Webhallen öppnar sin största butik och verkstad i Bredden
26.5.2025 10:02:43 CEST | Alecta Fastigheter AB | Pressmeddelande
Webhallen öppnar dubbelt hos Alecta Fastigheter i Bredden i Upplands Väsby. Den 30 maj slår de upp portarna till sin största butik, på 720 kvadratmeter, samtidigt som de etablerar sin verkstad på 516 kvadratmeter. Det här blir Webhallens andra butiksöppning på kort tid i Alecta Fastigheters bestånd då de nyligen öppnade upp i Solna Centrum.

– Vi har varit väldigt nöjda med samarbetet och Alecta Fastigheter. Bredden har alltid varit en viktig location för Webhallen och kommer fortsätta vara det. Vi ser nu fram emot att ta emot både gamla och nya kunder i en större och bättre lämpad lokal för vad Webhallen vill åstadkomma i framtiden, säger Kim Andersson, retaildirektör på Webhallen.
Alecta Fastigheter tog över förvaltningen av Bredden i april 2024. Området ligger mitt emellan city och Arlanda och innehåller en mix av handel, kontor, coworkingen Parkside, restauranger och flera träningsanläggningar.
– Vi är väldigt glada över att välkomna Webhallen till Bredden. Vi jobbar ständigt med att utveckla platsen och skapa ett starkt och relevant utbud som möter våra besökares efterfrågan. Att Webhallen etablerar sin största butik här stärker Bredden som en självklar destination för handel, säger Ewa Lundqvist, Centrumchef för Bredden Handelsplats.
Webhallen har tidigare haft sin verksamhet i en annan del av Bredden, men flyttar nu till Alecta Fastigheters bestånd.
Kort fakta om Bredden
- Cirka 3000 personer arbetar i Bredden
- 85 000 bilar passerar varje dag
- Scandic är en av de största hyresgästerna med hotell med kapacitet för 1800 personer
- Det är 15 minuter till Arlanda och 20 minuter till centrala Stockholm
Nyckelord
Kontakter
Anna Fager PerssonAnsvarig extern kommunikation
Tel:070-9803209anna.fagerpersson@alecta.seOm Alecta Fastigheter
Alecta Fastigheter är ett ungt fastighetsbolag och ett av de största i Sverige. Dagens innehav med kontor, handel, hotell och samhällsfastigheter ska växa de kommande åren. Vi är långsiktiga, framtidsorienterade och arbetar varje dag med att skapa framtidsvärde genom att lyfta människor, verksamheter och städer och ge god avkastning till Alectas pensionssparare.
Följ Alecta Fastigheter AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alecta Fastigheter AB
Alecta Fastigheter tecknar nytt hyresavtal med Boliden i Klara Strand7.10.2026 15:15:00 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter har tecknat ett nytt hyresavtal med gruv- och metallföretaget Boliden för cirka 3 200 kvadratmeter i Klara Strand. Under hösten 2027 flyttar Boliden in i nyrenoverade lokaler med moderna och flexibla arbetsmiljöer, anpassade för verksamhetens framtida behov.
Alecta Fastigheter vinner utmärkelsen Årets byggnadsvårdare 202625.9.2026 07:27:52 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter är det första större fastighetsbolaget på 20 år som har tilldelats utmärkelsen Årets byggnadsvårdare. Priset, som delas ut av Svenska Byggnadsvårdsföreningen, tilldelas Alecta Fastigheter för projektet Vi på hörnet i Göteborg där återbruk varit i fokus i allt från byggnadsmaterial till inredning.
Två nya restaurangkoncept stärker utvecklingen av Fridhemsplan24.9.2026 10:05:00 CEST | Pressmeddelande
Under november/december öppnar restaurangerna Damen och Naomi i Miss Q-kvarteret på Fridhemsplan. Etableringarna är ytterligare ett steg i den pågående utvecklingen av kvarteret, där nya verksamheter inom hotell, restaurang, kontor, handel och bostäder successivt formar en mer levande och attraktiv stadsdel.
Trafikverket flyttar in i Kvarteret Regina9.9.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter välkomnar Trafikverket som ny hyresgäst till Kvarteret Regina i Göteborg. Hösten 2027 flyttar myndigheten in i 1 961 kvadratmeter nyrenoverade kontorslokaler i det centralt belägna kvarteret.
Alecta Fastigheter väcker Stinsen till liv med musik och kultur25.8.2026 09:03:30 CEST | Pressmeddelande
Alecta Fastigheter väcker liv i området kring Stinsen i Sollentuna i takt med att den nya stadsdelen Södra Häggvik växer fram. Nu öppnas runt 30 000 kvadratmeter i det tidigare köpcentrumet upp för verksamheter som vill bidra till utvecklingen av en mer levande och attraktiv stadsdel. Först ut är konsert- och festivalarrangören Luger, som den 27 november arrangerar musikfestivalen Mall Call i lokaler som varit stängda för allmänheten de senaste åren.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum