Henrik Sjölund blir ny ordförande för Industriarbetsgivarna
Styrelsen för Industriarbetsgivarna har utsett Henrik Sjölund, vd och koncernchef för Holmen, till ny ordförande. Han efterträder Göran Björkman.

(Foto, Holmen, Ulla-Carin Ekblom)
– Jag ser fram emot uppdraget som ordförande för Industriarbetsgivarna. Organisationen spelar en viktig roll i Industriavtalet och påverkar förutsättningarna för industrin i Sverige, säger Henrik Sjölund.
Industriarbetsgivarna är en av åtta arbetsgivarparter inom Industriavtalet och är med och sätter märket på den svenska arbetsmarknaden. Industriarbetsgivarna företräder drygt 1 000 medlemsföretag med cirka 90 000 anställda.
Basindustrin – viktig för svensk ekonomi och välfärd
Medlemsföretagen verkar i en internationellt konkurrensutsatt miljö. Företagen är i hög grad exportberoende med ett högt exportvärde. Under 2024 var basindustrins sammanlagda exportvärde cirka 380 miljarder kronor. Detta motsvarar drygt 18 procent av varuexporten.
Verksamheterna är kapitalintensiva, med stora investeringar och stationära anläggningar som är svåra att flytta. Detta ställer krav på långsiktighet och stabila planeringsförutsättningar. En stor andel av företagens produktion pågår dygnet runt, året om.
– För den exportberoende industrin är den internationella konkurrenskraften avgörande. Långsiktiga och stabila spelregler är en grundförutsättning, både för investeringar och tillväxt, säger han.
Kompetensförsörjning är en annan viktig gemensam fråga för Industriarbetsgivarnas medlemsföretag.
– Kvalificerad kompetens är också avgörande för industrins konkurrenskraft, för att Sverige ska vara attraktivt att investera i och för att svensk industri fortsatt ska kunna vara i täten i den gröna och digitala utvecklingen, avslutar Henrik Sjölund.
Henrik Sjölund tillträder rollen som ordförande för Industriarbetsgivarna den 21 maj 2025. Göran Björkman, vd Alleima, går vidare till rollen som vice ordförande för Industriarbetsgivarna. Industriarbetsgivarnas kansli leds av vd Per Hidesten och kansliet består av 28 medarbetare.
Kontakter
Ebba FredinPresschef
Tel:0730-447120ebba.fredin@industriarbetsgivarna.seMarina LähteenmaaKommunikationschef
Tel:072-247 50 33marina.lahteenmaa@industriarbetsgivarna.seOm oss
Industriarbetsgivarna är arbetsgivarorganisationen för stål-, metall-, gruv-, massa-, pappers-, sågverks-, byggnadsämnes- och buteljglasindustri samt svetsmekanisk industri. Industriarbetsgivarna företräder drygt 1000 medlemsföretag med cirka 90 000 anställda.
Följ Industriarbetsgivarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Industriarbetsgivarna
Välkommet med ny industristrategi på plats men det avgörande blir hur snabbt och kraftfullt insatserna förverkligas12.6.2025 16:55:34 CEST | Pressmeddelande
Industriarbetsgivarna har tagit del av regeringens industristrategi och kan konstatera att det är viktigt att kompetensförsörjning lyfts som ett tillväxthinder som måste hanteras. ”Regeringens industristrategi är ett viktigt ramverk för att stärka industrins konkurrenskraft, men det avgörande blir hur snabbt och kraftfullt insatserna förverkligas”, säger Per Hidesten, vd Industriarbetsgivarna.
Basindustrin är motorn för jobb, export och regional tillväxt12.6.2025 13:32:57 CEST | Pressmeddelande
Basindustrin är betydelsefull för Sverige – för export, sysselsättning och välfärdens finansiering. En rapport från Industriarbetsgivarna visar att basindustrin sysselsätter nära 200 000 personer, direkt och indirekt, och att varje jobb inom basindustrin skapar nästan två ytterligare jobb hos underleverantörer.
Nytt avtal för svetsmekanisk industri27.5.2025 10:22:16 CEST | Pressmeddelande
Industriarbetsgivarna och IF Metall har den 26 maj träffat avtal för arbetare inom SVEMEK-avtalet (avtalet för svetsmekanisk industri).
Avtal för byggnadsämnesindustrin klart22.5.2025 10:49:04 CEST | Pressmeddelande
Industriarbetsgivarna och IF Metall har den 21 maj träffat avtal för byggnadsämnesindustrin – Byggnadsämnesavtalet. Avtalet omfattar drygt 170 företag med drygt 6 100 arbetare och följer det märke som industrins parter tidigare träffade. ”Vi har idag tecknat ytterligare ett kollektivavtal med IF Metall. Vi är nöjda med avtalet som ger både stabilitet och flexibilitet”, säger Per Widolf förhandlingschef på Industriarbetsgivarna.
Turbulent omvärld tynger industrin – låg tillväxt att vänta i Sverige och globalt15.5.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk industri och ekonomi påverkas kraftigt av en osäker global omvärld. Det visar en ny konjunkturrapport från Teknikföretagen och Industriarbetsgivarna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum