Förlust för Sveriges damer i finalen av The World Games
Sveriges damer föll I finalen av The World Games. Slutresultatet skrevs till 3-2 i Finlands favör efter tre perioder.

Damfinalen mellan Sverige och Finland i The World Games var en historisk sådan då det var första gången som Sveriges damer deltog i The World Games.
I finalen var det blågult som inledde målskyttet inför den välfyllda arenan i Chengdu, Kina. Två snabba mål i mittenakten av Hanna Nordstrand gav svenskorna ett bra läge inför resten av matchen.
Men Finland kom tillbaka starkt och kunde reducera, kvittera och därefter ta ledningen. En ledning som Finland därefter aldrig släppte.
Efter finalförlusten försökte förbundskapten Linn Lundström summera matchen.
– En match där min bild är att Finland får bättre styr på matchbilden än vad vi får idag. Vi visste att de skulle vilja dra ner på tempot och att de ville ha mycket boll på bakplan. Vår plan var att vi skulle ha lite tålamod och ligga lite lägre men ändå vara aggressiva i duellspelet, säger Linn Lundström och fortsätter.
– Vi kom inte åt dem som vi ville i första perioden och kom lite snett in i det. Sen lyckades vi vända lite på den känslan i andra perioden och jag tycker att vi gör en bra andra period i stort. Sen är det små marginaler som avgör. Idag drog Finland det längsta strået, då får vi credda dem och gå hem och slipa på det vi behöver slipa på. Jag tänker att det kan finnas ganska många bra lärdomar från det här mästerskapet inför ett VM, så vi får välja att se det så.
The World Games var en av två medaljchanser för damlandslaget under säsongen 2025/26.
I december väntar VM i Tjeckien och när förbundskapten Lundström summerar World Games finns det mycket lärdomar att dra inför det som komma skall.
– För vår del rent prestationsmässigt så har det varit lite berg och dalbana. Vi har haft ganska många höga toppar men också lite djupa dalar. Så det har varit lite upp och ner. Sen om jag skulle sammanfatta evenemanget i stort så är det ett häftigt evenemang att få uppleva. Jättebra arrangemang runt omkring och en bra arena. Vi har känt oss väldigt väl omhändertagna. Vi har haft alla förutsättningar som vi har kunnat efterfråga för att kunna prestera, det är vi tacksamma för. Sen är det tråkigt att vi inte lyckades riktigt hela vägen fram.
Foto: Adam Troy / Svensk Innebandy
Du hittar fler foton på Svensk Innebandys Flickr:
https://innebandy.se/Bildbank
Matchfakta
Sverige-Finland 2-3 (0-0, 2-1, 0-2)
Första perioden
-
Andra perioden
1-0 (01.25) Hanna Nordstrand (Ellen Rasmussen)
2-0 (05.22) Hanna Nordstrand
2-1 (09.48) Milla Nordlund (Jenna Saario)
Tredje perioden
2-2 (05.35) Emilia Pietilä (Ulla Valtola)
2-3 (05.48) Veera Kauppi (Oona Kauppi)
Nyckelord
Innebandy är en sport för alla och det ska vara enkelt att vara med. Alla ska kunna finna samma glädje i sporten oavsett förutsättning. Barn, ungdomar och motionärer ska känna likadant kring innebandy som dem som utövar den på elitnivå.
Över 500 000 svenskar spelar innebandy regelbundet i lag, på jobbet, med kompisar eller i skolan.
Det finns omkring 112 000 licensierade spelare och innebandyn är i dag Sveriges näst största lagidrott.
Följ Svensk Innebandy
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Innebandy
Här är herrlandslagets trupp till VM-kvalet: ”Stomme men ändå kryddat med lite färskt"8.1.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Herrlandslagets stora mål under 2026 är VM i december. Första anhalt på resan dit är VM-kvalet som spelas i februari i slovakiska Trenčín. Till VM-kvalet har förbundskapten Thomas Brottman kallat 20 spelare.
Västsvenska F16 och Västernorrland P16 svenska mästare i Distrikts-SM6.1.2026 19:42:05 CET | Pressmeddelande
Efter fyra intensiva dagars matchspel står det klart att Västsvenska F16 och Västernorrland P16 är svenska mästare i Distrikts-SM i Nyköping.
Sverige förändrar ledarstaben i damlandslaget inför VM 202722.12.2025 15:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter en fjärdeplats i VM 2025 inleder Svenska Innebandyförbundet arbetet mot nästa världsmästerskap. En resa som kommer att ledas av en ny ledarstab.
Sverige föll i bronsmatchen – avslutar VM på fjärdeplats14.12.2025 18:08:00 CET | Pressmeddelande
Finland blev numret för stort i bronsmatchen. Sverige förlorade till slut med 6-4. Sverige avslutar därmed VM 2025 på en fjärdeplats.
Förlust för Sverige i VM-semifinalen: ”Gäller att bryta ihop och komma igen”13.12.2025 23:20:25 CET | Pressmeddelande
Sverige föll i VM-semifinalen mot Schweiz. De rödklädda blev numret för stora och vann med 6-3. Nu väntar Finland i bronsmatchen för Sveriges del.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum