Ökande glasskador på bilrutor – en kostsam och miljöpåverkande trend
13.3.2025 11:20:53 CET | Trygg-Hansa | Pressmeddelande

Glasskador på bilrutor har ökat med nära 90 procent de senaste tio åren, vilket innebär både högre kostnader och ökade CO2-utsläpp. Att snabbt laga skadan är avgörande för att undvika dyra byten och onödig miljöpåverkan.
Enligt Trygg-Hansas skadestatistik har glasskador på vindrutor ökat med 87 procent de senaste tio åren*. Redan under årets två första månader har en ökning noterats. Glasskador är en säsongsbetonad trend, där de flesta skador inträffar under årets fyra första månader.
Statistiken visar samtidigt att antalet reparationer ökar och antal byten minskar, vilket sparar CO2-utsläpp.
- Det är glädjande att se att det sker fler reparationer än byten av vindrutor. Detta är en utveckling vi har arbetat för och fortsätter att driva för både plånboken och miljöns skull. Däremot är det oroande att priserna för hanteringen fortsätter att stiga på grund av konjunkturläget och mer avancerad teknik i bilrutorna. Vi bilister kan hjälpas åt att minska dyra byten genom att agera snabbt vid stenskott, säger Stefan Brala, motorexpert på Trygg-Hansa.
30 minuter som sparar på miljön
Den bästa taktiken för att förebygga stenskott är att hålla avstånd till fordonet framför dig - det minskar dessutom risken för kollision. Det går aldrig att helt skydda sig mot stenskott, men det finns några saker att tänka på om skadan inträffar:
- Boka tid på glasverkstan omgående! Att laga ett stenskott sparar både pengar och miljön. Det tar i snitt 30–45 minuter att reparera mindre stenskott.
- Laga innan det blir en spricka. Självrisken, den del du själv betalar, blir mycket lägre om vindrutan kan lagas.
- Ha stenskottsplåster i bilen. Om olyckan är framme skyddar plåstret tillfälligt mot smuts och fukt som annars kan förvärra skadan.
Förra året undveks CO2e-utsläpp motsvarande 2 287 ton genom att Trygg-Hansa reparerade glasskador istället för att byta ut skadade vindrutor.
*Skadestatistik från Trygg-Hansa för glasskador på bil (2016–2024). Hittills i år syns redan en ökning jämfört med förra året (+1 procent jämfört med januari-februari 2024). I Stockholm är ökningen 5 procent medan skadorna minskat i Göteborg och Malmö.
Kontakter
Cecilia MagnussonPressansvarig
Tel:070-893 50 16cecilia.magnusson@trygghansa.seKarin LindeboPR-ansvarig
karin.lindebo@trygghansa.seBilder

Om oss
Trygg-Hansa har gjort skillnad i människors liv sedan 1828 och ingår i dag i Tryg Forsikring, Skandinaviens största sakförsäkringsbolag. Vi ger människor möjlighet att leva sina liv fullt ut och skapar trygga förutsättningar för företag att växa. Vi erbjuder mer än bara försäkringar. Genom service som avlastar hjälper vi till både när olyckan är framme men även i förebyggande syfte för att minimera risker och undvika skador.
Läs mer om Trygg-Hansa på www.trygghansa.se
Följ Trygg-Hansa
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trygg-Hansa
Inför sportlov - detta stör svenskarna mest i skidbacken14.2.2026 07:15:00 CET | Pressmeddelande
Snö över stora delar av landet ger chans till många skidäventyr under sportlovet. Samtidigt kan trängsel i liftkön och andra beteenden störa både barn och vuxna, det visar en ny undersökning som tar tempen på vad som skaver i skidbacken.
Var fjärde förälder har aldrig pratat med sina barn om bedrägerier på nätet9.2.2026 07:25:00 CET | Pressmeddelande
Fejkade sms, erbjudanden och köp av misstag i spel och appar är något många svenskar drabbas av och många föräldrar har aldrig pratat med sina barn och tonåringar om riskerna. I samband med Safer Internet Day den 10 februari, uppmanar hemmets försäkringsexpert Linda Arén att gå igenom familjens scrollande, spelande och nätshoppande och lära av varandra.
Trygg-Hansa och Isuzu inleder nytt partnerskap5.2.2026 08:52:35 CET | Pressmeddelande
Isuzu Sverige väljer Trygg-Hansa som ny försäkringspartner för motorförsäkringar. Avtalet gäller från den 1 januari och försäkringslösningarna lanseras under 2026. Isuzu är Sveriges mest sålda pickup och kunderna får nu möjlighet att teckna smarta försäkringslösningar för sina bilar och verksamheter.
Ny marknadsplats för båtar och motorer utvecklar branschen3.2.2026 08:55:36 CET | Pressmeddelande
Nu lanseras FlipMarine, en ny digital plattform för auktioner som gör det enklare för försäkringsbolag att sälja båtar, motorer och marina tillbehör. Plattformen gör det samtidigt lättare för varv och reparatörer att köpa, reparera och sälja båtar och tillbehör. Den nya lösningen utmanar dagens branschstandard och målet är att skapa både tryggare och mer hållbara affärer.
Sju av tio företag ser ökad risk för deepfakes och chatbotbedrägeri med AI2.2.2026 07:20:00 CET | Pressmeddelande
Varannan företagare i Sverige tror att AI-utvecklingen ökar risken för bedrägerier och cyberattacker. Bland företag som är mer insatta och redan skyddar sig är oron ännu större, sju av tio ser AI som en riskfaktor. Det visar en ny undersökning bland små- och medelstora företag genomförd av Novus på uppdrag av Trygg-Hansa.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum