Regioner saknar riktlinjer för AI i vården
26.6.2025 08:53:38 CEST | Sveriges läkarförbund | Pressmeddelande
10 av 18 regioner har inte någon policy för hur AI får användas av vårdpersonalen. Det visar en ny undersökning från Läkarförbundet, som vill se att regionerna prioriterar frågorna högre och att staten tar en mer aktiv roll.

- Vi vill att regionerna kraftsamlar. Men om vi ska kunna ta tillvara kraften i AI på ett säkert sätt i hela landet krävs också draghjälp från staten. Det behövs en nationell strategi för AI i vården, säger Sofia Rydgren Stale, ordförande för Läkarförbundet.
Undersökningen, där 18 av 21 regioner ingår, visar att endast åtta regioner har en policy för AI-användning. 5 regioner uppger att de är på väg att ta fram riktlinjer på området.
Flera regioner upplever också att de saknar resurser och kompetens för att utveckla AI. Endast en region instämmer helt i påståendet att de har tillräckligt med resurser och kompetens. 13 av regionerna efterlyser därför en nationell rekommendation för hur AI får användas i vården.
- AI har en stor potential att förbättra vården. Men då måste både vårdens arbetsgivare och staten prioritera frågan högre, så att tekniken kan införas på ett säkert sätt och komma till nytta i alla delar av vården och i hela landet, säger Sofia Rydgren Stale.
Kontakter
Björn LundellPresschef
Tel:070-927 91 16bjorn.lundell@slf.sePressjour
Tel:08-790 33 32press@slf.seOm oss
Sveriges läkarförbund är läkarnas professions- och fackförbund med över 59 000 medlemmar. Läkarförbundet har till uppgift att tillvarata medlemmarnas yrkesmässiga, sociala och ekonomiska intressen och verka för en god och värdig anda inom läkarkåren. Förbundets uppgift är också att främja medlemmarnas utbildningsmässiga och vetenskapliga intressen samt arbeta för en ändamålsenlig utveckling av hälso- och sjukvården.
Följ Sveriges läkarförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges läkarförbund
Löfte från S att inflationssäkra statsbidragen ett steg i rätt riktning14.8.2026 11:32:35 CEST | Pressmeddelande
Socialdemokraterna lovar att stoppa de återkommande smygbesparingarna i sjukvården, genom att inflationssäkra statsbidragen. Det är ett löfte som Läkarförbundet välkomnar.
Läkarförbundet kommenterar Socialdemokraternas vallöfte om bättre och snabbare vård10.8.2026 13:59:07 CEST | Pressmeddelande
– I elfte timmen har sjukvården – väljarnas viktigaste fråga – även blivit politikernas viktigaste fråga. Nu lovar Magdalena Andersson och ledande S-politiker rejäla satsningar på sjukvården i hela landet. De vill bland annat att hela befolkningen ska få en namngiven fast läkare. Läkarförbundet välkomnar beskedet, säger Hanna Kataoka, ordförande Sveriges läkarförbund
En skärpt vårdgaranti löser inte de grundläggande problemen i svensk hälso- och sjukvård6.8.2026 14:32:40 CEST | Pressmeddelande
Förslaget från Moderaterna om en vårdgaranti på 30 dagar ska ge patienter snabbare tillgång till vård. Läkarförbundet välkomnar fokus på tillgänglighet men ser en betydande risk för undanträngningseffekter i en sjukvård som redan präglas av underbemanning och bristande kontinuitet.
Läkare kopplar dödsfall till vårdplatsbristen25.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
I en ny undersökning från Läkarförbundet uppger nära var fjärde läkare att de varje vecka tvingas skriva ut patienter för tidigt på grund av vårdplatsbrist. Nära var femte kopplar ihop dödsfall under det senaste året med bristen på resurser.
Ny vårdgaranti räcker inte för att lösa vårdens tillgänglighet17.6.2026 13:28:14 CEST | Pressmeddelande
Hårdare tidskrav och en vårdgaranti som omfattar betydligt fler patienter och åtgärder än dagens. Det föreslår utredaren Anna Nergårdh idag. Läkarförbundet anser att det är en mer rimlig garanti på pappret – men är oroliga för ökad byråkrati och undanträngning i praktiken.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum