Succén från West End & Broadway kommer till Sverige
3.9.2025 10:15:03 CEST | Lifeline Entertainment | Pressmeddelande
Pjäsen som går åt helvete
– kaoskomedi i bästa Cluedo mordmystik-tappning – premiär på Göta Lejon 23 januari 2026!
Efter att ha förvandlat både London och New York till gapskrattande succéer, kommer nu den prisade komedin Pjäsen som går åt helvete till Sverige – en hyllning till teaterns mest älskade mardröm. Premiär: 23 januari på Göta Lejon, Stockholm.

Bakom denna oemotståndliga skrattfest står Lifeline och Picadill – gänget som gav er dundersuccéerna med Pernilla Wahlgrens föreställningar och den hejdlöst roliga Peter Pan går åt helvete. Nu är de tillbaka, redo att servera ännu en fullständigt vansinnig och katastrofalt rolig fars – ursprungligen skapad och framförd i West End av de brittiska mästarna på organiserat kaos, Mischief.
Regi: Klas Wiljergård
Medverkande: Pernilla Wahlgren, Christine Meltzer, Måns Nathanaelson, Linus Eklund Adolphson, Kim Sulocki, Andreas T Olsson, Anastasios Soulis och Victor Morell
Handlingen:
Möt en ensemble fast besluten att bjuda på elegant 20-talsmystik i Mordet på Gammelby Herrgård.
Planen är glasklar: en död adelsman, en samling misstänkta och en kommissarie med järnkoll.
Men från första replik går allt fel.
Kulisser störtar, dörrar vägrar öppnas, rekvisitan försvinner, skådespelare svimmar och replikerna blandas ihop – tills ingen, varken på scen eller i salongen, vet vems fel det är att allt gick åt helvete.
Ett fullskaligt scenkaos där allt går fel – men mördaren avslöjas, om än på ett sätt publiken sent ska glömma.
Resultatet blir en fartfylld skrattkarusell där alla försöker rädda mysteriet medan föreställningen rasar runt dem.
Pjäsen som går åt helvete är en mix av brittisk mordgåta, slapstick-fars och kärleksfull drift med allt vi älskar (och fruktar).
"Jag har spelat fysisk komik i hela mitt liv – men aldrig i något där scenografin bokstavligen rasar runt en!", säger Pernilla Wahlgren.
"Jag älskar teater där publiken inte kan sluta skratta och ändå är nyfiken på hur det slutar. Här får man både spänning och fullständig scenkatastrof.", säger regissören Klas Wiljergård.
Biljettsläpp & Turné
Biljetterna släpps torsdagen den 4 september kl. 10.00. Föreställningen spelar på Göta Lejon med premiär fredagen 23 januari 2026.
Missa inte showen där ALLT går fel – men SKRATTEN blir helt rätt.
Köp biljetter på: biljettsidan.se eller Ticketmaster.se
Nyckelord
Kontakter
PR Filip JarlBindefeld Kommunikation
Tel:070 736 08 00filip@bindefeldkommunikation.seBilder
Länkar
Lifeline är produktionsbolaget med hjärta för utveckling av karriärer och varumärken inom nöjesindustrin. Med klienter som bland andra Pernilla Wahlgren, Jonas Gardell, Brynolf & Ljung, Bo Kaspers Orkester med många fler når vi ut till över 100 000-tals biljettköpare per år.
1997 startade Lifeline sin verksamhet i lokalerna på Linnégatan 89 i Stockholm. Från början var bolaget inriktade på management-verksamhet och uthyrning av studio för artister och producenter. Sedan dess har verksamheten utvecklats och från 2009, arbetar Lifeline som exekutiv producent inom humor-, musik-, teater-, och liveföreställningar i alla dess former på konserthus, festivaler och arenor runt om i Norden.
Följ Lifeline Entertainment
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lifeline Entertainment
Brynolf & Ljung presenterar Signal – När slumpen börjar kännas som något mer.29.9.2026 11:30:00 CEST | Pressmeddelande
Efter tre utsålda Sverigeturnéer och över 150 föreställningar Off-Broadway i New York presenterar Brynolf & Ljung sin nya scenproduktion Signal. Efter de stora framgångarna med Stalker återförenas de återigen med regissören Edward af Sillén för sin mest ambitiösa scenproduktion hittills. Tillsammans skapar de en storslagen föreställning där magi, spänning och berättande möts på scen.
Tommy Körberg på stor vårturné - förlänger succén8.9.2026 10:06:49 CEST | Pressmeddelande
Efter utsålda konserter och jublande publik på bland annat Cirkus i Stockholm och Lorensbergsteatern i Göteborg förlänger nu Tommy Körberg succén. Våren 2027 ger han sig åter ut på vägarna med sin hyllade konsert Tommy Körberg Unplugged. Turnén besöker konserthus och teatrar över hela landet – från Malmö i söder till Skellefteå i norr.
Lena från Vetlanda - en show på China Teatern 20277.8.2026 10:17:53 CEST | Pressmeddelande
Den 11 februari 2027 har Lena från Vetlanda premiär på China Teatern i Stockholm. I sin nya show bjuder Lena Philipsson in publiken till en fest där hon med sin musik sammanfattar resan från Vetlanda till ett liv på scen. Efter flera år med nya äventyr är det nu dags att komma hem till den egna musiken och möta publiken igen. Biljetterna släpps den 18 augusti kl. 10.00 via showtic.se.
Tareq Taylor och Andreas Aleman på gemensam julturné – En innerlig jul29.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Vänskap, musik och julens alla nyanser står i centrum när Tareq Taylor och Andreas Aleman förenas på scenen i den nya julshowen En innerlig jul. Turnén har premiär i november 2026 och bjuder publiken på en varm och personlig föreställning där musik, berättelser och eftertanke vävs samman till en stämningsfull helhetsupplevelse.
Måns Möllers succéföreställning Mitt Perfekta Liv återvänder – efter en oväntad miss28.5.2026 12:00:34 CEST | Pressmeddelande
I höst får publiken en sista chans att uppleva Mitt Perfekta Liv när Måns Möller återvänder till scenen för ett fåtal exklusiva kvällar runt om i Sverige. Med sig har han nya problem, ett tv-team - och sonen Viggos påminnelse om att det är kul att vara glad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


