Handelskartan – så handlar Sverige
22.5.2025 10:03:54 CEST | Svensk Handel | Pressmeddelande
För att förtydliga handelns betydelse och underlätta i planeringen av framtidens hållbara städer både nationellt, regionalt och lokalt tar Svensk Handel nu fram ny statistik om var kunderna väljer att handla i Sverige.

Statistiken kommer att redovisas för stadskärnor, köpcentrum utanför stadskärnan och externa handelsplatser, för storstäder, större, medelstora och mindre städer.
– I stort sett alla kommuner brottas med frågan om handelns utveckling och påverkan i staden. Vi vill därför bidra med ett faktaunderlag för en balanserad diskussion. Olika handelsplatser har olika syften och med fakta och rätt planering skapas synergieffekter som gör handeln mer attraktiv för stadens invånare och besökare, säger Elisabet Elmsäter Vegsö, näringspolitisk expert på Svensk Handel.
Syftet med statistiken är att öka kunskapen om vart vi handlar, samt vad olika handelsplatser kan ge för effekt i Sveriges kommuner. Statistiken kommer även lägligt utifrån regeringens nyligen presenterade strategi för levande och trygga städer.
– Det är mycket glädjande att regeringen nu sätter ett tydligt fokus på stadsutveckling och den tillhörande politiken, där handelns roll så tydligt lyfts fram. Statistiken vi tar fram kommer att vara ett grundläggande verktyg, som både kan bidra till att förverkliga regeringens ambitioner, samt stärka Handelslandet Sverige, säger Elisabet Elmsäter Vegsö.
För att kunna redovisa handelns fördelning i kommunerna har Svensk Handel tagit över och vidareutvecklat Cityindex som tidigare presenterades av Fastighetsägarna. Denna statistik integreras i underlaget. Kommuner som tidigare har haft egna lokala Cityindex rapporter kommer även framöver kunna beställa motsvarande rapport under nytt namn.
Den nya statistiken produceras av HUI och lanseras under hösten. Vill du vara först med att ta del av materialet? Kontakta press@svenskhandel.se.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder

Länkar
"Vi är en positiv samhällskraft som skapar förutsättningar för handelns företag att nå sin fulla potential"
Svensk Handel är bransch- och arbetsgivarorganisationen som driver handelns frågor för parti-, detalj- och e-handeln. Vi förbättrar villkoren för närmare 8 500 handlare i Sverige.

Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Bred uppgång för modehandeln i september14.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Modehandeln inledde hösten med ökad försäljning i både butik och på nätet. Enligt Svensk Handels Stilindex ökade klädförsäljningen med 6,2 procent och skoförsäljningen med 6,4 procent i september jämfört med samma månad förra året. Samtliga prissegment utvecklades positivt.
Prognos: Ökad användning av viktminskningsmedicin utmanar handeln6.10.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Användandet av viktminskningsmedicin har ökat explosionsartat under de senaste åren, vilket kan medföra stora förändringar för handelsföretagen. Svensk Handels nya rapport Läget i handeln uppskattar bortfallet till 24 miljarder kronor för dagligvaruhandeln under perioden 2026–2035.
Nytt omsättningsrekord för second hand29.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Second hand-handeln slog nytt månadsrekord i augusti. Totalt omsattes 1,9 miljarder kronor, en ökning med 2 procent jämfört med augusti förra året och 15 procent jämfört med juli. Samtidigt minskade andelen konsumenter som handlade begagnat.
Framtidstron ökar inom handeln – ”nivåer vi inte sett på länge”24.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels Handelsbarometer visar på att handelsföretagen tror på ljusare tider. Framtidstron stärks inom dagligvaruhandeln, sällanköpsvaruhandeln och partihandeln. För en positiv utveckling fortsättningsvis krävs nu en politik som premierar tillväxt och jobbskapande.
E-handelns omsättning minskade i augusti – men färre köp från Temu och Shein22.9.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator skattar e-handelns omsättning för augusti månad till 12,3 miljarder kronor. Det är en minskning med 9 procent jämfört med samma månad förra året.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum