Åtal väckt för mordbrand och grov mordbrand i Grästorp och Lidköping
3.9.2025 09:27:58 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åklagarna har i dag väckt åtal mot en 18-årig man för mordbrand och en 15-årig pojke för medhjälp till mordbrand i Grästorp den 3 juni i år. 15-åringen åtalas även för en grov mordbrand som skedde i Lidköping samma natt.
Natten mot den 3 juni i år anlades två bränder, en i Särestad i Grästorps kommun och en på Prostgatan i Lidköping.
– Både 15-åringen och 18-åringen har enligt vår uppfattning utfört dåden på uppdrag av annan. Mordbranden i Särestad anlades på samma plats där det skedde en skjutning den 27 maj, genom att en bensindunk kastades in genom en ruta och antändes. Ingen person befann sig i bostaden då branden anlades, säger senior åklagare Berit Andreasson.
Den tekniska undersökningen av branden i Lidköping har visat att den anlades i ett trapphus genom att två bensindunkar placerades och antändes utanför en lägenhetsdörr där en släkting till de boende i huset i Särestad bor. Branden i Lidköping har anlagts i ett flerfamiljshus och bedöms ha inneburit fara för flera människors liv eller hälsa.
– Bränderna, precis som skjutningen som fortfarande utreds, har riktats mot släktingar till personer som vi menar är involverade i en narkotikakonflikt med ett kriminellt nätverk, säger senior åklagare Sofia Karlsson.
Målnummer i Skaraborgs tingsrätt: B 2608-25 och B 2654-25.
Kontakt
Senior åklagare Sofia Karlsson är tillgänglig för media i dag kl. 11-12 på 010-562 71 97.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Åklagaren kommenterar uppgifter i ärende om försök till mord i Jönköping14.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Förundersökning pågår i det ärende där en skottlossning skedde i Hovslätt den 24 september. En 39-årig man är sedan den 28 september häktad misstänkt för försök till mord, grovt vapenbrott, grovt olaga hot, grovt hemfridsbrott och två fall av grovt barnfridsbrott. Efter medieuppgifter om hanteringen av kontaktförbud i ärendet lämnar åklagaren en kommentar och är tillgänglig för media.
En person anhållen för förberedelse till mord i Söderhamn13.10.2026 11:27:03 CEST | Pressmeddelande
En person är sedan sent i går kväll anhållen misstänkt för förberedelse till mord i Söderhamn. Åklagaren lämnar här en kommentar.
Uppdaterat: Tre personer begärs häktade i ärende i Sigtuna11.10.2026 10:15:17 CEST | Pressmeddelande
Pressmeddelandet är uppdaterat med tid för förhandlingarna. Åklagaren har idag begärt tre personer häktade. Åklagaren är tillgänglig för media efter häktningsförhandlingarna.
Lägesuppdatering i ärendet i Sigtuna9.10.2026 16:31:05 CEST | Pressmeddelande
Åklagaren lämnar en uppdatering om ärendet i Sigtuna där tre män är anhållna.
Man begärd häktad misstänkt för mord i Malmö9.10.2026 15:03:48 CEST | Pressmeddelande
En man i 50-årsåldern har i dag begärts häktad. Åklagaren är tillgänglig för telefonintervjuer efter häktningsförhandlingen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum