Sofia Palmquist omvald till styrelsen för Vårdföretagarna
20.5.2025 08:58:53 CEST | Aleris | Pressmeddelande
Sofia Palmquist, vd och koncernchef för Aleris Group, har valts till en fjärde mandatperiod som styrelseledamot för arbetsgivar- och branschorganisationen Vårdföretagarna. Valet skedde i samband med årsmötet i Stockholm.

Sofia Palmquist valdes även till ombud till årsmötet för föreningen Svenskt Näringsliv. Vid samma möte valdes Mark Jensen, vd och koncernchef för Ambea, till ny ordförande för Vårdföretagarna. Fem nya ledamöter tog också plats i styrelsen. Årsmötet gästades av fyra ungdomsförbund och studentorganisationer som diskuterade välfärdens utveckling och framtid.
— Det är viktigare än någonsin att vi samverkar över gränser, mellan aktörer, branscher, kommuner och regioner både inom Sverige och i Norden för att klara framtidens vårdbehov, säger Sofia Palmquist, vd och koncernchef, och fortsätter:
— Privata vårdgivare spelar en viktig roll för att driva innovation, digitalisering och tillgänglighet i vården. Inom Vårdföretagarna fortsätter vi att stärka förutsättningarna för mångfald och valfrihet, alltid med patienten i fokus.
De nytillträdda styrelseledamöterna i Vårdföretagarna representerar vårdgivare som bedriver vård och omsorg, och som arbetar för ökad valfrihet och mångfald. Målet är att förbättra förutsättningarna för patienter, medarbetare och samhället i stort att möta invånarnas växande vårdbehov. Föreningen har cirka 2 000 medlemsföretag med totalt 115 000 årsanställda.
Nyckelord
Kontakter
Kenan Harbaspress- och public affairschef
Tel:+46 (0)70 783 42 03Kenan.Harbas@aleris.seKontakt
Aleris presstjänst nås dygnet runt på +46 (0)730 – 38 38 20 (ej sms). Du kan även kontakta oss på press@aleris.se.
Om oss
Aleris - ledande inom specialistvård i Skandinavien
Aleris erbjuder specialistvård digitalt och på 80 kliniker i Sverige, Norge och Danmark. Höga medicinska resultat, tillgänglighet och nöjda patienter är grunden för vår verksamhet.
Varje år väljer mer än två miljoner patienter att komma till Aleris. Privat, via en sjukvårdsförsäkring eller inom den offentligt finansierade vården.
Vi arbetar alltid för att ge den bästa vården efter individens behov. Ansvarsfullt, enkelt och innovativt.
Följ Aleris
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Aleris
Aleris börjar erbjuda vård i Danmark till svenska patienter i vårdkö22.9.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Aleris öppnar nu för svenska patienter som står i vårdkö att få vård hos Aleris i Danmark. Först ut är knä- och höftprotesoperationer samt behandling av förmaksflimmer. Inom kort utökas möjligheten till fler diagnoser och behandlingar.
Vårdgarantiutredningen blev en tummetott17.6.2026 14:22:14 CEST | Pressmeddelande
Köerna är den svenska sjukvårdens eviga problem. I dag presenterades den statliga utredningen om hur väntetiderna ska kortas. Utredningen innehåller flera välkomna förslag, men går inte tillräckligt långt för att ge patienter de rättigheter som krävs för att få vård i tid.
Ny bok ska hjälpa vårdpersonal med svåra samtal27.5.2026 06:45:00 CEST | Pressmeddelande
Frågor om mening, hopp och livskris får allt större utrymme i samhällsdebatten och nu även i regeringens folkhälsoarbete. Samtidigt saknar många inom hälso- och sjukvård konkreta verktyg för att möta patienter i existentiella frågor. Nu lanseras en ny handbok som ska hjälpa vårdpersonal att ta de svåra samtalen i vardagen.
Hon blir ny vice ordförande i Stockholms Handelskammare21.5.2026 07:51:31 CEST | Pressmeddelande
Sofia Palmquist, vd och koncernchef för Aleris, har valts in som ny vice ordförande i Stockholms Handelskammare efter att ha varit ledamot i Handelskammarens styrelse under flera år.
Finska vårdgivaren Mehiläinen förvärvar Aleris – stärker sin närvaro i Sverige18.5.2026 08:00:15 CEST | Pressmeddelande
Den finska vårdgivaren Mehiläinen Group har signerat avtal om att förvärva Aleris. Genom förvärvet kompletterar Mehiläinen sin befintliga verksamhet i Sverige och etablerar sig i nya länder genom Aleris verksamheter i Norge och Danmark. Tillsammans genomför vårdaktörerna över 11 miljoner läkarbesök varje år och stärker sin förmåga att stödja hälso- och sjukvården i de nordiska länderna samt förbättra människors tillgång till vård.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum