Stockholm stad stänger privata förskolor på grund av allvarliga brister
11.6.2025 16:09:30 CEST | Vänsterpartiet Stockholms stad | Pressmeddelande
Förskolenämnden i Stockholms stad har beslutat att återkalla tillståndet för Tala Förskolor AB att bedriva sina två förskolor i staden; Hästen i Tensta och Ekorren i Hässelby. Det är på grund av omfattande brister som staden beslutat att stänga förskolorna, bland annat ekonomisk misskötsamhet och brister gällande ägar- och ledningskretsens lämplighet.

Förskolan Hästen tvingades dessutom tidigare i år att stänga ned omedelbart efter en oanmäld tillsyn som avslöjade allvarliga brister i barnsäkerheten och miljön. Men efter att förskolan åtgärdat de mest akuta bristerna var staden tvungna att låta förskolan öppna igen. Nu har en omfattande tillsynsutredning av Tala Förskolor AB genomförts och staden konstaterar att huvudmannen inte uppfyller kraven för att få bedriva förskoleverksamhet.
– När jag i januari fick information om hur miljön såg ut på förskolan Hästen blev jag chockad, jag har aldrig sett något värre. Det var en miljö som inget barn ska vistas i, och därför känner jag mig lättad över att vi nu kan stänga de här förskolorna, så att barnen som går där kan få komma till bra och trygga verksamheter. Den här typen av aktör bryr sig mer om att tjäna pengar än om barnen, och sådana aktörer ska vi inte ha inom förskolan, säger Alexandra Mattsson (V), förskole-, barn- och fritidsborgarråd i Stockholms stad.
Tala Förskolor AB har till den 12 augusti på sig att avveckla Hästen och Ekorren. Tills dess uppmanar förskoleborgarrådet alla föräldrar som har barn på någon av förskolorna att söka kommunal förskoleplats i sitt område.
– Det är helt upp till föräldrarna att välja vart de vill söka förskoleplats, men vi står redo och har plats i våra kommunala verksamheter för att ta emot barnen från Hästen och Ekorren, säger Alexandra Mattsson (V).
Ny förskolaplats
Vårdnadshavare som vill söka ny plats för sina barn kan göra det direkt på Stockholms stads webbplats Hitta Förskola. Föräldrar kan också höra av sig till stadsdelsförvaltningarna med frågor om kö- och placering. Järva stadsdelsförvaltning: forskola.jarva@edu.stockholm.se
Hässelby-Vällingby stadsdelsförvaltning: forskola.hasselby-vallingby@edu.stockholm.se
Fakta:
Förskolan Ekorren ligger på Ormängsgatan 43 i Hässelby och har 31 barn inskrivna.
Förskolan Hästen ligger på Tenstavägen 103 i Tensta och har 69 barn inskrivna.
Tala Förskolor AB har förutom Hästen och Ekorren även förskolan Igelkotten i Örebro. Den 12 mars 2024 återkallade Örebros förskolenämnd tillståndet för förskolan Igelkotten. Beslutet är överklagat och det pågår en domstolsprocess i förvaltningsrätten i Karlstad. Beslutet om återkallelse är inhiberat, vilket betyder att förskolan bedriver verksamhet i väntan på beslut från förvaltningsrätten.
Nyckelord
Kontakter
Presstjänst Vänsterpartiet Stockholms stad
Tel:0761229110Presstjänst Vänsterpartiet Stockholms stad
Tel:0761229119Bilder

Länkar
Vänsterpartiet är Stockholms stads tredje största parti med 15,4 %. Tillsammans med Miljöpartiet och Socialdemokraterna utgör vi det rödgröna styret i Stockholms stad. Vi arbetar tillsammans för ett öppet, jämlikt och klimatsmart Stockholm.
Följ Vänsterpartiet Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet Stockholms stad
Efter hovrättens besked: Bostadsborgarrådet kräver fastighetspolis mot slumvärdar13.10.2026 14:23:15 CEST | Pressmeddelande
De sex hyreshusen i Vårberg får inte tvångsförvaltas. Det meddelar Svea hovrätt idag, trots mångårig vanskötsel. Bostadsborgarrådet Deniz Butros (V) kritiserar beskedet och kräver skärpt lagstiftning och en kommunal fastighetspolis.
Efter en intensiv mandatperiod lämnar Torun Boucher posten som kulturborgarråd21.9.2026 14:56:15 CEST | Pressmeddelande
I kväll gör Torun Boucher (V) sitt sista kommunfullmäktigemöte som kulturborgarråd i Stockholms stad. Ett nytt kulturstrategiskt program för Stockholm väntas klubbas igenom. Efter fyra år på posten och mer än tjugo år med förtroendeuppdrag för Vänsterpartiet, lämnar hon ett kulturliv som, trots en tuff statlig kulturpolitik, har fått växa och ta plats.
Historiskt valresultat för Vänsterpartiet i Stockholm14.9.2026 01:00:55 CEST | Pressmeddelande
Vänsterpartiet ser ut att göra ett av sina bästa valresultat någonsin i Stockholms stad. Den rödgröna majoriteten har fått ett ännu starkare mandat och växer samlat. De rödgröna partierna får majoritet två val i rad för första gången på över 40 år.
Massivt stöd för vinststopp i skolan – V går till val på noll kronor till aktiebolagen11.9.2026 14:09:54 CEST | Pressmeddelande
Inför valet höjer Vänsterpartiet tonen i striden mot aktiebolag som Academedia. Vänsterpartiet i Stockholms stad går till val på att helt stoppa flödet av skattepengar till vinstdrivande skolor. Samtidigt visar en ny mätning att nära tre av fyra stockholmare ställer sig bakom kravet.
Nu kommer de efterlängtade nya tvättstugorna till Rinkeby11.9.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Nu får Rinkeby fler tvättstugor. Nästa vecka lyfts den första på plats vid Hinderstorpsgränd, följt av tvättstugor vid Stavbygränd och Hällbybacken. I oktober kan hyresgästerna börja använda de nya tvättstugorna. Det planeras också för en yta där grannar kan sitta ner och ta en kaffe.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum