Välfärdens resurser slussas utomlands av riskkapitalister
30.5.2025 06:58:00 CEST | Kommunal | Pressmeddelande
Idag spelar privata företag en allt större del i den svenska välfärden. I en ny rapport granskar fackförbundet Kommunal utvecklingen inom skola, vård och omsorg. Rapporten visar att de stora företagen kopplar ett allt hårdare grepp om den privat utförda välfärden samtidigt som de gör stora ekonomiska vinster.

I Kommunals senaste rapport om välfärdsföretagen framgår det att de privata företagen har sämre arbetsvillkor för de anställda och, generellt, anställer personal med lägre pedagogisk kompetens än i offentlig sektor.
-Svensk välfärd har blivit en kassako för internationella riskkapitalister. Med sämre arbetsvillkor och med lägre löner mjölkar de systemet. Vinstmöjligheterna har blivit systemhotande. Kommunal vill att privata företag i välfärden ska konkurrera med bättre villkor och högre kvalitet – inte med sämre förutsättningar för de anställda, säger Malin Ragnegård, förbundsordförande för Kommunal.
Kommunal har i sin rapport försökt följa pengarna. Bakom välfärdsföretagen finns stora koncerner, vissa av dessa koncerner har verksamhet i andra länder och det förekommer även internationella ägare. Det har varit svårt att följa hur företagen flyttar medel från verksamheterna till koncernerna och vidare sedan till aktieägarna i form av utdelningar och andra former av vinstutdelning.
-Välfärden är inte vilken marknad som helst. När skolan, vården och omsorgen töms på pengar så drabbar det barnen, eleverna, patienterna, brukarna och personalen. Kvaliteten och tryggheten blir sämre när resurserna inte räcker till och hela välfärden riskerar att urholkas. När jag och miljoner svenskar betalar skatt varje månad så gör vi det för att våra barn och anhöriga ska få god utbildning, vård och omsorg av trygg och kompetent personal, vi gör det inte för att riskkapitalister ska kunna göra miljonklipp på våra skattepengar, säger Malin Ragnegård, förbundsordförande för Kommunal.
Rapporten i korthet:
- De största företagen dominerar allt mer inom välfärdssektorerna. I skolan har de 20 största företagen 29 % av marknaden, med en omsättningsökning på 306 % mellan 2007 och 2022.
- Vinsterna är höga: Inom vård och omsorg med boende hade de 20 största företagen i genomsnitt ett rörelseresultat på 43 miljoner kronor år 2022.
- Arbetsvillkoren är sämre i privat sektor: Fler arbetstagare har tidsbegränsade anställningar och deltidsarbete. I vård och omsorg arbetar privatanställda i snitt 2,4 timmar mindre per vecka än sina offentligt anställda kollegor.
- Pedagogisk kompetens är lägre i privata skolor: I privata förskolor är andelen med pedagogisk utbildning 12 procentenheter lägre, och i gymnasiet har 8 procentenheter färre lärare en pedagogisk högskoleexamen.
Rapporten i sin helhet finns att läsa på Kommunals webbplats: https://www.kommunal.se/nyhet/i-jattarnas-land-en-rapport-om-valfardsforetagens-vinster
Nyckelord
Kontakter
Pressjour
Tel:010-442 71 30pressjour.forbundet@kommunal.seBilder

Om oss
Över en halv miljon människor runt om i hela landet. Med viktiga jobb, värda att älska, dygnets alla timmar. Inom fler än 230 yrken. Det är vi som är Kommunal. Vi bemannar den välfärdsmotor som får Sverige att fungera, de ekonomiska hjulen att snurra och gör människors liv bättre.
Följ Kommunal
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Kommunal
Ny rapport: Kvinnor i välfärden arbetar över två timmar mer i veckan än en industriarbetare9.10.2026 07:56:46 CEST | Pressmeddelande
Anställda i välfärden med oregelbundna arbetstider arbetar betydligt fler timmar än industriarbetare med motsvarande scheman. Det visar Kommunals nya rapport Kvinnoarbetstiderna.
Välfärden har gått miste om 42 miljarder11.9.2026 13:26:59 CEST | Pressmeddelande
Under den senaste mandatperioden har kommuner och regioner gått miste om 42 miljarder kronor för att regeringen beslutat att inte värdesäkra statsbidragen. Samtidigt står Ulf Kristersson i valdebatter med bara dagar kvar till valdagen och säger att regeringen storsatsat på välfärden.
Kommunal: ett helhetsgrepp för äldreomsorgen20.8.2026 12:31:46 CEST | Pressmeddelande
Kommunal välkomnar vallöftet från Socialdemokraterna om förbättringar inom äldreomsorgen. Dagens besked, tillsammans med tidigare löften om en indexering av statsbidragen, är avgörande för att kunna vända bristerna inom svensk äldreomsorg.
Kommunal kommenterar S vallöfte14.8.2026 11:51:50 CEST | Pressmeddelande
Finansieringen av välfärden är en av Kommunals viktigaste frågor. Dagens besked från Socialdemokraterna om att de kommer gå till val på att skapa en ny och långsiktig modell för att finansiera välfärden är ett viktigt steg i rätt riktning. En långsiktig basplatta som gör att välfärden inte inleder budgetåret med besparingar.
Kommunal: Ännu en tuff sommar i äldreomsorgen7.7.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
35 procent av skyddsombuden inom äldreomsorgen bedömer att bemanningen kommer att vara otillräcklig eller undermålig i sommar. Det visar en ny enkätundersökning som fackförbundet Kommunal har gjort.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum