Bonnier News vd ny ordförande i Almega
På onsdagen valdes Anders Eriksson till ny styrelseordförande för tjänstesektorns organisation Almega, som genom sina nio förbund samlar 10 000 företag från ett 60-tal branscher. ”Tjänstesektorn är framtidssektorn – på så många sätt”, säger den nya ordföranden.

– Det är hedrande att få ta över som ny styrelseordförande för Almega. Vi lever i utmanande tider, men dessa öppnar också nya dörrar. Almega och våra nio förbund har potentialen att samla den kraft som behövs för att driva fram nya lösningar för fortsatt tillväxt, jobbskapande och en hållbar samhällsutveckling, säger Anders Eriksson, Almega AB:s nya orförande:
– Det är bland Almegas medlemsföretag som lösningarna på många av de stora samhällutmaningarna finns. Tjänstesektorn är framtidssektorn – på så många sätt.
Anders Eriksson är även ordförande i Medieföretagen, ett av Almegas nio förbund, samt ledamot i såväl styrelsen som verksamhetsstyrelsen för Svenskt Näringsliv.
– Anders Eriksson har, förutom de erfarenheter som kommer med 30 år i olika ledande befattningar, även en erkänd förmåga att anta ett större perspektiv och se till det väsentliga, vilket gör honom mycket lämpad på posten, säger Anna-Lena Bohm, ordförande i Almegas valberedning.
Som vd och koncernchef för Bonnier News, med verksamhet i 13 europeiska länder, är Anders Eriksson även ordförande och vd för bland annat Dagens Nyheter, Expressen och Dagens industri. Han är också ordförande i branschorganisationen Tidningsutgivarna.
Om oss
För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40
Om Almega:
Almega - Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag - är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt drygt 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstesektorn. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se.
Följ Almega
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Almega
Städstrejk avblåst – nytt avtal på plats15.6.2025 17:09:35 CEST | Pressmeddelande
Serviceföretagen inom Almega, Fastighetsanställdas förbund och SEKO har efter medling kommit överens om ett nytt kollektivavtal på avtalsområde Serviceentreprenad. Därmed avblåses den strejk som skulle brutit ut i morgon måndag.
Vård- och omsorgskonflikten avblåst – ja till medlarbud15.6.2025 14:03:08 CEST | Pressmeddelande
Vårdföretagarna och Kommunal har accepterat medlarnas bud på avtalsområde E och F, äldreomsorg samt vård och behandling. Det innebär att konflikthotet inom vård och omsorg är avvärjt.
Nytt avtal med Journalistförbundet13.6.2025 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Medieföretagen inom Almega har träffat ett nytt tidskriftsavtal med Svenska Journalistförbundet. Det nya kollektivavtalet löper på 24 månader och har ett avtalsvärde på 6,4 procent.
Nytt kollektivavtal för Film-, TV- och videoinspelning13.6.2025 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Medieföretagen inom Almega har tecknat nytt kollektivavtal med Fackförbundet Scen & Film för medarbetare som omfattas av Film-, TV- och videoinspelningsavtalet. Det nya avtalet löper på 24 månader och har ett avtalsvärde på 6,4 procent.
Almega Tjänsteförbunden tecknar nytt kollektivavtal för tjänstemän inom Fastigheter5.6.2025 15:30:00 CEST | Pressmeddelande
Almega Tjänsteförbunden har tecknat nytt kollektivavtal för tjänstemän inom Fastigheter. Det nya avtalet sträcker sig över 24 månader och den totala kostnadsramen är 6,4 procent. Fackliga parter i avtalet är Ledarna, Sveriges Ingenjörer, Unionen och SEKO.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum