Sarenbrant firar 15-årsjubileum med tolfte Emma Sköld-deckaren
20.5.2025 13:14:08 CEST | Bookmark Förlag | Pressmeddelande
Idag släpps Följeslagaren, den efterlängtade tolfte delen i Sofie Sarenbrants succéserie om kriminalinspektör Emma Sköld. Ett centralt tema är samhällets svek. Vad händer när ett barn flyttas från ett våldsamt hem för att skyddas – och den nya platsen är betydligt farligare?

Eva Koskinen, handläggare på tingsrätten, har försvunnit spårlöst från sitt hem i Bromma. Hennes make väntade i tre dagar med att anmäla försvinnandet. Vad döljer han? Emma Sköld och hennes kollegor gör allt för att lösa fallet, och även systern Josefin, som pluggar till polis, bestämmer sig för att hjälpa till.
”När jag blickar tillbaka på de gångna 15 åren känner jag en enorm tacksamhet för allt jag har fått vara med om och framför allt att jag får fortsätta med det jag älskar allra mest: berätta historier”, säger Sofie Sarenbrant. ”Det ska bli fantastiskt kul att höra vad läsarna tycker om Följeslagaren.”
Sofie Sarenbrant kombinerar angelägna samhällsfrågor med relationsdrama, bladvändarspänning och intelligenta vändningar – ett vinnande koncept som känns igen från de tidigare böckerna.
BTJ skriver i en recension: ”Romanens främsta styrka ligger i karaktärsgestaltningen, som känns trovärdig och mångfacetterad. (…) Ledtrådarna portioneras ut i lagom takt. Språket är lättillgängligt och effektivt.”
”Man kan riktigt ta på förväntningarna inför Emma Skölds comeback”, säger Claes Ericson, förlagschef på Bookmark Förlag. ”Följeslagaren kommer inte att göra någon besviken.”
Följeslagaren är inläst som ljudbok av Katarina Ewerlöf.
SOFIE SARENBRANT debuterade 2010 och firar därmed 15 år som författare. Hennes böcker har sålt i över 6,5 miljoner exemplar i över 17 länder. Hon har dessutom vunnit priset Årets deckarförfattare 2019, 2020 och 2022. Parasiten fick utmärkelsen Årets deckare 2023, och samma år blev Emma Sköld den mest sålda svenska serien.
Nyckelord
Kontakter
För intervjuförfrågningar, vänligen kontakta:
Hanna Aronsson, Assefa
Telefon: 073-529 36 06
Mejl: hanna@assefa.se
För information om boken, kontakta Lova eller Stephanie på Bookmark Förlag.
Lova ErikssonFörläggande redaktör
Tel:076-298 17 36lova.eriksson@bookmarkforlag.seStephanie DemmlerFörläggare
Tel:073-951 09 05stephanie.demmler@bookmarkforlag.seBilder





Länkar
Om oss
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Spänningssöndag: ABF Stockholm och Bookmark Förlag lanserar ny mötesplats för spänningslitteratur9.10.2026 15:30:00 CEST | Pressmeddelande
Den 18 oktober öppnas dörrarna till ett nytt litterärt koncept, Spänningssöndag. Dagen är ett samarbete mellan ABF Stockholm och Bookmark Förlag. På scen samlas några av Sveriges mest lästa och hyllade spänningsförfattare för att tala om hantverket bakom skrivandet och hur vår tids stora samhällsfrågor speglas i litteraturen.
Ny berättelse om barnboksfavoriterna inför läslovet9.10.2026 10:45:00 CEST | Pressmeddelande
Nu släpps den nya boken om Karma och Jonar, en hisnande berättelse om två vänner som ger sig ut i rymden för att rädda sitt land Glimeria. Böckerna vänder sig till läsare i åldern 6–9 och bjuder på färgsprakande illustrationer på varje uppslag.
Thomas och Andreas Wijk skildrar tystnadskulturen inom frikyrkan8.10.2026 14:07:35 CEST | Pressmeddelande
Idag släpps Thomas och Andreas Wijks självbiografiska bok Pappa eller pastor – en stark och uppriktig berättelse om tro och familjeband, och om de djupa konsekvenser som följer när övertygelsen blir viktigare än människan.
Jenny Fagerlund firar 10 år som författare med julens stora feelgoodroman8.10.2026 10:52:26 CEST | Pressmeddelande
I tio år har Jenny Fagerlund varit ett av de stora namnen inom svensk feelgood och hon var också en av de första svenska författarna att skriva en julroman. Nu är hon aktuell med sin fjärde julroman, 24 brev till jul, en varm och känslosam berättelse om sorg, skuld och kärlek, om att våga börja om efter en svår förlust.
Jullov och avundsjuka i Sarenbrants femte barnbok7.10.2026 10:11:17 CEST | Pressmeddelande
Sofie Sarenbrant är inte bara en bästsäljande och prisbelönad deckarförfattare – hon har också ett passionerat hästintresse. Idag släpps Aldrig utan dig, den femte delen i hennes omtyckta hästboksserie för barn.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum