Fler barn kan beviljas kontaktförbud
Åklagarmyndigheten har för avsikt att vidta åtgärder för att möjliggöra att fler barn än i dag beviljas kontaktförbud. Bakgrunden är en intern granskning som gjorts av avslagna kontaktförbudsansökningar som gäller barn under 15 år.
– Den viktigaste slutsatsen är att det finns utrymme att förhöra fler barn i kontaktförbudsutredningar och att bevilja fler ansökningar från barn som är utsatta för våld eller hot av en närstående vuxen I de flesta fall görs ansökningar om kontaktförbud för barn av en vuxen, som hörs, men mer sällan förhör man också barnet, säger vice överåklagare Eva Johnsson som ansvarat för granskningen.
Av alla ansökningar om kontaktförbud avslås cirka 70 procent. För barn under 15 år är den siffran drygt 85 procent, visar statistiken. Av det skälet beslutade Åklagarmyndighetens Utvecklingscentrum att göra en fördjupad analys av de avslagsbeslut som fattats under ett år. Cirka en fjärdedel av alla kontaktförbudsärenden under 2023 som gäller barn i åldern 0-14 år har granskats i detalj. Det är första gången som en sådan analys görs.
– Vår ambition är att arbeta med ständiga förbättringar. Av det skälet pågår sedan flera år ett arbete med att göra kontaktförbudshandläggningen mer enhetlig över landet, och där är vi på god väg. Detta är ännu ett steg, säger riksåklagare Katarina Johansson Welin.
Några av de åtgärder som kommer att vidtas är:
- Översyn av blanketten för att ansöka om kontaktförbud. Den är enbart är utformad för vuxna, vilket kan göra att beslutsunderlaget blir bristfälligt.
- Revidering av myndighetens styrdokument på området. Vissa saker behöver förtydligas, andra ändras eller kompletteras.
- Översyn av beslutsmallarna i Åklagarmyndighetens ärendehanteringssystem för att underlätta för åklagarna att bland annat göra bättre riskbedömningar samt förtydliga vilka överväganden som gjorts enligt Barnkonventionen.
– Vi har också sett att det finns brister i akthantering samt dokumentation och även där behöver ett arbete göras, säger Eva Johnsson.
Kontakt
Vice överåklagare Eva Johnsson är tillgänglig i dag kl. 10-11, 010-562 71 67.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Dom meddelas i mål om mord i parkeringshus i Göteborg15.7.2025 13:17:40 CEST | Pressmeddelande
Onsdag den 16 juli kl. 11 meddelar Göteborgs tingsrätt dom i målet där en 26-årig man sköts ihjäl i ett parkeringshus i Göteborg i juni i fjol.
Dom i mål om bevistalan för mord i Skurup15.7.2025 13:12:45 CEST | Pressmeddelande
Onsdag den 16 juli meddelar Ystad tingsrätt dom efter bevistalan i målet om ett mord i Skurup i augusti förra året.
Överklagande till HD i mål om försök till våldtäkt mot barn14.7.2025 11:43:32 CEST | Pressmeddelande
Riksåklagaren yrkar att en man som friats i hovrätten för ett flertal försök till våldtäkt mot barn ska dömas för brotten.
Förundersökning inledd efter trafikolycka i Fagersta14.7.2025 09:15:40 CEST | Pressmeddelande
Natten till söndag den 13 juli inträffade en trafikolycka i Fagersta där en polisbil kolliderade med en person som avled. En förundersökning om vållande till annans död är inledd och leds av åklagare vid Särskilda åklagarkammaren.
Ny tid – dom i mål om grova bedrägerier mot äldre10.7.2025 15:28:24 CEST | Pressmeddelande
Fredag den 18 juli kl. 14 meddelar Göteborgs tingsrätt dom i ett mål där 14 personer åtalats i ett omfattande bedrägeriärende. Brotten har begåtts från callcenters i ett flertal länder och har riktats mot äldre personer. Åtalet omfattar 139 målsäganden från olika delar av Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum