Uppdaterat: Ytterligare en person begärd häktad misstänkt för mord i Danderyd
Uppdaterat med tid för häktningsförhandling. Åklagaren har begärt en kvinna häktad misstänkt för mord efter att en avliden person anträffades utomhus i Danderyd i torsdags.
Under fredagen häktades en man misstänkt för mordet och nu har även en kvinna begärts häktad.
Häktningsförhandlingen äger rum kl. 13 lördag den 28 juni.
Målnummer i Attunda tingsrätt: B 8571-25.
Kontakt
Kammaråklagare Johanna Stigson leder förundersökningen och är tillgänglig på telefon 010-562 52 01 i en halvtimme efter att häktningsförhandlingen är avslutad. Innan dess är hon inte tillgänglig.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Dom meddelas om bl.a. mord i Oskarshamn15.1.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Fredag den 16 januari kl. 11 meddelar Kalmar tingsrätt dom i ett mål om mord, grovt gravfridsbrott och flera grova bedrägerier. Åklagaren är tillgänglig för media på telefon.
Åtal väckt för grova bedrägerier mot äldre14.1.2026 12:18:08 CET | Pressmeddelande
Åklagare har i dag väckt åtal mot fem personer för grova bedrägerier genom grova dataintrång mot äldre personer på flera platser i landet under åren 2021-2023. Åklagaren är tillgänglig för media.
Åklagare väcker talan efter dödsolycka på företag i Örebro13.1.2026 09:37:57 CET | Pressmeddelande
Åklagare har i dag väckt talan om arbetsmiljöbrott genom vållande till annans död på ett företag i Örebro, där en anställd avled under arbetet i september 2024.
Åtal väckt för bl.a. grovt hot mot tjänsteman, grov skadegörelse och grov mordbrand12.1.2026 14:27:35 CET | Pressmeddelande
Åklagare har i dag väckt åtal mot totalt sju personer, fem män och två kvinnor, för en rad grova brott mot bland andra tjänstemän och förtroendevalda i Stockholms län mellan mars och juni 2025.
Svensk man gripen i Egypten - uppdaterad10.1.2026 09:07:39 CET | Pressmeddelande
En 23-årig svensk man misstänkt för bland annat anstiftan till mord och grov misshandel har gripits i Kairo och nu landat i Sverige. Den misstänkta brottsligheten har skett i Örebro. Mannen är häktad i sin utevaro. Häktningsförhandlingen äger rum söndag 11 januari kl. 11.00.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum