Regeringen missar chansen att accelerera elektrifieringen
Regeringens förslag om en generell skattesänkning på el är positivt, men långt ifrån tillräckligt. I stället efterfrågas en skattelättnad för den el som används i tunga fordon i yrkestrafik.

Finansdepartementet har idag skickat ut flera skatteförslag inför höstbudgeten 2026. Ett av dessa är en generell energiskattesänkning på el som innebär att skattesatsen blir 41,1 öre/kWh nästa år. I dag ligger elskatten på 43,9 öre/kWh.
– Signalen och riktningen att sänka är positiv, men det är ur vårt perspektiv alldeles för lite. Sverige kommer fortsatt ha bland de högsta elskatterna i Europa, även om den marginellt sänks vid årsskiftet. Det är orimligt i ett land med mycket högt ställda klimatambitioner och med nästan 100 procent fossilfri el, säger Tina Thorsell, samhällspolitisk chef på Transportföretagen.
– För transportsektorn är det en bromskloss för omställningen, särskilt för tunga helelektriska fordon, där det finns en stor potential och vilja från våra medlemmar att snabba på utvecklingen, säger Tina Thorsell.
Hellre en skattelättnad för el i tunga fordon
Transportföretagen har under en tid uppvaktat regeringen med ett konkret energiskatteförslag för att snabba på transportsektorns elektrifiering. I korthet går det ut på att införa en skattenedsättning för den el som används i utsläppsfria tunga fordon i yrkestrafik, så som elbussar och ellastbilar. Ägaren av ett tungt fordon ska kunna få en återbetalning av största delen av skatten på den el som laddats och använts i fordonet.
– En permanent energiskattelättnad är en rättvis och marknadsdriven stimulans som skulle sänka kostnader och förbättra den totala ägarkostnadskalkylen för företagen. Vårt förslag är relativt okomplicerat att genomföra, kostar jämförelsevis lite för staten i uteblivna intäkter och är förenligt med EU:s statsstödsregler, säger Mårten Bergman, transportekonom på Transportföretagen.
– Regeringen pratar ofta om att elektrifiering är en viktig pusselbit för transportsektorns omställning och Sveriges möjlighet att nå klimatmål. Vi håller med, men då behöver staten bjuda till och komma med större morötter, säger Mårten Bergman.
Kontakter
Seth ÖrbrinkPressansvarig, Transportföretagen
Tel:072-3266020seth.orbrink@transportforetagen.seTransportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Rapport föreslår pilotprojekt med alternativ finansiering: Väginvesteringar kräver nya grepp13.6.2025 12:51:27 CEST | Pressmeddelande
Tvärförbindelse Södertörn, Förbifart Örnsköldsvik och Förbifart Skellefteå. Det är några svenska vägprojekt som Transportföretagen föreslår att regeringen prövar alternativ finansiering och organisering på.
Sveriges Hamnar stämmer Hamnarbetarförbundet för att få stopp på strejkerna12.6.2025 08:32:02 CEST | Pressmeddelande
Svenska Hamnarbetarförbundet (HF) har återigen varslat om ytterligare stridsåtgärder. Detta efter att de har tackat nej till en hemställan från statliga medlare, som hade inneburit ett likalydande avtal som det som Sveriges Hamnar tecknat med Transportarbetareförbundet (Transport). HF:s strejker syftar därför uppenbart till att tränga undan kollektivavtalet med Transport och Sveriges Hamnar stämmer därför HF i Arbetsdomstolen.
Rekordmånga kvinnor pluggar fordon och transport på Komvux11.6.2025 14:46:39 CEST | Pressmeddelande
Aldrig tidigare har så många kvinnor valt att studera fordon och transport på Komvux. Enligt nya siffror från Skolverket har 584 kvinnor läst utbildningen under 2024 – en ökning med över 17 procent på fyra år.
Nya varsel från HF som undergräver den svenska modellen10.6.2025 17:07:52 CEST | Pressmeddelande
Svenska Hamnarbetarförbundet (HF) har än en gång varslat om ytterligare strejker och blockader som stoppar verksamheten i flera hamnar. Detta trots att medling är planerad till den 12 juni och trots att statliga Medlingsinstitutet är tydliga med att HF inte kan få mer än Transportarbetareförbundet (Transport), som är det fackförbund som Sveriges Hamnar redan har tecknat avtal med.
Hamnarbetarförbundet tackar nej till andrahandsavtal3.6.2025 10:50:13 CEST | Pressmeddelande
Svenska Hamnarbetarförbundet (HF) har avvisat medlarnas hemställan (förslag till överenskommelse). Därmed fortsätter HF:s strejker och övriga stridsåtgärder i hamnarna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum