Norrköpings kommun vill gå med i Generation Pep
18.6.2025 16:07:32 CEST | Norrköpings kommun | Pressmeddelande
Kommunstyrelsen beslutade idag (18 juni) att ansöka om att Norrköpings kommun blir en Generation Pep-kommun. Generation Pep arbetar för att alla barn och ungdomar i Sverige ska ha möjlighet och lust att leva ett aktivt och hälsosamt liv, genom fysisk aktivitet och bättre matvanor.
– Vi har barns och ungas uppväxtvillkor och mående i fokus och satsar därför extra resurser både inom skola, socialtjänst och kultur- och fritid. Att få barn i rörelse är viktigt både för den fysiska och psykiska hälsan, vi vet att en meningsfull fritid ökar förutsättningar till ett gott liv. Det har sedan pandemin varit en nedgång i ungas rörelse och aktivitet, och ett syfte med kommunens ansökan om att få arrangera SM-veckan 2025 var att kunna inspirera till ökad rörelse för förbättrad hälsa hos barn och unga. Att gå med i Generation Pep är ytterligare ett steg i det arbetet. Förra veckan togs dessutom beslut i kultur- och fritidsnämnden om att arbeta fram ett idrottspolitiskt program och en anläggningsstrategi som säkrar upp att det finns tillräckligt med idrottslokaler i framtiden. Så nu kraftsamlar vi i samband med SM-veckan, fast beslutna att långsiktigt nå en högre nivå av rörelse och idrottande bland barn och unga, säger Monica Holtstad (L), kommunalråd med ansvar för folkhälsa.
Huvudfokus för Generation Pep är barn och unga, mat och rörelse. Metoden utgår från befintlig och ny kunskap för att utmana system, strukturer och begränsningar.
Generation Pep-kommuners vision är: Vår kommun arbetar aktivt för att alla barn och unga ska ha goda möjligheter och viljan att leva ett aktivt och hälsosamt liv.
– När nu SM-veckan genomförs i Norrköping är det långsiktiga målet att veckan ska fungera som en katalysator för ökat intresse att idrotta, något som vi hoppas ska leda till en bestående effekt. En av de metoder som finns tillgängliga för att ur ett kommunalt perspektiv och på ett strukturerat vis arbeta med förbättrad hälsa - rörelse och kost - hos barn och unga är Generation Pep, säger Maria Karlsson, tillväxt- och utvecklingsdirektör.
Generation Pep är en stiftelse som grundades 2016 genom ett initiativ av Kronprinsessparet och en rad samhällsaktörer. Verksamheten och dess metodstöd bygger på evidensbaserad kunskap och principer.
De kommuner och regioner som antas som Generation Pep kommun, i dagsläget 32 kommuner, får tillgång till metodik och verktyg samt att ingå i det nätverk av kommuner och stödpersoner som är knutna till initiativet.
Det är kostnadsfritt att vara en Generation Pep kommun.
Läs mer om Generation Pep här
Kontakt:
Monica Holtstad (L)
Titel: kommunalråd med ansvar för folkhälsa
Telefon: 070-775 31 34
Maria Karlsson
Titel: tillväxt- och utvecklingsdirektör
Telefon: 0724-59 42 19
____________________________________________________________________________________________
Avsändare: Lana Brunell, pressansvarig
Telefon: 0730-20 17 18
Norrköpings kommun har omkring 145 000 invånare och drygt 13 000 företag i starka branscher som pappersindustri, transport och logistik, energi, visualisering och medieteknik samt besöksnäring. Med drygt 11 000 anställda är Norrköpings kommun den största arbetsgivaren i Norrköping.
Följ Norrköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Norrköpings kommun
Planer på tillfällig gångbro när Holmbron byts ut29.9.2026 11:00:00 CEST | Pressmeddelande
Den 1 oktober påbörjas arbetet med att byta ut Holmbron i Industrilandskapet. Den nya bron beräknas vara klar under våren och kommunen arbetar på att lösa en tillfällig gångbro som är öppen under vissa tider, för att underlätta framkomligheten.
Pressinbjudan: Nu invigs ett trygghetsskapande konstprojekt i Klockaretorpet, initierat via ett medborgarförslag24.9.2026 10:39:54 CEST | Pressmeddelande
Under kulturnatten invigs tre gångtunnlar i Klockaretorpet som fått nya konstnärliga gestaltningar, som bygger på platsens berättelser och människornas egna erfarenheter. De nya konstverken är en del av projektet "Klocket möter konsten", ett samarbete mellan samhällsbyggnadskontoret, Norrköpings Konstmuseum och Hyresbostäder där offentlig konst ska bidra till att stärka identitet, gemenskap och framtidstro.
Kommunen lex Maria-anmäler fall vid förflyttning24.9.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
En vård- och omsorgstagare föll i samband med en förflyttning från säng till rullstol. Nu genomför kommunen flera åtgärder och anmäler händelsen enligt lex Maria till Inspektionen för vård och omsorg (IVO).
Norrköping är värdstad för Melodifestivalen 202717.9.2026 10:00:15 CEST | Pressmeddelande
Nu är det klart att Sveriges största musikfest kommer till Norrköping när deltävling 5 avgörs i Himmelstalundshallen lördag 6 mars 2027.
Nu ska Norrköping bli en mer åldersvänlig kommun10.9.2026 08:15:00 CEST | Pressmeddelande
Den 19 augusti blev Norrköping den senaste svenska kommunen med medlemskap i Världshälsoorganisationen WHO:s internationella nätverk för åldersvänliga städer och samhällen. Medlemskapet innebär att Norrköping ska utvecklas till en bra plats att leva och åldras på.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum