Välkommen att ackreditera dig till O-Ringen Jönköping 2025
13.6.2025 09:09:00 CEST | Svenska Orienteringsförbundet | Pressinbjudan
Genom att ackreditera dig säkrar du en plats till detta välbesökta arrangemang, som i år äger rum den 20-26 juli i Jönköping.

Som ackrediterad får du tillgång till våra presstält ute på våra huvudarenor i Odensjö, Tenhult och Månsarp. På samtliga ställen finns arbetsplatser med WiFi inne i måltälten.
En detaljerad mediaguide kommer att skickas ut ca 2 veckor innan arrangemanget och kommer också att finnas tillgänglig via oringen.se. Har du särskilda önskemål, maila oss gärna på press@oringen.se eller skriv in det under "övrigt" när du gör din ackreditering.
Redan nu är 10 500 deltagare anmälda och vi har en stor del av det svenska landslaget samt övrig världselit på plats och deltar på vår Elittour.
Elittouren är den tävling under O-Ringenveckan som de flesta följer som åskådare och där de allra bästa löparna gör upp om segern över fem etapper i klasserna DH21E, DH20E och DH18E:
· Etapp 1 Arena Odensjö, måndag 21 juli - Långdistans
· Etapp 2 Arena Odensjö, tisdag 22 juli - Medeldistans
· Etapp 3 Arena Rådhusparken, Jönköping, onsdag 23 juli - Sprintdistans
· Etapp 4 Arena Månsarp, fredag 25 juli - Långdistans
· Etapp 5 Arena Månsarp, lördag 26 juli – Långdistans
För de som ej deltar på Elittouren är etapp 3 en medeldistans som går torsdag 24 juli på Arena Tenhult. MTBO delar arena med orienteringslöpning måndag, fredag och lördag men har egna arenor för etapp 2 och 3. PreO har egna arenor samtliga dagar.
Din ackreditering gör du genom denna länk:
https://forms.cloud.microsoft/e/eFyUJz8a8p
Varmt välkommen till O-Ringen Jönköping i sommar!
Nyckelord
Kontakter
Anna WennertorpMarknadschefSvensk Orientering Events AB
Tel:070-952 54 78anna.wennertorp@orientering.seBilder

Länkar
Om O-Ringen
O-Ringen är världens största orienteringsäventyr och går alltid vecka 30. Arrangemanget flyttar runt i Sverige och har ett normalår ca 18 400 deltagare vilka gör ca 75 000 starter. Det är en stor familjefest med deltagarna från små barn till 100-åringar. De kommer från ett 40-tal olika länder och är allt från världselit till motionärer.
Följ Svenska Orienteringsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Orienteringsförbundet
Dubbla nomineringar för orienteringen i Swedish Content Awards29.9.2026 17:25:33 CEST | Pressmeddelande
Svensk orientering har chans på dubbla priser i Swedish Content Awards. Kampanjen ”Skärm mot skärm” är nominerad i två kategorier i tävlingen som belönar Sveriges bästa produktioner inom content marketing.
Svenskt guld och brons på EM-stafetten27.9.2026 16:06:33 CEST | Pressmeddelande
Sverige levererar med guld och brons på EM-stafetten och blir bästa nation på EM i Litauen. VM-guldlaget från i fjol med Hanna Lundberg, Sanna Fasth och Tove Alexandersson gjorde en suverän stafett och tog guldet minuten före Schweiz. ”Det här verkar vara våran grej”, säger Hanna Lundberg. På herrsidan tar Sveriges andralag brons efter en dramatisk slutsträcka.
EM-guld till Hanna Lundberg – silver till Anton Johansson26.9.2026 18:43:37 CEST | Pressmeddelande
Hanna Lundberg gör en suverän medeldistans på EM i Litauen och tar sitt första individuella EM-guld. ”I dag fick jag till det”, säger en mycket känslosam Lundberg. Anton Johansson gör också ett topplopp och kniper silver.
EM-guld till Tove Alexandersson – brons till Sanna Fasth och Viktor Svensk24.9.2026 17:07:25 CEST | Pressmeddelande
Efter en tuff och jämn match mot Simona Aebersold i tät och tuff litauisk terräng springer Tove Alexandersson hem EM-guld på långdistans. Tove vann kampen med 49 sekunders marginal. ”Jag lyckades hålla fokus hela vägen”, säger Alexandersson. Dagen bjöd också på två svenska bronsmedaljer till Sanna Fasth och Viktor Svensk.
15 av 16 svenskar vidare i EM-kvalet23.9.2026 15:47:57 CEST | Pressmeddelande
De svenska landslagslöparna levererade starka kvallopp på EM i Litauen. Hanna Lundberg, Tove Alexandersson och Anton Johansson var alla heatvinnare. ”Det var jättebra, jag tror inte jag bommade en meter”, säger Lundberg efter att ha vunnit sitt heat över minuten före Simona Aebersold.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum