Åklagarmyndigheten

Uppdaterat: Ytterligare en person begärd häktad misstänkt för mord i Danderyd

Dela

Uppdaterat med tid för häktningsförhandling. Åklagaren har begärt en kvinna häktad misstänkt för mord efter att en avliden person anträffades utomhus i Danderyd i torsdags.

Under fredagen häktades en man misstänkt för mordet och nu har även en kvinna begärts häktad.

Häktningsförhandlingen äger rum kl. 13 lördag den 28 juni. 

Målnummer i Attunda tingsrätt: B 8571-25.

Kontakt

Kammaråklagare Johanna Stigson leder förundersökningen och är tillgänglig på telefon 010-562 52 01 i en halvtimme efter att häktningsförhandlingen är avslutad. Innan dess är hon inte tillgänglig.

__________________________________________

Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

Nyckelord

Följ Åklagarmyndigheten

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten

Dom i bedrägeriärende – åklagare tillgängliga18.7.2025 10:11:02 CEST | Pressmeddelande

Måndag den 21 juli kl. 14 meddelar Göteborgs tingsrätt dom i ett mål där 14 personer åtalats i ett omfattande bedrägeriärende. Brotten har begåtts från callcenters i ett flertal länder och har riktats mot äldre personer. Åtalet omfattar 139 målsäganden från olika delar av Sverige. Pressmeddelande när åtal väcktes. Tingsrättens målnummer: B 22203-24. Kontakt Seniora åklagare Petter Lundgren och Rebecca Budell är tillgängliga för media den 21 juli kl. 15–16, 010-562 71 68 respektive 010-562 71 61. __________________________________________ Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye