Silvermedalj till Ferroamps hållbarhetsarbete
9.6.2025 08:51:20 CEST | Ferroamp | Pressmeddelande
Ferroamp tilldelas silvermedalj av EcoVadis i den senaste utvärderingen av företagets hållbarhetsarbete. Ett målinriktat samarbete med leverantörer och effektiviserade är viktiga faktorer bakom framgången.

– Våra produkter bidrar till omställningen av energisystemet men de lämnar också ett avtryck. Därför arbetar vi hela tiden med att förbättra hållbarheten i vår egen verksamhet och i samarbetet med våra partners, säger Kent Jonsson, vd, Ferroamp.
EcoVadis är ett oberoende företag som utvärderar och övervakar företagens styrning och processer med avseende på socialt ansvar och hållbarhetsarbete. Företagen utvärderas utifrån 21 kriterier inom områdena miljö, HR inklusive medarbetarrättigheter, etik och hållbara inköp. Metodiken bygger på internationella CSR-standarder inklusive Global Reporting Initiative, FN:s Global Compact och ISO 26000.
Ferroamp har i år lyft sig från brons- till silvernivå vilket betyder att företaget är bland de översta 15 procenten av alla företag som rankats under det senaste året.
En viktig del i Ferroamps hållbarhetsarbete handlar om att minska svinn i produktionsprocessen och effektivisering av underhållsprocesserna. En annan del handlar om att samarbeta med leverantörer runt hållbarhetsfrågor. Företaget har också inlett arbetet med att kartlägga och rapportera växthusgasutsläpp med ambitionen att kunna sätta konkreta mål för utsläppsminskningar i samtliga scope under året.
– Hållbar utveckling är viktigt både för oss och våra kunder. Att nå silvernivå är ett kvitto på att vi är på rätt väg och sporrar oss i det fortsatta arbetet, säger Kent Jonsson.
Kontakter
Peter SöderbergCommunications Manager
Tel:+46 79 585 82 58peter.soderberg@ferroamp.seOm oss
Ferroamp är ett svenskt greentech-bolag med inriktning på energi- och effektoptimering av fastigheter. Ferroamps intelligenta mikronät kopplar ihop och styr solpaneler, elbilsladdning och batterilager så att nyttan för fastighetsägaren maximeras. Det skalbara systemet ger kontroll och gör det lönsamt och enkelt för företag och privatpersoner att delta i den gröna energiomställningen.
Ferroamps aktie (FERRO) handlas på Nasdaq First North Growth Market med G&W Fondkommission som Certified Advisor (e-post ca@gwkapital.se, telefon 08-503 000 50).
Följ Ferroamp
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ferroamp
Energidelning gör solpanelerna lönsammare1.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Castellum ser potential för stora besparingar med energidelning mellan byggnader. I kvarteret Visionen i Jönköping har två byggnader nu förenats med Ferroamps PowerShare-teknik så att mer av den producerade solenergin kan användas lokalt – vilket ger högre avkastning.
Tusenlappar att spara på att sänka huvudsäkringen16.9.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Elnätsfakturan är nu ofta högre än elhandelsräkningen och många upplever det frustrerande att den inte går att påverka. Men en ny sammanställning visar att det ofta är möjligt att sänka den fasta avgiften med tusentals kronor om året genom att minska storleken på huvudsäkringen.
Elbåtsbatterier en outnyttjad resurs för elnätet26.8.2026 08:53:27 CEST | Pressmeddelande
Det går att sänka kostnaderna för att äga en elbåt genom att låta batteriet stötta elnätet under vintern. I en rapport som släpps idag beskriver Ferroamp, Varberg Energi och Volvo Penta potentialen för att använda V2G-teknik tillsammans med elbåtar.
Framåt för Ferroamp: ”Styrkan är flexibiliteten”19.8.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ferroamp presenterade idag en kvartalsrapport som visar en kraftig försäljningsökning och ett positivt kassaflöde. Företagets VD, Kent Jonsson, ser tillbaka på ett par år av dramatisk utveckling på marknaden för solenergi och lagring och ser ljust på framtiden.
Billigare och smartare batterierbjudande till villaägare4.5.2026 09:53:22 CEST | Pressmeddelande
Ferroamp lanserar ett nytt erbjudande för energilagring till villaägare. Med en ny kraftfull batterioptimerare, ESO 15 kW, och smidig styrning via app får villaägare tillgång till ett system särskilt anpassat till deras behov på elmarknaden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum