Kyligare marknad för bostadsrätter – särskilt för små lägenheter
11.6.2025 07:00:00 CEST | SBAB Bank | Pressmeddelande
SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen – som mäter hur lätt det är att sälja en bostad – visar att temperaturen på bostadsmarknaden fortsatte att sjunka under maj. I likhet med i april drevs nedgången av framför allt fallande temperatur på lägenhetsmarknaden. Den har nu sjunkit tre månader i rad, framför allt på grund av en negativ utveckling av antalet budgivare. Ettor, tvåor och treor har haft en tydligt mer negativ temperaturutveckling än fyror- och femrummare. Kyligast är det för ettor och tvåor. Temperaturen på husmarknaden har däremot mer eller mindre stått och stampat under våren.

SBAB/Booli:s kompositindikator Bomarknadstempen – som publiceras månadsvis – visar hur lätt det är att sälja sin bostad bedömt utifrån storleken på sex olika delindikatorer: utbudet, försäljningstiderna, antalet budgivare, budpremiernas storlek, antalet återpublicerade annonser och andelen prissänkta (säsongsrensat och mätt i förhållande till de senaste tre årens snitt). Indikatorn beräknad för maj visar följande:
Temperaturen på bostadsmarknaden fortsatte nedåt i maj
Temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet (lägenheter och hus sammantaget) fortsatte att falla under maj. Nedgången drevs av framför allt fallande temperatur på lägenhetsmarknaden (se diagram 1).
En lång kylslagen vår på lägenhetsmarknaden
Temperaturen på lägenhetsmarknaden har sjunkit tre månader i rad. En negativ utveckling av antalet budgivare är den viktigaste förklaringen, men även utvecklingen av annonstider, budpremier och andelen prissänkta har bidragit negativt (se diagram 2).
Temperaturen har sjunkit i samtliga tre storstadsområden men betydligt mer i Stockholms och Västra Götalands län än i Skåne län (se diagram 3–6). Ettor, tvåor och treor har haft en tydligt mer negativ temperaturutveckling än fyror och femrummare under våren (se diagram 7). Allra kyligast är det för ettor och tvåor för tillfället.
– Vi ser i olika typer av förtroendemätningar att konsumentförtroendet i stort har varit svagt på senare tid. De hushållsgrupper som köper de lite större och därmed också dyrare bostäderna är nog inte lika känsliga för konjunkturläget och oron i omvärlden, vilken skulle kunna vara en förklaring, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.
Temperaturen står och stampar på husmarknaden
Temperaturen stod mer eller mindre stilla i maj på husmarknaden för Sverige som helhet (se diagram 1 och 8). En positiv utveckling av antalet budgivare och antalet återpublicerade bidrog till att öka temperaturen (se diagram 9). Det motverkades dock av en mer negativ utveckling av annonstiderna och andelen prissänkta objekt. I Stockholms län steg temperaturen på hus svagt, medan den mer eller mindre stod stilla i Västra Götalands län och föll marginellt i Skåne län (se diagram 8).
– Även om det är en bit kvar till mer normala temperaturer på husmarknaden, i likhet med den för lägenheter, har utvecklingen enligt vår indikator Bomarknadstempen varit tydligt mer positiv för hus under våren. Detta ser vi också i vårt prisindex HPI, där huspriserna stigit lite mer än lägenhetspriserna sedan årsskiftet, säger Robert Boije.
Samtliga diagram återfinns i bifogat pressmeddelande (pdf).

Om Bomarknadstempen
I Boolis databas (Booli är en del av SBAB) finns variabler som i olika dimensioner speglar läget på bostadsmarknaden. SBAB/Boolis kompositindikator – ”Bomarknadstempen” – väger ihop hur mycket utbudet av befintliga bostäder, antal dagar på Booli (som antas fånga försäljningstiden), antalet återpublicerade bostäder, andelen prissänkta bostäder, antalet budgivare samt medelbudpremien, avviker från sina treåriga historiska genomsnitt. Alla delindikatorer har getts samma vikt. Bomarknadstempen ger ett sammanvägt mått på hur lätt eller svårt det är att sälja en bostad och publiceras månadsvis. Indikatorn bryts också ner i sina olika beståndsdelar för att tydligare visa vad det är som driver förändringarna över tid. För att kunna bedöma underliggande förändringar månad för månad är variablerna som används i indikatorn säsongsjusterade, det vill säga den beräknade indikatorn justerar för att vissa månader under året normalt sett uppvisar en större respektive lägre aktivitet än snittet för året.
Nyckelord
Kontakter
Catharina HenrikssonPresschefSBAB
Tel:+46 76 118 79 14catharina.henriksson@sbab.seRobert BoijeChefsekonomSBAB
Tel:070-269 45 91robert.boije@sbab.sewww.sbab.se/bloggen/Dokument
Länkar
Om SBAB
SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. Antal bolånekunder uppgår till 300 000 och 689 000 privatpersoner har sparkonto (per den 31 mars 2025). Antal medarbetare (FTE) är 1 100. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.
Följ SBAB Bank
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank
Ingen kickstart för bostadspriserna i inledningen av året2.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Bostadspriserna steg med i genomsnitt 1,2 procent i januari i Sverige som helhet. Lägenhetspriserna steg med 1,6 procent och villapriserna med 1,0 procent. Trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar dock mot mer eller mindre stillastående priser och mattas dessutom av. Det är med andra ord ingen kickstart för bostadspriserna i årets inledning. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).
SBAB Bank AB (publ) meddelar om förtida inlösen av primärkapitalinstrument (AT1) med ISIN SE0013102050 och SE001310206830.1.2026 08:40:31 CET | Pressmeddelande
SBAB Bank AB (publ) ("SBAB") meddelar att man kommer att genomföra en förtida inlösen av samtliga utestående primärkapitalinstrument (AT1) emitterade den 25 februari 2021 med ISIN SE0013102050 (SEK 800 000 000 Fixed-to-Floating Rate) och ISIN SE0013102068 (SEK 1 500 000 000 Floating Rate), med ett totalt utestående nominellt belopp om 2 300 000 000 kronor ("Obligationerna") i enlighet med villkoren för Obligationerna ("Obligationsvillkoren").
SBAB Bank AB (publ) gives notice of early redemption of additional tier 1 capital notes with ISIN SE0013102050 and SE001310206830.1.2026 08:40:31 CET | Press Release
SBAB Bank AB (publ) (“SBAB”) announces that it will carry out an early redemption of all outstanding additional tier 1 capital notes issued on 25 February 2021 with ISIN SE0013102050 (SEK 800,000,000 Fixed-to-Floating Rate) and SE0013102068 (SEK 1,500,000,000 Floating Rate) with a current aggregate nominal amount outstanding of SEK 2,300,000,000 (the “Notes”) in accordance with the terms and conditions of the Notes (the “Terms and Conditions”).
Majoriteten av mäklarna vill förbjuda dolda bud29.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Dolda bud förekommer i var femte bostadsförsäljning i landets tre storstadsregioner, visar SBAB:s Mäklarbarometer. Vid försäljningar av bostadsrätter i Stockholm förekommer det i så många som var tredje affär. Enligt mäklarna leder det generellt sett inte till lägre priser för köparna utan skapar mest irritation och osäkerhet hos spekulanterna. Det minskar dessutom transparensen på bostadsmarknaden. Majoriteten av mäklarna är negativt inställda till dolda bud och vill se ett förbud.
Geopolitisk turbulens ökar osäkerheten – gott hopp om stabila bolåneräntor ändå23.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Fram tills nyligen stod nästan alla stjärnor rätt för stabila bolåneräntor under 2026. Trumps senaste geopolitiska utspel riskerade att ändra på den bilden – utspel som han delvis tagit tillbaka. SBAB:s prognos från december om återhämtning och stabilitet ligger fast, men riskbilden har vuxit. Styrräntan väntas ligga kvar på nuvarande nivå under hela året och en bit in på nästa år. Bolåneräntorna väntas öka måttligt till följd av något stigande bolånemarginaler och långräntor. Samtidigt bör bolånetagare vara medvetna om att den geopolitiska osäkerheten ökat vilket kan påverka både bostadsmarknaden och bolåneräntorna. Enligt prognosen är det fortfarande ett gynnsamt läge för den som vill binda sin ränta till en relativt låg kostnad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum