Svensk succé i World Adventure Golf Masters
Världseliten i bangolf är på plats i Göteborg. Första dagen av WAGM 2025 bjöd på prestationer i absolut toppklass när tävlingarna inleddes på Askims tekniska MOS-banor.

Bäst av alla efter första dagens spel är Morgan Munter från Sundsvalls Bangolfklubb. Han visar att formen sitter där den ska och toppar resultatlistan före ett koppel av jagande spelare från Finland, Sverige, Schweiz och Österrike.
"På träning har det gått bättre och bättre och nu känns det som att allt flyter på. Jag spelar kombinerat med golfboll och bangolfbollar vilket fungerar riktigt bra för mig hittills", säger Morgan.
En positiv överraskning är damjuniorspelaren Rebecka Johansson från Skoghalls BGK. Hon hänger med i toppen på fjärde plats, endast tre slag efter ledaren.
"Mycket peppande från publiken har hjälp mig idag. Det är riktigt roligt att spela och det går bättre än förväntat. Nu gäller det att hålla samma fokus lördag och söndag", säger Rebecka.
FAKTA:
-
WAGM: Kan betraktas som den största tävlingen i bangolfvärlden på MOS-underlaget som populärt kallas äventyrsgolf.
-
Datum: 13-15 juni 2025.
-
Plats: Askims Bangolfklubb, Askimsbadet Göteborg.
-
Deltagare: På startlinjen står 105 spelare från 14 nationer och 11 klubbar.
-
Format: Imorgon lördag avgörs lagtävlingen. På söndag är avslutningsdagen och då utses individuella mästare i olika klasser samt vilket par som vinner mixedtävlingen.
-
Arrangör: World Minigolf Sport Federation ihop med Svenska Bangolfförbundet och Askims Bangolfklubb.
Nyckelord
Kontakter
Anders OlssonSvenska Bangolfförbundet
Tel:073-05 77 563anders.olsson@bangolf.seLena LindahlSvenska Bangolfförbundet
Tel:073-04 77 557lena.lindahl@bangolf.seBilder



Länkar
Bangolf är en sport för alla!
Gemenskapen, glädjen och möjligheten att spela hela livet gör sporten unik. Bangolf som sport går ofta under namnet minigolf och är något som många provat. Alla åldrar kan spela bangolf och underlagen är tillgängliga även för personer med fysiska begränsningar. Sporten bangolf på världsnivå är oerhört teknisk och ställer krav på mental styrka och materialkunskap hos spelarna. Sverige är ett land att räkna med i elitsammanhang och flera av våra landslagsspelare är med och slåss om internationella titlar.
Samtidigt som bangolf är en individuell sport är den social och många människor i alla åldrar kommer till bangolfen för att spela och att ha roligt tillsammans.

Följ Svenska Bangolfförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Bangolfförbundet
Erik från Sundsvall dominerade World Adventure Golf Masters15.6.2025 17:46:58 CEST | Pressmeddelande
Efter tre intensiva tävlingsdagar avslutades WAGM 2025 i Askim under söndagen - med en svensk dominant i form av Erik Hjalmarsson från bangolfklubben Skönsbergs SK i Sundsvall.
Skoghallsjunior leder SM i bangolf6.2.2025 21:01:48 CET | Pressmeddelande
Amanda Eriksson från Eskilstuna, tävlandes för Skoghalls BGK är i täten efter två spelade varv. Hon leder med ett slag före meriterade Carolin Svensson Tyresö BGK och ytterligare tre slag före sverigeettan Marielle Svensson BGK Jönköping.
Uppsalas damer bäst i Europa23.11.2024 17:33:08 CET | Pressmeddelande
Uppsala damlag blev till slut mästare efter en strålande avslutning. Det var länge en jämn och hård kamp mot två tyska lag. Skoghalls herrlag kunde nästan rå på regerande mästarna. Svenskarna nådde inte riktigt hela vägen och fick nöja sig med en andraplats efter tyskarna.
Uppsala och Skoghall har vinstchans i Champions League20.11.2024 16:13:19 CET | Pressmeddelande
21-23 november spelas prestigefyllda finalen i Champions League i bangolf. På startlinjen, i Puls Arena Landskrona, står de bästa klubblagen i Europa och det kommer garanterat bjudas på bangolf i världsklass. Förhandsfavoriter i damtävlingen är Uppsala tillsammans med två starka tyska lag. På herrsidan har Skoghall vinstchans men tuffast möjliga motstånd väntas av de tyska lagen. I Uppsalas lag finns regerande svenska mästaren i matchspel Karin Olsson. I Skoghalls lag finns Alexander Princis som nyligen tog ett individuellt EM-silver i slagspel.
Jennifer från Jönköping försvarade guldet21.10.2024 08:32:41 CEST | Pressmeddelande
Jennifer Göransson, BGK Jönköping försvarade guldet i Mixed-SM. Förra året vann hon i par med klubbkamraten Jonas Gustafsson. Denna gång spelade hon med landslagsstjärnan Johan Rydberg, Uppsala BGK.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum