Diskrimineringsombudsmannen

Lärare utsatte elev för sexuella trakasserier

Dela

En lärare på en skola i Stockholmsområdet utsatte under våren 2024 en högstadieelev för sexuella trakasserier. Stockholms stad har medgett diskrimineringen och har betalat diskrimineringsersättning till eleven.

Diskrimineringsombudsmannen, DO, har utrett händelsen och bedömer att läraren har uttryckt sig på ett sådant sätt att de samlade uttalandena utgör sexuella trakasserier. Faktorer som elevens ålder och beroendeförhållandet till läraren gör, enligt DO, att det måste varit uppenbart att lärarens uttalanden var kränkande.

Skolan har vid en egen utredning av händelsen konstaterat att flera av lärarens uttalanden varit olämpliga, vilket sammantaget gjorde att även skolan bedömde att det rörde sig om sexuella trakasserier.

– Det är allvarligt att en lärare utsätter en elev för sexuella trakasserier. Skolan är en stor del av elevernas vardag och utbildningsanordnaren ansvarar för att den ska vara en trygg plats för alla. Ingen ska behöva utsättas för sexuella trakasserier eller någon annan form av diskriminering i skolan, säger Rebecca Hellgren, sektionschef på DO:s rättsenhet.

I och med att Stockholms stad nu har betalat ersättning till eleven avslutar DO ärendet.

DO 2025/4765

Nyckelord

Kontakter

Ett samhälle fritt från diskriminering.
Läs mer om vår verksamhet på www.do.se och följ oss gärna
Linkedin och Facebook.

Följ Diskrimineringsombudsmannen

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen

Skola gjorde inte tillräckligt för att stoppa trakasserier som hade samband med ålder13.1.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande

En elev på en skola i norra Sverige blev i över ett års tid utsatt för trakasserier som har samband med elevens ålder. Enligt DO har kommunen, som är ansvarig för skolan, inte gjort tillräckligt för att utreda vad som har hänt eller att vidta åtgärder för att få stopp på trakasserierna. DO begär nu att kommunen ska betala 45 000 kronor i diskrimineringsersättning till eleven.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye