Biologiska mångfaldens dag i Akalla by
20.5.2025 11:27:33 CEST | Stockholms stad | Pressmeddelande
Den 24 maj bjuder Stockholms stad in till en dag för att uppmärksamma den biologiska mångfalden. I Akalla by i Igelbäckens kulturreservat bjuder vi på ett välfyllt program för hela familjen med guidade turer och massor med aktiviteter.

Ur programmet
- Artbingo med Didrik Vanhoenacker, jourhavande biolog på Naturhistoriska riksmuseet, och Erik Hansson, Natursidan.
- Guide till tystnaden – Gör en vandring med Ulf Bohman i Igelbäckens kulturreservat.
- WWF är på plats med bland annat Pandaklubben, berättar om projektet ”gör Sverige vildare och svarar på frågor om den svenska naturen.
- Naturskyddsföreningen medverkar under hela dagen med aktiviteter kopplat till projektet "Världens längsta blomsteräng".
- Skansen visar upp sin rovdjursväska med spännande fakta om våra svenska rovdjur och många andra arter.
- Anders Ström från Hästa gård berättar om jordbrukets ekosystem, hur man kan gynna pollinatörer och den biologiska mångfalden i Igelbäckens kulturreservat.
Program: Biologiska mångfaldens dag 2025 i Akalla by
Deltagare
Stockholms stad, personal från Järva stadsdelsförvaltningen och miljöförvaltningen.
Akallas 4H-gård
Världsnaturfonden (WWF)
Naturhistoriska riksmuseet
Stockholms Entomologiska Förening
Stockholms Ornitologiska Förening
Botaniska sällskapet
Sveriges Mykologiska förening
Naturskyddsföreningen
Biologisk mångfald
Biologisk mångfald är inte bara en fråga för avlägsna naturområden eller orörda skogar. Det är i högsta grad viktigt även i en storstad. Den biologiska mångfalden spelar en avgörande roll för allt liv på jorden. Pollinering av växter, rening av luft och vatten är exempel på sådant som inte fungerar utan en mångfald av arter och livsmiljöer.
Nyckelord
Kontakter
Johan Pontén, kommunikatör, miljöförvaltningen
E-post: johan.ponten@stockholm.se
Telefon: 08-508 288 98
Länkar
I Stockholms stad arbetar cirka 40 000 personer. Du möter oss i skolan, på äldreboenden, i parken, när du ska söka bygglov, driva företag eller går till simhallen för att träna. Stockholms stads verksamhet styrs av folkvalda politiker och organiseras i stadens förvaltningar och bolag.
Stockholms stad är en organisation med decentraliserat ansvar. Det betyder att besluten ofta fattas lokalt, så nära de berörda som möjligt.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Sanna Wolk och stiftelsen 1000 möjligheter får Katarina Taikon-priset 20262.10.2026 16:06:27 CEST | Pressmeddelande
Vid en ceremoni i Stadshuset idag tillkännagavs pristagarna av årets Katarina Taikon-pris, Stockholms stads pris som hyllar insatser för mänskliga rättigheter. I år går priset till Sanna Wolk och stiftelsen 1000 Möjligheter.
Slussens nya bussterminal klar för nästa fas2.10.2026 14:00:06 CEST | Pressmeddelande
Efter åtta år och 330 000 kubikmeter utlastat berg har Stockholms stad lämnat över bussterminalen i Katarinaberget till Region Stockholm. Övertagandet innebär att Trafikförvaltningen kan påbörja stora delar av arbetet med att förbereda anläggningen och verksamheten för trafikstart.
Pressinbjudan: Sex år av Slussenbygget fångat i akvarell – Välkommen på vernissage onsdag 7 oktober29.9.2026 13:42:10 CEST | Pressinbjudan
Under sex år har konstnären Elisabeth Biström följt omvandlingen av Slussen genom sina akvareller. Nu visas hennes konst upp i Slussenrummet. Stockholms stad vill med utställningen ge den historiska stadsomvandlingen av Slussen ett nytt perspektiv där människorna och arbetet bakom byggplanken lyfts fram i konsten.
Pressinbjudan: Utdelning av Katarina Taikon-priset 202628.9.2026 13:00:00 CEST | Pressinbjudan
Den 2 oktober delar Stockholms stad ut Katarina Taikon-priset i Stockholms stadshus. Priset uppmärksammar och belönar människorättsförsvarare som genom sitt arbete stärker och skyddar de mänskliga rättigheterna i Stockholms stad.
Han är ny rektor på Thorildsplans gymnasium28.9.2026 09:29:39 CEST | Pressmeddelande
Christian Eklöv Hagman är ny rektor på Thorildsplans gymnasium. Han har sammanlagt 18 års erfarenhet som skolledare, närmast från Gustavsbergs gymnasium där han varit rektor i sex år.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum