Stockholms stadsbibliotek utökar öppettiderna på stadens bibliotek
19.8.2025 06:55:00 CEST | Stockholms stad | Pressmeddelande
Från och med den 1 september införs nya öppettider på stadens bibliotek. Enligt önskemål från stockholmarna ökar öppettiderna på kvällar och helger, med särskilt fokus på de största biblioteken över hela staden.

– Målet är att det ska finnas ett stort bibliotek i varje stadsdelsområde med generösa öppettider och ett brett utbud av böcker, tidningar och programverksamhet. Jag är glad över att vi nu gör en stor satsning och öppnar upp biblioteken ännu mer på tider som passar fler av våra besökare, säger Stockholms stadsbibliotekarie Daniel Forsman.
Stockholms stadsbibliotek har under en lång tid arbetat för att göra biblioteken ännu mer tillgängliga för stockholmarna. Från och med den 1 september utökas öppettiderna med särskilt fokus på de största biblioteken och ytterstaden. För att göra öppettiderna mer förutsägbara för stockholmarna, och enklare att komma ihåg, blir de också mer lika varandra.
– En del besökare kommer att behöva styra om sina besöksvanor något, men öppettiderna som helhet över stadens bibliotek blir betydligt mer generösa. Totalt handlar det om en utökning med drygt 70 timmar per vecka. De stora biblioteken finns alltid nära, oavsett var i staden man befinner sig, säger Daniel Forsman.
Som en del av arbetet med de nya öppettiderna har stockholmare tillfrågats om vilka önskemål de har, kopplat till bibliotekens öppethållande. Studenter vill gärna ha möjlighet att vara kvar senare på kvällarna, yrkesarbetande vill gärna kunna komma förbi efter jobbet och vårdnadshavare vill hinna förbi biblioteket tillsammans med barnen efter hämtning på förskolan. Vissa medelstora och mindre bibliotek kan få något minskade, eller förskjutna, öppettider för att möta efterfrågan om kvällsöppet. Samtidigt utökas öppettiderna på de meröppna biblioteken, alltså bibliotek som det går att få tillgång till utanför de ordinarie öppettiderna, med omkring 60 timmar per vecka.
Mer om de nya öppettiderna:
De största biblioteken i Stockholm kommer som regel att ha öppet mellan klockan 10-20 under måndag till torsdag och 10-17 under fredag till söndag. Riktmärket för de andra biblioteken är öppettider mellan 12-18 eller 10-18, måndag till torsdag. Den nya fredagstiden blir i de flesta fallen klockan 10-17. För ett fåtal bibliotek innebär utjämningen ett minskat öppethållande från 19 till 18 enstaka dagar.
En samlad förteckning över de nya öppettiderna finns på bibliotekets webbplats, under respektive bibliotek: biblioteket.stockholm.se
Nyckelord
Kontakter
KulturförvaltningenCarolina Ekéus, presschef
Tel:076-123 18 80carolina.ekeus@stockholm.seKULTURFÖRVALTNINGEN I Kulturförvaltningen ingår Kulturskolan, Liljevalchs konsthall, Stockholm konst, Stockholms stadsbibliotek, Stadsmuseet med Medeltidsmuseet och Stockholmia förlag samt Evenemangsavdelningen.
Följ Stockholms stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Stockholms stad
Ny ljusinstallation på Stadsgårdskajen8.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nu finns ljusinstallationen urVAL på Stadsgårdskajen, utanför Fotografiska. Installationen är ett samarbete mellan Stockholms stad och Fotografiska och är en del av ett större arbete där flera aktörer utvecklar kajen med konst och kultur.
Succé när över 11 000 barn röstade fram sin favorit i ”Barnens val” – Sommarskuggan vinnare8.10.2026 06:50:00 CEST | Pressmeddelande
När Stockholms stadsbibliotek lät stadens barn göra sina röster hörda i ”Barnens val” var engagemanget stort. 11 424 barn deltog i omröstningen, och med 20,9 procent av rösterna stod Sommarskuggan som segrare efter att ha vunnit på 20 av 38 bibliotek.
Sanna Wolk och stiftelsen 1000 möjligheter får Katarina Taikon-priset 20262.10.2026 16:06:27 CEST | Pressmeddelande
Vid en ceremoni i Stadshuset idag tillkännagavs pristagarna av årets Katarina Taikon-pris, Stockholms stads pris som hyllar insatser för mänskliga rättigheter. I år går priset till Sanna Wolk och stiftelsen 1000 Möjligheter.
Slussens nya bussterminal klar för nästa fas2.10.2026 14:00:06 CEST | Pressmeddelande
Efter åtta år och 330 000 kubikmeter utlastat berg har Stockholms stad lämnat över bussterminalen i Katarinaberget till Region Stockholm. Övertagandet innebär att Trafikförvaltningen kan påbörja stora delar av arbetet med att förbereda anläggningen och verksamheten för trafikstart.
Pressinbjudan: Sex år av Slussenbygget fångat i akvarell – Välkommen på vernissage onsdag 7 oktober29.9.2026 13:42:10 CEST | Pressinbjudan
Under sex år har konstnären Elisabeth Biström följt omvandlingen av Slussen genom sina akvareller. Nu visas hennes konst upp i Slussenrummet. Stockholms stad vill med utställningen ge den historiska stadsomvandlingen av Slussen ett nytt perspektiv där människorna och arbetet bakom byggplanken lyfts fram i konsten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum