av vår tids mest produktiva och uppskattade formgivare av textil industridesign. Han gjorde sitt första mönster redan i slutet av 1950-talet och har därefter arbetat i många decennier, bland annat för Borås Wäfveri och IKEA. Svens formspråk väcker igenkänning hos många. Hans originella och karaktäristiska mönster har prytt gardiner, soffor, dukar och påslakan i åtskilliga hem.

Historiedagen lockade tusentals!25.5.2025 21:29:50 CEST | Pressmeddelande

Det var stort intresse på lördagen för tornerspelen, medeltidsdansen, operasångerna, fäktshowen och gycklaren under Lunds årliga historiedag! Flera tusen besökare samlades i Lund för att njuta av folkfesten. Nu hoppas arrangörerna att evenemanget ska växa ytterligare. En gemensam ansökan lämnats in till Lunds kommun att under 2026 uppmärksamma 350-årsminnet av slaget vid Lund 1676. – Det är fantastiskt att kunna kombinera historia med folkfest, säger Kulturens museichef Gustav Olsson.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye